У черговій оповідці від гемолога Юрія Курилюка ми дізнаємося про два найбільш жаданих блакитних камені - топаз та аквамарин. Запрошуємо до читання всіх поціновувачів натурального каміння!
***
Спектр описує всі кольори, які бачить людина, проте він не здатний передати розмаїття відтінків, яскравості і насиченості напівтонів, які разом утворюють майже необмежений кольоровий світ. Зазвичай вода і небо асоціюються у нас з блакитним кольором, проте на питання, чи однакова ця блакить, абсолютна більшість безперечно скаже, що це не так.
У світі дорогоцінного каміння існує ціла низка мінералів, що мають переважно блакитний колір. Найбільш часто в ювелірній справі зустрічаються топази і аквамарини.
Подивимось на цю пару і спробуємо зрозуміти, в чому вони подібні і в чому різниця між ними.
Кристал аквамарину
Колір
При порівняльному спостереженні зразків аквамаринів і топазів можна побачити іноді ледь помітну відмінність у відтінку.
Для більшості аквамаринів характерна присутність зеленкуватого або жовтувато-зеленкуватого відтінків. Часом зустрічаються аквамарини, в яких зелена складова дорівнює блакитній.
На відміну від аквамаринів, для топазів не характерний відхід від чистого блакитного кольору. Іноді до блакитного кольору можуть додаватись коричневі відтінки, як, наприклад, в українських поліхромних топазах. У таких зразках мова йде про природне поєднання блакитного і винного різновидів цього каменя.
Ця візуальна різниця між аквамаринами і блакитними топазами добре обґрунтовується природою виникнення забарвлення в цих каменях. Воно має абсолютно різну природу, в аквамарині — це домішки різновалентного заліза (тобто забарвлення за рахунок елементу-хромофору), в топазі — дефекти в мікроструктурі, кристалічній ґратці мінералу (відсутність хромофорів).
Цікаво, проте сьогодні більшість аквамаринів і більшість блакитних топазів (а, напевно, й усі) перед потраплянням до ювелірних виробів проходять додаткове облагородження. Для аквамаринів воно пов'язано виключно із високотемпературним прогріванням, для блакитних топазів з опроміненням і наступним прогріванням.
Також цікава ситуація із стабільністю природного або отриманого в результаті облагородження блакитного кольору в цих каменях. Забарвлення аквамаринів під дією звичайного світла залишається стабільним незалежно від того, отримане забарвлення в природі чи ініційоване людиною. Стабільність кольору блакитних топазів залежить від ступеню зміни кристалічної структури. Чим облагородження, насамперед опромінення, було сильнішим, тим колір буде більш яскравим і більш стабільним. Найбільш подібні до кольорів аквамарину різновиди топазу із світло-блакитними тонами є найменш зміненими і при тривалому нагріванні навіть в звичних умовах оточуючого середовища можуть частково, а іноді і цілковито втрачати колір. Слід зауважити, що блакитні топази природного походження в переважній більшості мають світлий колір і також можуть бути вразливими до тривалого нагрівання, хоча дослідники стверджують, що отриманий в них колір є результатом складних термічних впливів при утворенні, тому відрізняється більшою стабільністю у порівнянні з винним кольором.
Таким чином, аквамарин однозначно виграє за стабільністю забарвлення у світло-блакитного топазу.
Ексклюзивна каблучка "Снежная королева" з неограненим аквамарином
Неогранений топаз
Чистота
Щодо включень блакитні топази і аквамарини багато в чому близькі. Ювелірна галузь надає перевагу візуально чистим каменям. Вітчизняні ювеліри полюбляють, аби обидва камені були й ще чисті під збільшувальним склом. Незважаючи на те, що обидва мінерали відносно часто відносно сапфірів чи смарагдів зустрічаються у природі, чиста під збільшувальним склом сировина зустрічається не повсякчас.
Якщо топази, враховуючи їх значно більші кристали, можуть забезпечити необхідні промислові кількості чистого матеріалу, для аквамаринів така можливість обмежена.
Отже, в ювелірній справі в виробах різних цінових категорій можна зустріти аквамарини не тільки з мікровключеннями, проте і камені, де включення видимі неозброєним оком.
Блакитні топази в якісній і ексклюзивній ювелірній продукції майже на 100% представлені чистими візуально каменями часом досить великих розмірів.
Можливо, видасться дивним, проте аквамарини з невеликими включеннями, що не зменшують прозорості і блиску каменя, цінуватимуться дорожче за ідеально чисті блакитні топази.
