Хостинг фотографий для пользователей Оринго
Чат с менеджером

Поставити питання

 
Ювелірний дім Орінго
0800-759-550
(безкоштовні дзвінки)

Що (не) читаємо?

Література, яку вивчають у школі, повинна знайомити учнів з культурою країни та формувати любов до неї – принаймні так вважається. Але в реальному житті знайомство зі шкільною українською (і не тільки) літературою здатне викликати стійку до неї відразу. Чому ж так відбувається?

«Наша класична література – це суцільні страждання». Це розповсюджена думка, звучала вона вже й на цьому тижні при обговоренні української культури. Чесно кажучи, я й сама люблю жартувати, що в парі з курсом літератури у старших класах повинні йти сеанси психотерапії – один «Жовтий князь» Василя Барки чого коштує…

Вмираючі діти, стражденні кріпаки, нещасливо закохані, криваві повстання, голод, війни й божевілля – українські письменники змальовували суперечливу долю нашої землі талановито, але однозначно без турботи до психіки читачів. А потім все це накладається на «дивовижну» примусову атмосферу вивчення у школі – й формує гостре небажання читати українською. Важко з впевненістю зрозуміти, чого усе йде саме так, але деякі припущення зробити можна. Одразу зауважу: я не є професійною викладачкою, і далі будуть виключно мої роздуми, що ґрунтуються на філологічному бекграунді та власних спогадах про шкільний курс літератури, але точно не є безсумнівними улыбка

f45ad21d1d409a7ff4e8b4cc9eac3b46.md.jpg

На фото: каблучка "Лісова пісня"

Отож, проблема перша: література викладається у відриві від історії. Тобто ні, історія, як України, так і світова, в шкільній програмі звісно є. Але викладачі історії та літератури зазвичай не дуже намагаються поєднувати ці два предмети, ось і відбувається у книжках щось на погляд пересічного школяра дивне. Яке відношення мають монголи до Захара Беркута? Наскільки жорсткими були закони за часів кріпацтва? Чого персонажі «Жовтого князю» не можуть просто піти за хлібом у місто? А чого Катерина з поеми Шевченко відправилася топитися, а не оформлювати допомогу для одинокої матері? У якому такому трибуналі працює головний герой «Я (Романтики)»?...  

Якщо не цікавитися старовиною, вчинки та думки людей, що відмежовані від нас навіть двома-трьома сотнями років, стають геть незрозумілими – а викладачі далеко не завжди намагаються пояснити школярам, чому щось в сюжеті відбувається саме так. Отож доводиться намагатися здолати щось дивне й недотичне до сьогочасних реалій, що однозначно не додає любові до прочитаного.

2d645c9ddb28369ef5ac29a953131a8b.md.jpg

На фото: сережки "Голоси незабутніх предків"

Проблема друга: в шкільну програму дійсно потрапляє занадто багато важких книжок. Зрозуміло, що хочеться познайомити учнів з усіма перлами нашої літератури, зрозуміло, що у трагедії значно більше шансів стати класикою, зрозуміло, що особливим веселощам узятися в письменників минулого ніде…

Але діти, що можуть пригадати з уроків української літератури щось позитивне окрім усмішок Остапа Вишні, були б, напевно, щасливішими. І так, читати «Федька-Халамидника» у шостому класі зарано – не вірю, що у сучасній літературі не можна знайти для молодших школярів щось менш трамуюче.

03391e7d28f18ab775733e334eb2d019.md.jpg

На фото: каблучка "Казка про Землю"

І, нарешті, проблема третя: літературу вчать не заради самої літератури і культури, а заради балів. Як, звісно, і усі інші предмети, але полюбити художній твір, паралельно намагаючись не забути його рік написання, автора, передісторію та точні імена героїв для тестування чомусь важкувато. У школярів, особливо у випускному класі, пухне голова від об’єму інформації, паморочиться в очах від стресу перед іспитами – а тут ще й сумна доля українського народу, розібрана по цитатам для творів й втиснута у рамки запитань з чотирма варіантами для відповідей… І що тут робити – хтозна, хіба що свідомо й спокійно перечитувати усе це потім, що звісно ж, не усі робитимуть.

9da173b3d6963c626252700fdf229024.md.jpg

На фото: підвіс "Світ-Всесвіт"

А тепер пропоную глибоко видохнути й трішечки помститися за наші моральні травми. Пригадайте зі шкільної української літератури той твір, що найбільше вас вразив… у поганому сенсі цього слова, та поділіться своїми емоціями в коментарях.

Розпочну: хто взагалі додумався давати "Морозенко" Панаса Мирного дітям? Та ще й диктанти по ньому писати? кеп

Ольга Орінго

Наталья Оринго
Ср, 07/08/2024 - 22:28

"Література викладається у відриві від історії" — це взагалі біда сучасної й не тільки програми. Чимало предметів легше та більш систематизовано укладалися б у голови школярів, якби їм показували історичні, наукові  та культурні зв'язки між ними. А з приводу творів треба поміркувати, бо підступний мозок стер цей досвід з пам'яті 
Nifli
Ср, 07/08/2024 - 22:47

