Що таке мрія? Щось легке, ефемерне, що вислизає від спроб його осмислення, в якомусь сенсі навіть розуму протилежне. Чи не дивно, що у процесу мріяння є наукове пояснення?
Хоч як би мрія не здавалася далеким від науки явищем, але навіть її вчені-психологи та нейробіологи зуміли спіймати, розгледіти й описати. Уявіть собі, саме слово "мрія" є науковим терміном! Цей термін позначає дуже незвичайний і дуже специфічний змінений стан свідомості. Не поспішайте дивуватися, змінити свідомість можуть не тільки різні специфічні речовини. Насправді наш мозок за будь-якої можливості радий перейти в змінений стан без жодних речовин, відключити нудний розум і зануритися у світ образів і видінь. Ритмічна музика, монотонний шум, рухи, що повторюються (наприклад, рукоділля) - уже цього достатньо, щоб наша свідомість вирушила в захопливу подорож усередину себе самого, відключившись від навколишнього світу. Подібні стани називаються трансом (так, це теж науковий термін). І мрії, як би дивно це не звучало - теж різновид трансу!
На фото: кольє "Замріяна лиса"
Помічали коли-небудь, як добре мріється під час в'язання, або вишивання, або розміреної прогулянки? Різноманітні образи й думки носяться в голові й абсолютно затуляють собою матеріальний світ, причому відбувається це само собою, навіть думати спеціально не треба. Що ж, якщо з вами таке бувало, можете сміливо заявляти, що переживали досвід трансу! Легкого і недовгого, але тим не менш. З погляду психології та неврології транс - це будь-який стан, за якого свідомість людини ніби звужується: відсікає зайві відчуття і думки та спрямовує увагу на щось конкретне. Це може бути ритмічний стукіт шаманського бубна, або повторювана мелодія, або шосе, яким ви їдете, або робоче завдання, на якому ви зосереджуєтесь... Так, зосередженість, із погляду науки, теж різновид легкого трансу! Або це може бути Нобелівська премія, кремль, що палає, або управління галактичною імперією - у такому разі заведено говорити про мрії, ще одну приємну форму легкого трансу.
Виходить, що навіть мріємо ми не просто так? У наших мрій є чималий психологічний і неврологічний сенс. По-перше, це можливість для мозку взяти паузу, увімкнути чарівну DMN і навести лад. По-друге, це можливість уникнути нудьги - так-так, це офіційно визнана функція мрій! Тривала нестача зовнішніх імпульсів насправді для мозку шкідлива: коли мозок відчуває, що імпульсів не вистачає, він запускає DMN і починає генерувати їх сам. І по-третє, мрії, особливо про майбутні події, слугують своєрідним "тренажером", на якому можна в демо-режимі запустити різні варіанти подій і реакцій. Наприклад, мріючи про палаючий кремль, можна потренувати різні сценарії - будете ви милуватися видовищем із келихом червоного вина чи з чашкою ромашкового чаю...
Одним словом, мрійте сміливо! Це корисно для здоров'я в прямому сенсі слова.
А ви часто мрієте? Буває, що забуваєте про існування зовнішнього світу?
Женя Орінго