Хостинг фотографий для пользователей Оринго
Чат с менеджером

Поставити питання

 
Ювелірний дім Орінго
0800-759-550
(безкоштовні дзвінки)

Про що не розповіла Розподільча шляпа?

Поділ Гоґвортса на факультети здається таким же природним і непорушним, як обертання Землі навколо Сонця. Але звідки взялися звичні нам Ґрифіндор та інші і чому вони саме такі?

Свою першу книжку про чарівний світ Роулінг задумувала як дитячо-підліткову казку з усіма казковими атрибутами: магією, чудесами, подвигами і досить чітким розподілом на героїв і лиходіїв. У "Філософському камені" нам одразу ж дають зрозуміти: Ґрифіндор, факультет Гаррі - герої, їхня емблема - гордий геральдичний лев; Слізерин, факультет Малфоя - лиходії, їхня емблема - зла слизька змія (і навіть вітальня факультету в них у підвалі). Рейвенклов і Гафелпаф у першій книжці, скоріше, статисти, просто, щоб Гоґвартс побільше був.

Проте історія про Гаррі Поттера зростала й дорослішала разом із головним героєм і читачами. Світ ставав глибшим і об'ємнішим, міфологічні відсилання складнішими, характери - жвавішими та неоднозначнішими. Символіка чотирьох факультетів теж ускладнилася: вона доповнилася посиланнями на європейську геральдику і навіть почасти на алхімію! І з новими пластами смислів факультети почали виглядати зовсім по-іншому...

 
 
1b340adebea0ab22d437132f6b05d061.jpg

 

Отже, почнемо з факультету самого Гаррі - Ґрифіндора. Як відомо, його колір - червоний, гербова тварина - лев. У європейській геральдиці червоний - колір хоробрості, войовничості, пристрасті й нерозсудливості, а лев - символ сили, шляхетності й великодушності. Вочевидь, усі ці якості чудово підходять студентам Ґрифіндора! До того ж лев - ще й символ королівської влади, що натякає на важливу роль цього факультету в історії про Гаррі Поттера. Червоний колір пов'язаний також зі стихією вогню - швидкою, рухливою, енергійною і часом небезпечною (теж непоганий опис грифіндорців). А ще фанати помітили, що герб Ґрифіндора нагадує герб Англії із золотими левами на червоному щиті. Невідомо, збіг це чи задум: можливо, що і задум, особливо з урахуванням того, що сам засновник факультету, Годрік Ґрифіндор, за каноном був англійцем (на відміну від своїх товаришів).

 

534fc64e7f715f6c9ae2eeb08c39a58d.jpg

 

Спочатку Ґрифіндор був прописаний як "факультет героїв": на ньому навчається сам Гаррі, до нього ж належать його найкращі друзі. До грифіндорців же належать найбільш позитивні персонажі: Альбус Дамблдор, професорка МакГонаґалл і багато інших, навіть Гаґрід! Однак у процесі розвитку й ускладнення світу з'ясувалося, що далеко не всі грифіндорці - суцільні лицарі в сяючих обладунках. У багатьох із них факультетські чесноти перетворюються на недоліки: хоробрість - на нерозважливість, гордість - на зарозумілість, шляхетність та ідеалізм - на непрактичність і відірваність від життя. А дехто й зовсім переходить на бік темряви, і факультет їх не рятує: так, наприклад, Пітер Петтігрю, який перейшов на бік Пожирачів Смерті, колись навчався на Ґрифіндорі. 

Факультет Рейвенклов легко впізнати за синім кольором і орлом на гербі. Так, спочатку, всупереч назві, це був саме орел, і теж невипадково: Рейвенклов прописувався як умовно "добрий" факультет, тому на його герб помістили символ, що перегукується за змістом із символом лева. Орел у геральдиці символізує владу, благородство, могутність і мудрість. У пізніших книгах як гербовий символ факультету став згадуватися і ворон. У британській геральдиці ворон - птах не дуже популярний, зате на континенті зовсім інша справа: "континентальний" ворон символізує мудрість, далекоглядність, а ще рису, яку можна назвати "собі на умі". Безперечно, всі згадані особливості властиві студентам Рейвенкло.

 
fe77886d35f72033495361cf7ba97fde.jpg
 
 

Геральдичний синій колір означає цілий набір якостей: розум, цілеспрямованість, благородство й аристократизм, вірність, справедливість, пильність. Також синій колір пов'язаний із повітрям, стихією розуму і слова, стрімкою, легкою, але більш врівноваженою і стриманою, ніж вогонь. А ще, цілком імовірно, це відсилання до прапора Шотландії - синього з білим хрестом; засновниця факультету Ровена Рейвенкло, згідно з каноном, була з Шотландії.

Гафелпаф у першій книзі був описаний не найприємнішим чином. У читача залишалося стійке враження, що в Гафелпаф беруть лише приземлених і безталанних студентів, яким не пощастило потрапити на більш "цікаві" факультети. Спочатку цей факультет справді слугував свого роду смішним контрастом на тлі всіх інших (має ж бути в казці щось кумедне?). Але надалі Роулінг розкрила Гафелпаф з несподіваного боку. 

