Хостинг фотографий для пользователей Оринго
Чат с менеджером

Поставити питання

 
Ювелірний дім Орінго
0800-759-550
(безкоштовні дзвінки)

Про мрії по-науковому

Що таке мрія? Щось легке, ефемерне, що вислизає від спроб його осмислення, в якомусь сенсі навіть розуму протилежне. Чи не дивно, що у процесу мріяння є наукове пояснення?

Хоч як би мрія не здавалася далеким від науки явищем, але навіть її вчені-психологи та нейробіологи зуміли спіймати, розгледіти й описати. Уявіть собі, саме слово "мрія" є науковим терміном! Цей термін позначає дуже незвичайний і дуже специфічний змінений стан свідомості. Не поспішайте дивуватися, змінити свідомість можуть не тільки різні специфічні речовини. Насправді наш мозок за будь-якої можливості радий перейти в змінений стан без жодних речовин, відключити нудний розум і зануритися у світ образів і видінь. Ритмічна музика, монотонний шум, рухи, що повторюються (наприклад, рукоділля) - уже цього достатньо, щоб наша свідомість вирушила в захопливу подорож усередину себе самого, відключившись від навколишнього світу. Подібні стани називаються трансом (так, це теж науковий термін). І мрії, як би дивно це не звучало - теж різновид трансу!

31611999cd8e9d5ea3e29ace307d9556.jpg

На фото: кольє "Замріяна лиса"

Помічали коли-небудь, як добре мріється під час в'язання, або вишивання, або розміреної прогулянки? Різноманітні образи й думки носяться в голові й абсолютно затуляють собою матеріальний світ, причому відбувається це само собою, навіть думати спеціально не треба. Що ж, якщо з вами таке бувало, можете сміливо заявляти, що переживали досвід трансу! Легкого і недовгого, але тим не менш. З погляду психології та неврології транс - це будь-який стан, за якого свідомість людини ніби звужується: відсікає зайві відчуття і думки та спрямовує увагу на щось конкретне. Це може бути ритмічний стукіт шаманського бубна, або повторювана мелодія, або шосе, яким ви їдете, або робоче завдання, на якому ви зосереджуєтесь... Так, зосередженість, із погляду науки, теж різновид легкого трансу! Або це може бути Нобелівська премія, кремль, що палає, або управління галактичною імперією - у такому разі заведено говорити про мрії, ще одну приємну форму легкого трансу.

Як же працюють мрії з нейрофізіологічної точки зору? Можливо, є особливий відділ мозку, який призначений для мрій? Звучить неймовірно, але дійсно є! І навіть не відділ, а ціла сукупність відділів, так звана мережа пасивного режиму роботи мозку (англійською default mode network або DMN). Це велика нейронна мережа, що охоплює більшу частину головного мозку; в її завдання входить продукувати сигнали в той момент, коли мозок... нічого не робить.
 
643c2ea100723d3c2e6cb4e8fa668b5f.md.jpg
 
Комп'ютерна візуалізація DMN
 
Чим мозок зазвичай зайнятий? Отриманням, розшифруванням і обробкою сигналів із зовнішнього світу: літер на екрані ноутбука, нявкання кота, відчуття м'якої шерсті кота під пальцями, запаху втеклої кави та кави, яка пригоріла... Сигналів багато, і їхнє розшифровування йде практично без перерви. Втім, у деяких випадках потік інформації ззовні переривається: наприклад, уві сні, у стані медитації, за повної зосередженості на якійсь справі, коли свідомість "відсікає" зайві сигнали, або під час нудної, одноманітної роботи, коли зовнішніх сигналів просто немає. І ось тут-то вмикається DMN. Ця система, умовно кажучи, перемикає нашу увагу із зовнішнього світу на внутрішній: вона відповідає за спогади про минуле, уявлення майбутнього, розподіл подій у пам'яті за часовою шкалою, фіксування й опис власних емоцій... Насправді функцій у DMN дуже багато, дослідники налічують майже два десятки і далеко не впевнені, що це все. Однак основним заняттям цієї системи нині заведено вважати саме упорядкування спогадів, уява про майбутнє і формування асоціацій. 
 
2f01239c390394a45c8f0fd689c8a482.jpg
 
Таким чином виходить, що наш мозок працює весь час! Ми тягнемо в нього різноманітну інформацію із зовнішнього світу, а коли на якийсь час перестаємо це робити - вмикається DMN і починає наводити лад: розкладати інформацію по шухлядках і поличках, сортувати, класифікувати й протирати від пилу. І... мріяти! Легкий транс і фантастичні образи, що виникають у нашій голові, поки ми вдаємося до мрій - не що інше, як генеральне прибирання мозку системою DMN.

Виходить, що навіть мріємо ми не просто так? У наших мрій є чималий психологічний і неврологічний сенс. По-перше, це можливість для мозку взяти паузу, увімкнути чарівну DMN і навести лад. По-друге, це можливість уникнути нудьги - так-так, це офіційно визнана функція мрій! Тривала нестача зовнішніх імпульсів насправді для мозку шкідлива: коли мозок відчуває, що імпульсів не вистачає, він запускає DMN і починає генерувати їх сам. І по-третє, мрії, особливо про майбутні події, слугують своєрідним "тренажером", на якому можна в демо-режимі запустити різні варіанти подій і реакцій. Наприклад, мріючи про палаючий кремль, можна потренувати різні сценарії - будете ви милуватися видовищем із келихом червоного вина чи з чашкою ромашкового чаю... 

Одним словом, мрійте сміливо! Це корисно для здоров'я в прямому сенсі слова. радость

А ви часто мрієте? Буває, що забуваєте про існування зовнішнього світу?

 

Женя Орінго