Каблучка "Айрис Дью" з топазом
Розміри кристалів і частота зустрічі в природі
Розміри найбільших кристалів аквамарину в три рази менші за розміри кристалів топазу, майже така ж пропорція зберігається і для найбільших огранених каменів. Така закономірність в розмірах кристалів є однією із підстав різниці цінових параметрів на ці камені. У природі аквамарини і топази часто знаходяться в одних і тих самих породах — пегматитах, тому родовища обох мінералів співіснують по всій планеті разом.
Місце в історії
На відміну від аквамарина, який і в природі без облагородження має блакитний колір, абсолютна більшість топазів безколірні. Це є головною причиною різної цінності каменів в історії, що перейшло і в наш час.
Якщо аквамарин сприймався завжди як окремий своєрідний і цінний камінь, то топаз намагались визначити як щось більш дорогоцінне, зокрема приймали його за діамант. Коли розуміли, що в руках тримають абсолютно інший мінерал, інтерес до нього одразу втрачали.
До винайдення методів штучного забарвлення топазів в блакитний колір вони не входили до когорти блакитних каменів, займаючи місце в безколірному або жовто-коричневому сегменті.
Камінці аквамарину
Вартість
Якщо уважно прочитати сказане вище, вже можна зробити попередній висновок, що аквамарин буде цінуватись дорожче за топаз. Особливо різниця в ціновому діапазоні буде збільшуватись на насичених за забарвленням чистих візуально каменях в великих розмірах — більше 5 каратів.
Ціновий діапазон на світло-блакитний топаз знаходиться в межах десятків доларів при якісному огранюванні, висококласній поліровці і точних пропорціях форм. Їхня ціна зростає зі збільшенням маси, проте не карколомно, а плавно. Різниця між каменями в 1 і 10 каратів приблизно 50 % на караті.
Аквамарин за умови якісного виконання стартує від цифр в 50-70 доларів і досить швидко досягає 2-3 сотень доларів за карат, такі цифри серед цін на яскраві аквамарини зустрічаються для каменів в 1 карат. Камені понад 10 карат можуть оцінюватись навіть в 500-600 доларів за карат.
Останнім часом в моду все більше входить традиція супроводжувати великі (більше 10 карат) аквамарини відповідними сертифікатами, особливо камені, що не піддавались прогріванню.
Традиції використання в ювелірній справі
Обидві блакитні камені — аквамарин і блакитний топаз, особливо камені візуально чисті в якісному огранюванні, використовуються переважним чином в золотих ювелірних виробах. Така традиція заснована насамперед на природності обох каменів, що гарантує їхню індивідуальність і неповторність.
Якщо аквамарин просто завдяки своїй назві і відносній рідкісності і ціні має на це безперечне право, то топаз для додаткового обґрунтування такого використання намагаються робити ідеальним або експериментувати зі стилями огранування, вносячи в вироби елементи сучасного модернового прочитання.
Камінці з літотеки Орінго. Чи впізнаєте топаз і аквамарин?
Огранювання: форми і стилі
Аквамарин і блакитний топаз, як і переважна більшість кольорових дорогоцінних каменів, не мають визначеної класичної форми, яка була б їхньою візитною карткою, як, наприклад, кругле огранювання для діаманта чи октагон (східчасте) для смарагда, яке дуже часто так і називають — смарагдове.
Правило огранювання кольорових дорогоцінних каменів базується на принципі гармонійного співвідношення отримання найбільшої маси (принцип оптимального виходу придатного), найбільш насиченого, яскравого і бажано монотонного (не зонального) кольору і правильної пропорційності між верхом каменя і низом, що забезпечуватиме гру світла по всьому об'єму. Геометричні параметри огранювання залежать від фізичних констант матеріалу, які в аквамарині і топазі відрізняються, тому і відрізняються параметри каменів в одному стилі огранювання.
Реалізація цих трьох завдань відображає рівень майстерності гранувальників і обмежується розмірами самої сировини, а також її якісних параметрів — наявністю включень, кольорових зон. З цієї точки зору аквамарини є більш важкими каменями для створення ідеальних по грі каменів, в них головну роль займає забезпечення найкращого відображення кольорової гами і збереження маси. Топази набагато частіше можна побачити не тільки з ідеальними пропорціями, проте і в високоточній калібровці.
Трильйони аквамарину з літотеки Орінго, з неймовірно гарним та складним огрануванням
Юрій Курилюк, спеціально для Орінго
Про які ще візуально подібні один до одного камінці ви б хотіли дізнатися більше?
Iro4ka
Ср, 09/06/2021 - 18:57
Cvetochnayafeya
Ср, 09/06/2021 - 19:34
lwr
Чт, 10/06/2021 - 12:23
Лелеока
Чт, 10/06/2021 - 13:02