На мій погляд, навіть зараз викладання української літератури багато в чому наслідує совок(( Адже зараз стільки дійсно класних дитячих творів, а дітям досі нав'язують таке, що навіть дорослому часто доволі важко зрозуміти й оцінити... І все це дуже прикро(( Й відвертає молодь від рідної літератури... Навіть, при всій повазі до Тараса Шевченка - він зовсім недитячий автор. В нас щороку, навіть з початкових класів впроваджуються "Шевченківські читання". Але для дитини 6-8 років це - на мій погляд, безглуздя... Обрала тоді для доньки уривок з "Плач Ярославни" - із досить зрозумілим навіть для того віку змістом. Війна - зло, загибель князя - трагедія, дружина вбивається (це ще до 2014 року було). Поставила доньці виступ - глядачі в залі ридали! Але склад журі чомусь виголосив, що це - не Шевченко... Не Шевченко, Карл! Адже не Заповіт, і не Садок вишневий... (у складі журі географи, фізруки, тощо) Ноу коментс(((
Mikurianka
Чт, 08/08/2024 - 07:53

Не впевнена що колись буду достатньо дорослою для шкільного курсу літератури)))
aslvle
Чт, 08/08/2024 - 10:15

От плюсую до Mikurianka!!! Краще й не скажеш, теж про це думаю...
Julia777
Чт, 08/08/2024 - 12:02

Я щось нічого такого, що особливо вразило в негативному сенсі, не пам"ятаю (мабуть, я дуже стресостійка))). Єдине, що пам"ятаю, що було ну дуже сильно жаль головну героїню повісті Панаса Мирного "Повія" - її постійно оббріхували, підставляли, фактично дівчина ні в чому не була винна, просто "добрі люди" занапастили її життя.
atraversiamo
Чт, 08/08/2024 - 17:23

Іван Франко "Каменярі" - вивчення віршів та їх декламація ніколи не були для мене проблемою, від слова зовсім, ну а тут якийсь перелом стався, ну ніяк не могла, не розуміла і не сприймала. Цей твір реально дуже "дорослий", люблю його безмежно зараз і захоплююсь мовою Франка, але ж тоді... у школі... це було too much, зовсім не по віку і рівню розвитку дітей
Lina2018
Чт, 08/08/2024 - 20:05

Пригадала, як донька, коли проходили по літературі "Федько-Халамидник", підійшла до мене схвильована:"Мамо, як він міг допомагати кривднику!" Ми ж виховуємо дітей у парадигмі: образили - не скигли, а захищайся. Та ще й характер викладання літератури і контрольні роботи у вигляді тестування не сприяють тому, щоб дитина могла виразити власну думку. Це щастя, якщо у дитини буде вчитель, який прищепить любов до літератури.
Cleona
Вс, 11/08/2024 - 11:38

Із досвіду Британії бажання взагалі читати класику проростає з зусиль видавництв, які готують спеціальні адаптовані ( скорочені, модернізовані) видання класичних творів, підібраних для певних вікових категорій ( славнозвісний Penguin). Тобто книгу спеціально готують для полегшеного сприйняття ( з коментарями щодо історичного періоду, поясненнями архаїчних слів та понять). Кожна книга, яка пережила багато перевидань, несе певні меседжі, але якщо вони стають незрозумілими, це втрачає сенс. Це складна і важлива робота, яку беруть на себе професіонали - сучасні автори, літератори, критики і музейні працівники. Ці зусилля підтримують телевізійники, які ставлять костюмовані фільми і серіали, і ніби " оживлюють" класику для сучасного сприйняття. Тобто це не робота вчителя ( навіть, самого найкращого), а завдання усього суспільства передати класичну літературну спадщину. Я б хотіла, щоб сучасні українські автори, члени PEN-клубу ( громадської організації),чиє завдання і є популяризація української культури і літератури у рамках міжнародної співпраці, зробили б інвентаризацію програм і якісно б покращили відбір матеріалів саме з позиції впливу на формування особистості.
Cleona
Вс, 11/08/2024 - 11:55

Хоча я не вчитель мови, але ледь не позеленіла від заздрощів, коли натрапила на американську платформу, де зібрані матеріали для вчителів, які ведуть практичні уроки, з розробками, трактовками, критичними статтями, відеофрагментами ключових моментів екранізацій... Люблю вірши Емілі Дікінсон, але вперше прочитала уривки її листів і навіть дізналася про слова, які вона вживала частіше, ніж інші ( статистика, ех). Про це можна лише мріяти... Хоча, на виході, ми знаємо ситуацію з середньостатистичними американцями... Тому важливо читати і поза школою. І тут - та-да! Сьогодні найбільш читаюча в світі столиця - Буенос-Айрес, де на 100000 населення працює 25 книгарень. Як результат - у тому ж Буенос-Айресі найнижча кількість зареєстрованих психологів і психотерапевтів :))).
warbler1233
Вс, 11/08/2024 - 15:40

Так і не змогла нічого пригадати з української літератури. Не все розуміла, не все хотілось читати, але щоб якісь яскраві негативні емоції... Не пригадую. Зате чудово пам'ятаю твір, що викликав сильне невдоволення, з курсу світової літератури. Було неприємно його читати і хотілось закрити книгу. В голові все крутилося "і чому я маю ЦЕ читати?". Було то "Перевтілення" Кафки. Я розуміла що закладено в ідею, яка там метафора. Але то не допомагало. Зараз переглядала, не улюблена моя книга, однак нічого аж такого там немає.