Юрій Курилюк продовжує тішити нас розповідями про дорогоцінне каміння, і сьогодні - невеличка лекція про красень-морганіт. До речі, чи знаєте ви, чому він так називається?..
***
Рожеві, лососеві, персикові берили - нечасті гості в вітчизняних ювелірних виробах, проте це не означає, що морганіти або вороб'євіти є поганим камінням. Просто на відміну від своїх братів, аквамарину і смарагду, морганіт не так сильно розкручений камінь.
Цікавою особливістю його назви є те, що обидві вони присвячені відомим людям. Назва «морганіт» походить від відомого американського фінансиста Джона Моргана, якій не тільки вдало заробляв гроші (досі всесвітньовідомий банківський дім J.P. Morgan & Co.), але й був великим шанувальником і меценатом науки і мистецтва, колекціонером дорогоцінного каміння. Саме на його честь знайдений в 1910 році на Мадагаскарі рожевий кристал берилу отримав назву «морганіт». Вороб'євіт - також назва іменна і пов'язана із російським мінералогом Віктором Воробйовим, якій доклав чималих зусиль для створення мінералогічної колекції Академії наук у Санкт-Петербурзі. Пропозицію назвати його ім'ям цей мінерал вніс наш земляк Володимир Вернадський у 1908 році.
Головною ознакою морганіту є його колір. Рожеві тони морганіту викликані домішками здебільшого марганцю і значно меншими цезію, літію, рубідію. Для каменя характерний значний плеохроїзм — зміна кольору в залежності від напрямку проходження світла, що примушує огранувальників напрочуд уважно вивчати камінь перед початком роботи над ним, аби уникнути небажаних кольорових сумішей.
Сьогодні, як і 100 років назад, найбільшими родовищами морганітів залишаються Мадагаскар, Бразилія, США, з часом до них додались Нігерія, Афганістан, Намібія. Мадагаскарське родовище, звідки і приплив до берегів США ще не названий рожевий мінерал, і досі вважається джерелом найбільш якісних морганітів. Першість за кількістю видобутих каменів міцно утримують родовища Бразилії.
Ексклюзивний підвіс "Есть радость в сердце" з неограненим морганітом
Морганіти, подібно до наших топазів і берилів, народжуються в пегматитах, звідси достатня кількість великих за розмірами кристалів і відповідно огранованих каменів. Так, одним із найбільших кристалів морганіту є зразок з родовища в штаті Мен (США), його вага становить більше 22 кг. Найбільший огранений морганіт 598,70 каратів форми кушон зберігається в Британському музеї. При цьому кристали зустрічаються у відносно невеликій кількості, що залишає його серед дорогоцінних каменів дорогого і середнього цінового сегменту.
Мадагаскарські морганіти почали епоху ювелірного використання цього каменя. Вони були серед тих мінералів з яких почався зоряний час Tiffany & Co на ювелірному небосхилі на світанку ХХ століття.
Наявна відмінність у кольорі морганітів грає визначальну роль в їхній вартості. Найбільш цінними класично вважаються камені виключно рожевого кольору. Ті, де проявляються домішки жовтого чи оранжевого відтінків, коштують дещо дешевше. Пов'язане це як із загальним дефіцитом серед дорогоцінних чисто рожевих каменів, так і зі значно рідкіснішими проявами саме каменів виключно рожевого кольору.
Однак, незважаючи на вдавану дешевизну лососевих або персикових морганітів, їх гра особливо при сонячному освітленні є неповторною через неочікувану суміш відтінків, що створює уявлення кольорової неоднорідності каменя.
Ексклюзивний сет з неограненим морганітом "Всепобеждающий рассвет"
Морганіти, як і переважна більшість дорогоцінних каменів, після видобутку обробляються термічно. Така практика закріпилась і стала загальновизнаною. Завдяки цьому облагороджуванню намагаються отримати кращий, більш рожевий колір. Не зі всіма каменями такі фокуси бувають вдалими і небажані відтінки можуть залишатись.
Метафізичні властивості морганіту також пов'язуються насамперед з його кольором. Завдяки своєму м’якому рожевому відтінку він часто асоціюється з невинністю, солодкістю, романтичністю та любов’ю. Морганіт камінь серцевої чакри. Вважається, що морганіт приносить зцілення, співчуття та обіцянки тим, хто його носить. Морганіт називають Каменем Божественної Любові. У США морганіт вважають професійним каменем юристів, як символ-оберіг справедливості.
Морганіт визначають як зодіакальний камінь Тельця, проте зазначають, що серед інших знаків він найбільш підходить ще Рибам і Ракам.
Юрій Курилюк, спеціально для Орінго
А вас теж зачаровують рожеві кольори?
Yano4ka23
Чт, 10/06/2021 - 12:02
Tais
Чт, 10/06/2021 - 12:28
Cvetochnayafeya
Чт, 10/06/2021 - 12:51
Лелеока
Чт, 10/06/2021 - 12:57