Хостинг фотографий для пользователей Оринго
Чат с менеджером

Поставити питання

 
Ювелірний дім Орінго
0800-759-550
(безкоштовні дзвінки)

Про Харків на усі голоси

Який він - ваш Харків? Якою вулицею хочеться проходити знов і знов, де найкраще смакує кава, яка станція метро найрідніша, куди тягне, немов магнітом? До дня Харкова ми попросили контент-команду поділитися найтеплішими спогадами, тож погляньмо на рідне місто з різних ракурсів!

звездочказвездочказвездочка

Навіть коли з Північної Салтівки на Нову Баварію запустять літаючі шатли, мій Харків буде дзеленчати дзвіночками чеських жовто-червоних трамваїв. Де можна отримати щасливий квиточок — і з’їсти його, не компостуючи.

Восьмий трамвай — це салтівське дитинство під димарем хлібозаводу. Водії на хвильку стають біля магазинчику на прохідній, щоб купити свіжий батон, і ніхто з пасажирів не обурюється. Біля палацу піонерів раз на рік приїжджає лунапарк, а на дев’яте травня в парку — салют. Додому йдемо пішки, і мама сміється, а тато несе мене на шиї, так високо, щоб я бачила наш дім і двадцятичотириповерхівку біля нього.

П’ятий трамвай возить мене, юну і сповнену надій, аж у центр. Тут мені, школярці, все цікаво, все потрібно. Виходжу завжди на площі Поезії, бо ж я тепер поетка! Парки, затінок вулиць, старовинні двері й бруківка — це все для мене однієї, ще ніхто не ступав тут до мене. Я першовідкривачка цього міста, його картинних галерей і читань на драбині, гамірних квартирників на Задержпром’ї. Хапаю свіжий диск біля кас Хатобу й пірнаю на Римарську, щоб обов’язково зустрітися з кимось дуже важливим.

930a94e7a420a1335787c737d67ff9ee.md.jpg

Перерва на метро наступає, коли я стаю студенткою. Але в метро не читається і не міркується, тому в універ я їду, куняючи у його вогкій прохолоді, а додому — попри бібліотеку на Квітки-Основ’яненка і на зупинку на Сергіївській площі. Тут найгарніше, а ще річка й якесь особливе повітря Залопані. Поки доїдеш додому, встигнеш прочитати щось у напівпорожньому пообіді вагоні, а то й списати пару сторінок щоденника. У найзатишніших велюрових кріслах мені не читалося так, як на червоній пластмассі харківського трамвая.

Двадцять сьомий — двохвагонне слово. Здається, найдовший маршрут міста? З маленької зйомної квартирки молодят він везе мене всюди, куди треба: на роботу й на вечірки, робити базар, в гості до батьків. У ньому вже не доводиться сидіти, а про читання годі й мріяти: тут потрібно спостерігати й прислухатися. “Харків, Харків, де твоє обличчя?” — ось воно, калейдоскопічно складене з сотень лиць і голосів. Я починаю писати свою першу прозу в нотатках телефона, поки їду зі Студентської на Кінний.

dea307e7b7c0e2c747e86c93552fc6a2.md.jpg

А двадцять шостий — це трамвай прогулянки. Від Валентинівської церкви до нього найкраще пройти пішки, а потім їхати до Індустріальної (пробачте, пане Масельський, я досі не звикла). Ще трохи пройтися і опинитися у мами, якраз вчасно, на гарячий борщ. Можна і на метро, але так легше дихається, думається й живеться.

Колись на Центральний ринок ходила двійка, а п’ятий біг Сумською аж до центрального парка. На “зірку” їдуть трієчкою, а з восьмого треба не забути вискочити, перш ніж заверне на Льва Толстого. Побачити невловимий шістнадцять-а — на удачу… Пам’ять — те саме глейке многоріччя, у якому угруз мій Харків. Я роздивляюсь її, напнуту на сітку трамвайних рейок, як картина на рамку. Мої маршрути, мої дороги. Моє місто, яке я можу проїхати з трьома пересадками з краю в край.

