Жовтий - найенергійніший та оптимістичний колір у всьому спектрі. Згідно з дослідженнями, цей колір найпомітніший: жовтий чудово видно на будь-якій відстані та в будь-яку погоду. Це колір сонця, колір золота - важко з такою символікою залишатися в тіні!
Вчені вважають, що саме жовтий був першим в історії барвником: малюнки жовтою охрою відомі з часів кам'яного віку. Люди швидко оцінили яскравість і помітність цього відтінку: навіть сама назва "жовтий" сягає своїм корінням стародавнього індоєвропейського слова gel, що означає і власне "жовтий", і "сяючий", і навіть... "кричущий". Недивно, що цей колір без уваги не залишався ніколи.
На фото: підвіс "Хебі"
У Стародавньому світі та Античності жовтий колір асоціювався із золотом - з чим же ще! Значення у нього були винятково приємні: багатство, краса, процвітання, зв'язок з богами. Найвищої пошани жовтий домігся в Китаї: там він вважався кольором богів і імператора (власне, перший правитель Піднебесної так і називався - Жовтий Імператор). Жовтий одяг могли носити тільки члени правлячої династії - більше ніхто.
На фото: "Слайд. Хризантема"
У Персії жовтий шанувався як символ мудрості та вченості, однак водночас із тим - хвороби та слабкості. Ймовірно, саме перси вперше почали сприймати жовтий колір як неоднозначний і суперечливий. Не виключено, що від них і європейці перейняли подібне ставлення до цього кольору. Жовтий у середньовічній Європі - колір золота, розкоші, Небесного царства і самої Церкви, але водночас колір брехні, лукавства і зради (згадаймо традиційний жовтий плащ Іуди Іскаріота). Що, втім, не заважало середньовічним переписувачам рясно прикрашати рукописи золотою і шафранною фарбою: символи символами, але велика кількість жовтої і золотої фарби - ще й показник багатства.
На фото: моносережка "Зупинись, мить!"
У промислову епоху з розвитком хімії стали доступні яскраві, стійкі, насичені фарби. Живопис і мода пережили друге народження - а сприйняття кольорів значно змінилося. У 19 столітті світ раптово став яскравим, барвистим і різноманітним, і жовтий, зрозуміло, не залишився осторонь. Художники почали експериментувати з ним, шукати нові відтінки - і нові смисли. Найбільшим шанувальником цього кольору був Вінсент Ван Гог: практично на кожній картині у нього є хоч одна яскрава, сонячна пляма, а інші й зовсім складаються суцільно з жовтого! Для Ван Гога символіка жовтого була однозначна: сонце, життя, сила і творчість.
На фото: каблучка "Вінсент"
Зараз жовтий вважається оптимістичним, життєрадісним, сонячним кольором. Однак, згідно зі статистикою, носити його на постійній основі наважуються не всі - для того, щоб виділятися з натовпу, потрібні сили і впевненість!
А чи подобається вам цей колір? Носите його, чи віддаєте перевагу жовтим акцентам в образі за допомогою прикрас?
Женя Орінго