Освіта - це насамперед не школа, підручники, оцінки та домашні завдання. Це уміння і техніки передачі знань з однієї голови в іншу. А знання бувають найрізноманітніші... Як, наприклад, виглядала освіта для кельтських друїдів?
Що, якщо навчання магії почалося в суспільстві задовго до навчання грамоти? Як вам такий поворот подій? А тим часом це правда. У суспільстві може взагалі не бути писемності, а ось жерці будуть обов'язково. Їх необхідно навчати, і процес навчання буде вельми своєрідним, зовсім не схожим на Гоґвортс.
Чому для розповіді було обрано саме друїдів? Просто річ у тім, що їхній освітній процес нам відомий найкраще. Немає сумнівів, що жерців у стародавній Греції чи середньовічній Скандинавії навчали не менш довго і складно, але вони про себе так докладно не розповідали. А ось про друїдів відомостей залишилося чимало, щоправда, відрізнити правду від легенди вже непросто... Але ми спробуємо.
Отже, ви вирішили здобути освіту друїда. Що для цього необхідно зробити?
На фото: підвіс "Лісове мереживо"
По-перше, визначитися зі спеціальністю. До жерців у кельтів належали не тільки самі друїди - жерці, шамани і цілителі, а й барди. Бард - це не просто поет, це хранитель історії, третейський суддя, розповсюджувач новин і чуток, що формує громадську думку... а ще маг. Причому маг насамперед, а потім уже все інше. Бард не просто вірші складає, а чаклує за допомогою слів: прославляє, проклинає, зводить з розуму, зцілює, а наймайстерніші можуть піснею взагалі вбити (або навпаки оживити).
Знаменитий валлійський бард Таліесін зумів за допомогою пісні помутити розум цілого королівського двору. Король покликав його на бенкет, і там у Таліесіна вийшла сварка з місцевими придворними бардами - їм не сподобався скромний і бідний вигляд бродячого поета. У відповідь Талієсін заспівав пісню - і, почувши її, всі придворні поети дружно сіли на підлогу і почали з дурним виглядом бурмотіти і пускати слину. Король обурився було - але Талієсін знову почав співати, і тут вже сам король приєднався до своїх бардів... Посміховисько вийшло на весь палац! А коли Талієсін вирішив, що достатньо провчив своїх опонентів, то за допомогою іншої пісні він повернув їм розум. Більше його ніхто не ображав.
Освіту друїди і барди, принаймні на початковому рівні, отримують дуже схожу. А пізніше вони вже обирають собі спеціалізацію: жити в лісі й відправляти ритуали, або ж блукати всією землею, збирати історії та вирішувати суперечки.
На фото: сережки "Пісня плюща"
По-друге, яку б спеціальність ви не обрали - вирушайте в ліс. Вчитися ви будете там. Друїди не будували храмів: усі ритуали вони здійснювали у священних гаях. З континентальної галльської мови до нас дійшла навіть назва для такого гаю - "неметон". У цих самих неметонах друїди і проводили навчання, ще й з практичними демонстраціями.
По-третє - приготуйтеся провести в лісі кілька років. Скільки саме - залежить від ваших амбіцій і здібностей. Якщо ви хочете стати "звичайним" бардом (primitive) - будьте готові вчитися 12 років. Так, саме стільки, не менше. Якщо ви бажаєте стати "вченим" бардом (ovate), який не лише співає пісні, а ще й займається вирішенням суперечок, докиньте ще кілька років. Якщо ж ви маєте намір стати друїдом - вам доведеться осягати різноманітну мудрість 23 роки! Одним словом, навчання - справа неспішна. Зате потім ви не пошкодуєте - немає серед кельтів нікого могутнішого, ніж друїд!
На фото: каблучка "Казки старого лісу"
По-четверте, вам доведеться запам'ятовувати дуже багато тексту. Дійсно дуже багато і саме запам'ятовувати на слух - прості кельти писемністю не користуються, а священні письмена під назвою "огам" доступні тільки жерцям вищого рівня. А поки ви звичайний учень - уважно слухайте свого наставника і зубріть що є сили. Барду-початківцю належить знати напам'ять кілька сотень поем, "вченому" ще більше, плюс розбиратися в законах. А вже скільки необхідно знати і вміти друїду... Спілкуватися з богами, писати огамом, розбиратися в русі планет і зірок, уміти використовувати цілющі трави, а ще непогано було б знати про навколишні народи і володіти основами риторики - друїди були не лише жерцями, а ще й дипломатами. Наприклад, під час Галльських воєн з ними спілкувався Юлій Цезар і залишився, м'яко кажучи, під сильним враженням.
Ну і по-п'яте, кодекс друїда: будьте чесними, не порушуйте клятв, не кривдьте слабких і намагайтеся завжди бути на боці справедливості. Принаймні, якомога частіше. Так, це теж важлива умова навчання! Барди і друїди повинні бути не тільки вченими - вони повинні мати ще й бездоганний моральний вигляд. Утім, це й не дивно: і ті, й інші володіють величезними силами, і краще, щоб ці сили перебували в гідних руках.
На фото: підвіс "Фангорн"
Можливо, і вам захотілося вивчитися на друїда? Як гадаєте, чи може сучасна освіта щось запозичити в давніх кельтів?
Женя Орінго
Cleona
Ср, 13/12/2023 - 20:48
Madra Rua
Ср, 13/12/2023 - 21:45