— Ваш квиточок, пані?

— У мене проїзний.

926f575d4e1d8d7723247966be330d12.md.jpg

Анастасія Орінго

звездочказвездочказвездочка

Не знаю, чи можна закохатися в місто як в людину, але точно знаю, коли це в мене з Харковом відбулося. Вистачило однієї шкільної екскурсії, коли нас чогось вирішили звозити у центр, до університету Каразіна: мовляв, малеча подивиться, надихнеться, а кого храм науки ну зовсім не вразить – для тих в саду Шевченко є чудове морозиво.

Alma mater, важкі обертальні двері, прохолода величезного атріуму, запаморочлива висота Хімічної авдиторії та краєвид з одинадцятого поверху – видно, здається, увесь Харків! «Ось там, - показують нам маленьким, - видно зоопарк і іноді з аудиторії чутно левів. А бібліотека займає два поверхи». А потім вниз, вниз, вниз, повз величний Держпром, прохолодними алеями зеленого парку, кусаючи на бігу те саме морозиво, уздовж неспотвореного Каскаду, стрімкою набережною з запаморочливим бузком, туди, де цілиться в серце краса Благовіщенського собору, гомінливою купкою школярів, веселою ватагою студентів – невпинно б’ється наукове серце Харкова, самий час встигнути усюди, на семінари, фести, вистави, конференції, мітинги... Ой, та що це, це я ж вже велика, це вже якісь інші студенти пробігають з метро Університет, поспішаючи на пари?

070b1e75a8511e17ee09213d23950803.md.jpg

…Димлять шини, розмазується кров поета по бруківці, поволі падає брила леніна, від вибуху осипається скло в авдиторіях, хтось під’єднується до пари з бомбосховища. Історія тече скрізь харківський центр, скрізь височенні двері університету, запам’ятовується, занотовується і твориться студентами, веселими, небайдужими і цікавими до всього. Розбігаються від серця-площі в усі сторони струмочки жаги до знань, підхоплюють естафету інші університети й академії, ліцеї й гімназії, манить до себе старезна красивезна бібліотека…

Такий – науковий, студентський, активний Харків – знаю та люблю я.

Ольга Орінго

звездочказвездочказвездочка

Харків абсолютно точно не схожий ні на яке інше місто. Він дуже рухливий і неспокійний - але без метушливості; так неспокійний, наприклад, ентомолог, що нишпорить в експедиції від одного рідкісного жука до іншого. У Харкові вічно щось відбувається, щось трапляється. У Харкові може бути дивно. Але абсолютно точно ніколи не буде нудно.

Це місто дуже магічне - у прямому сенсі цього слова: у Харкові абсолютно приголомшлива рольова і магічна компанія. Вважаю, атмосфера міста цьому дуже сприяє. Хоча Харків - місто відносно молоде і вельми модерністське, і звичайних магічному місцю атрибутів у нього начебто й немає, а все-таки таємничість розлита у повітрі, кожна вулиця й будинок кличе дізнатися його історію. А трохи копнеш - і виявиш, що сліди відомих харків'ян зустрічаються в самих неочікуваних місцях!

Це місто за характером дуже схоже на студента-старшокурсника: в міру самовпевненого, в міру розхлябаного, допитливого, рухливого і дуже оптимістичного. Оптимізм і віру в торжество розумного і доброго видно вже в самій архітектурі - а саме в численних модерністських будівлях. Це справжнісінькі експерименти, спрямовані у світле майбутнє, а Держпром і зовсім нагадує космічну станцію з класичної наукової фантастики. До речі, якби Харків був людиною, він би абсолютно точно обожнював фантастику - Хайнлайна і Лема, наприклад.

eecf8885ad9f827636f63d3169d481b7.md.jpg

Женя Орінго

звездочказвездочказвездочка

 Чимало харків'ян зараз розпорошено по світу і можуть лише подумки вітати рідне місто, лише в уяві крокувати знайомими з дитинства вулицями. Але як би не змінювалося обличчя Харкова, він обов'язково здолає усі випробування і тепло вітатиме усіх, хто повертатиметься.