Гербовий звір факультету - борсук. Здавалося б, абсолютно неблагородна істота, помістити її на герб можна хіба що як жарт. Однак у європейській геральдиці справді існує така фігура як борсук. І символіка у нього абсолютно несподівана: це безстрашність, стійкість і лють! Згідно з поширеним переконанням, борсук сам по собі істота спокійна і мирна. Але якщо напасти на нього або на його родичів, тихий, незграбний звір розлютиться і буде жорстоко і відчайдушно битися до перемоги. Розлючений борсук буквально розірве супротивника на клаптики, а потім, як ні в чому не бувало, повернеться до звичайного життя... Сила, незламність, наполегливість, вірність сім'ї та друзям, стійкість і чесність - характерні риси студентів Гафелпафа.

 

8b3c49f8624b3d1b11853bdcaad73923.jpg

 

Колір факультету - жовтий, що у геральдиці символізує силу, великодушність, щедрість, вірність, прагнення до справедливості, а ще, як не дивно, скромність. Утім, не дивно: підтекст геральдичного жовтого - впевнена в собі сила, яка не потребує доказів і не прагне кричати про себе. Борсукові не потрібно всіх навколо переконувати, що він сильний: за нагоди він доведе це ділом. Також і борсук, і жовтий колір пов'язані зі стихією землі, нерухомої та стійкої, повної сили й готової цією силою ділитися. До речі, ви помітили, що в поттерані постійно підкреслюється зв'язок студентів Гаффпаффа із землею і рослинами? Взагалі, цей факультет на ділі далеко не такий простий. Чи знаєте ви, що борсук - хижак?.. ось тепер знаєте. Злих чарівників серед студентів і випускників Гафелпафа практично немає, але все ж на шляху в них краще не вставати.

Факультету Слизерин у поттеріані не пощастило від самого початку. Роулінг уже в першому томі помістила в нього Драко Малфоя, супротивника головного героя, чим, загалом, підписала вирок усьому факультету: відтепер і практично до кінця історії Слизерин перетворився на оплот темряви. Але чи змінився він надалі, з розвитком і дорослішанням книжок? Авжеж.

Геральдичний символ Слизерину - змія. Сам по собі це символ вкрай амбівалентний: з одного боку, змія пов'язана зі злом, підступністю, спокусою й віроломством. З іншого - це символ мудрості, просвітлення, зцілення і навіть родючості: у кельтській традиції змії тісно пов'язані з водою, а вода - запорука життя і врожаю. У європейській геральдиці змія - рідкісний гість, до речі, як і зелений колір, який, як вважається, з'явився на європейських гербах років на 300 пізніше за інші. В принципі, рідкісна геральдична фігура в поєднанні з рідкісним кольором щита можуть натякати на ексклюзивність і унікальність самого факультету. Та й студенти Слизерину не упустять можливості похвалитися своєю обраністю.

 
 
f0478bc2eebcbb3d0e404c05d75bf306.jpg
 
 

Зелений колір у геральдиці позначає вірність, дружбу, ввічливість, гідність і вміння тримати себе. У всьому перерахованому вище студентам Слизерину точно не відмовиш! Більшість із них, навіть найнеприємніші особистості, все ж цінують дружбу і сім'ю, і готові зробити заради них усе можливе і неможливе. А аристократичне походження багатьох студентів зобов'язує до стриманості та гарних манер.

Репутація "лиходійського факультету" з розвитком історії та появою смертожерів, здавалося, тільки посилилася. Однак тим несподіванішою виявилася поява в шостій книзі Горація Слизоріга. Цей добродушний і ввічливий професор зовсім не був схожий на типового "злісного і підступного" слизеринця. А типово слизеринська тяга до елітарності та слави в нього набула форми "Клубу Слимаків", нешкідливого і навіть у чомусь кумедного. Під час же Битви за Гоґвортс Слизоріг показав себе справжнім героєм: він не тільки бився разом з усіма, а й зумів привести до Гоґвортса підкріплення з... інших слизеринців. Що вже казати про історію професора Снейпа, теж слизеринця, зовні суворого і злісного. На ділі ж - нещасної, самотньої та неймовірно стійкої людини, силі й хоробрості якої позаздрить будь-який грифіндорець...

 

e895206d1b7ab1fb7c70b2c7f46c7d4a.jpg

 

Кожен фанат поттеріани, який себе поважає, знає, до якого факультету віднесла б його Розподільча шляпа. А до якого факультету належите ви? (Автор статті, наприклад, до Рейвенклову). А може, ви зовсім з Ільверморні?.. девочка

 

Женя Орінго

 

 

Nifli
Сб, 13/01/2024 - 00:45

В мене навіть жодного сумніву не було, що я - типова Слізерінка))
larisa-shpakova
Сб, 13/01/2024 - 09:54

Однозначно - Гафелпаф! Мене краще не чіпати) А то і леви, і змії тікатимуть. Після відновлення status quo перетворююся на мирну, спокійну і доволі толерантну людину))
Оля-Оринго
Сб, 13/01/2024 - 10:39

Я та сама зміючка, яка любить родину, мудрі книжки і дорогоцінні камінці 
olenabuglova
Сб, 13/01/2024 - 15:14

Виявляється, я -борсук)))
liddi
Сб, 13/01/2024 - 21:38

Завжди любила вчитися і думала, що була б у Рейвенклові. А Сортувальний капелюх взяв і відправив в Ґрифіндор :D