Поділитися дорогоцінними спогадами і освідчитися у любові до Харкова запрошуємо в коментарях! 

 

Cvetochnayafeya
Ср, 23/08/2023 - 20:28

Харків-це рідний дім!Ось так просто та глибинно)))
Cleona
Ср, 23/08/2023 - 21:00

Була у Харкові багато разів і відчувала, що це - місце сили. Студентська молода енергія, інтелектуальна і театральна енергія, цілий вир подій. Люблю вулички, парки, і, найголовніше, людей. Харків після другої світової був страшенно зруйнований, але відновився і відбудувався. Тішуся, що вже є багато проектів відновлення. Ну, і звичайно, Харків- це Орінго.
galina_К
Чт, 24/08/2023 - 13:49

..Найдовшим був, здається, 26 маршрут трамваю. Він їхав з Центрального парку аж до Тракторного та ще дві зупинки далі. Моя Салтівка була десь посередині цього маршруту, з одного боку колії Піски, коли вони були ще справжніми пісками та болотами, а з другого біля нашого дому з ранку до вечора били сваї для майбутніх багатоповерхівок. На пагорбі, з’їжджаючи з Весніна, трамвай завжди затримувався і можна було розглядати будинки приватного сектору аж до майбутнього Барабашова. Чомусь рідко згадують Харківський Політехнічний, де можна заблукати між корпусами на величезній території (до речі, чи знаєте ви про наявність підземних переходів між деякими корпусами Політехнічного? А я колись там ходила..), і ще цікавенні (як на ті часи) концерти, що проводились в Гіганті… Моя мама працювала там викладачем все життя, тож про ХПІ знаю чимало. Але моє місце сили саме Площа. Цокають підбори по бруківці дорогою до школи повз величезні ялинки, «партйну» будівлю та будинок Гіпрокосу… Потім вже йду по площі дорогою до Універу, підбори стають вище, але бруківка та ж сама. Перша робота та перший проект – я всередині тієї самої «партійної» будівлі. М’які товсті килими, височезні стелі, широкі парадні сходи, потаємні кімнати та переходи між поверхами, і приголомшливий краєвид на ту саму площу. Колись запрацювалась там допізна і залишилась сама на весь поверх. Мені досі здається, що у тієї будівлі була своя власна думка на все і вона зовсім не завжди відповідала «лінії партії»… А чи пам’ятаєте як виглядала Площа на концерті легендарного Qween ? Застала тоді лише кілька пісень після роботи стоячи біля Стєкляшки, але як співала тоді вся площа! Ярмарки на честь міста, новорічні ялинки та прикраси, паради та демонстрації… І ось вже з донькою йду до іншого корпусу Універу, що колись був військовою академією, на Евріку. Знову Площа, але триколори та радянські лозунги, які перекриває гучне «Слава Україні!» що лунає від пам’ятника Шевченку. І мавпячі білі обличчя «тітушек» в вікнах зелених маршруток по периметру в очікуванні команди «Фас!». Немає вже пам’ятника, що, здавалось, буде височіти там вічно, натомість є чудовий сквер з сухим фонтаном де влітку бавляться діти, здається, площа нарешті видихнула. ..Те відео з прямим попаданням ракети я передивлялась десятки раз. Бо це ж монтаж, цього не може бути. Цього не може бути тут і зараз. Просто НЕ МОЖЕ БУТИ. Але це є. Такою пустою я не бачила Площу ніколи. Бур’ян в людський зріст біля входу до готелю, трава між бруківкою, завжди до блиску відполірованою тисячами ніг, жодної автівки і - тиша… Але ми повернулись до свого міста, бо без нього ми ніщо, як і воно без нас. Тримайся, мій Харків! З Днем міста, любий!