До чого ж популярне число - сім! Особливо у справах містичних: небесних світил сім, основних алхімічних речовин сім, нот сім... Днів у тижні теж сім. Із планетами їх уже поєднували, а як щодо нот?
У кожного дня тижня є своя символіка: планети, кольори, каміння, риси характеру... А музика? Пропоную уявити, як би звучав кожен із семи днів? Врахуйте, що в цій статті - винятково авторські припущення з цього приводу, засновані на суб'єктивних пристрастях і особистій музичній колекції. Якщо ж для вас дні звучать інакше - діліться думками і композиціями!
На фото: браслет "Сім днів"
Отже, почнемо з понеділка, дня місячного, таємничого, містичного. Понеділком опікується неспішний, замислений Місяць: це день роздумів, натхнень і подорожей углиб несвідомого. І ніщо не підходить для цих цілей краще, ніж ембієнт! Музика в жанрі ембієнт ідеально створена для містичних блукань усередині власної голови. Але в дорогу ми з собою візьмемо варіант, розбавлений готик-роком, неокласикою й середньовічними мелодіями - композицію легендарного австралійського гурту Dead Can Dance.
Dead Can Dance! Дивовижний, таємничий дует британських музикантів, яких занесло в далеку Австралію. Король і королева дивних мелодій і химерних аранжувань, патріарх і матріарх дарквейву, ембієнту та іншої музики не від світу цього... Довгий час їхня музика була глибоким андерграундом, про самих виконавців ніхто нічого не знав, шанувальники вигадували про них легенди (наприклад, що вони записують свої альбоми винятково в занедбаних церквах)... А потім прийшла ера інтернету, ховатися музикантам стало важче, легенди розвіялися, а шанувальники нарешті дізналися імена своїх кумирів - Ліза Джеррард і Брендан Перрі. Але музика їхня залишилася такою ж дивною, містичною і ні на що не схожою.
Вівторок - день Марса, день сили, енергії, войовничості та цілеспрямованості, і повна протилежність понеділку. Цього дня належить підкорювати вершини і згортати гори. І немає для цього музики більш підходящої, ніж пауер-метал! Отож знову звернемося до шанованої класики - творчості німецького гурту Blind Guardian.
Серед шанувальників металу Blind Guardian представлення не потребує. Це одні з найстаріших представників жанру: гурт було створено 1984 року, і він досі існує, активно виступає та записується, а черговий свій альбом музиканти планують випустити у 2025 році. Blind Guardian можна сміливо назвати найбільш начитаними металістами: переважна більшість їхніх композицій натхненна книгами. Якщо прослухати їхню повну дискографію, то до бібліотеки вже можна не ходити. На їхньому рахунку - композиції за мотивами "Колеса Часу", "Короля колишнього і прийдешнього", "Пісні Льоду і Полум'я", Старшої Едди, повістей Стівена Кінга і навіть англійських політичних памфлетів. До речі, Blind Guardian писали музику для "Володаря перснів" Пітера Джексона (їхня композиція звучить у режисерській версії фільму). А за "Сильмариліоном" вони взагалі створили окремий концептуальний альбом - Nightfall in Middle-Earth. До найближчого вівторка - одна з найпопулярніших композицій Mirror Mirror, присвячена нелегкому рішенню ельдар вступити в протистояння з Морготом. Слухайте, насолоджуйтеся і черпайте сили для перемоги над усіма морготами цього світу.
Середа - день слова, знання і логіки. Сам Меркурій цього дня велів слухати що-небудь складне й інтелектуальне. Але якщо раптом під рукою не виявилося академічної музики, то варто зупинити свій вибір на прог-металі. І краще такому, щоб без Вікіпедії слухати неможливо було. Відмінний вибір для цих цілей - італійський гурт Thy Majestie. Вони теж з когорти освічених металістів: практично всі їхні альбоми присвячені певними історичним подіям. Наприклад, альбом Hastings 1066 присвячений Вільгельму Завойовнику і його війні з англійцями. І слухати цей альбом без Вікіпедії... ні, ну звісно можна, але задоволення ви отримаєте менше. Явно варто почитати про Вільгельма Завойовника, щоб насолодитися численними відсилками до історичних реалій - а заодно похизуватися своєю освіченістю
Наприклад, назву композиції The Sight Of Telham Hill (та й саму композицію) можна по-справжньому оцінити, знаючи, що пагорб Телхам - місце фінальної битви англійців з норманами, що битва була тривалою, що розстановка сил і настрій сторін багато разів змінювалися. Так, це все відображено в музиці - переконайтеся самі.
У четвер хочеться чогось значного і величного. Все-таки день Юпітера! Четвер - це розміреність, масштабність, естетика і спрямованість вгору. Всі ці якості ідеально втілює симфо-метал. В якості музики четверга - творчість шведського гурту Therion, класиків і фактично творців самого жанру симфо-металу. Їхня музика - дивовижний сплав оркестрової потужності та металевого драйву. А їхні тексти - справжні містичні історії з краплею езотерики. Практично всі їхні композиції музикантів - про богів, міфи, філософію та духовні пошуки. Саме те, що необхідно в четвер!
Чи давно вам доводилося слухати метал про стріли Аполлона і народження Софії-Мудрості? Зараз у вас є така можливість!
П'ятниця однозначно закликає до відпочинку, веселощів і насолоди радощами життя. Не дивно, адже це день Венери! Дух краси і веселощів найкраще передасть фолк-метал. Але будьте обережні: у подорож п'ятничними насолодами до нас вирушить вельми нетиповий колектив. Німецький гурт Feuerschwanz від самого початку взагалі не замислювався як серйозний музичний проект: учасники просто співали непристойні пісеньки та пародіювали колег-металістів. Справді, на німецькій метал-сцені навряд чи знайдеться гурт, по творчості якого вони не пройшлися. Однак через пару альбомів музиканти зрозуміли, що цілком не проти серйозного металу! І почали творити вже більш складну і професійну музику, рясно приправляючи її фолком і середньовічними інструментами. Веселий і знущальний дух вони, втім, зберегли повною мірою. Тож давайте ж насолодимося їхньою композицією часів "серйозної" творчості з дуже п'ятничною назвою.
Субота - день ділового і ґрунтовного Сатурна. Цього дня дорослі люди, які поважають себе, сидять удома, приводять житло до ладу, пишуть докладні плани на наступний тиждень і слухають хеві-метал. Ви пробували прибирати в будинку під хеві-метал? Якщо так, то ви розумієте, що це просто ідеальна музика для подібних занять. І для складання планів, до речі, теж. І взагалі для будь-якої роботи. До того ж хеві-метал - це класика метал-напрямку, стара і шанована, якраз те, що подобається Сатурну.
Найближчої суботи наводити порядок у вашому житті буде німецький гурт Running Wild. Вони - справжні важковаговики хеві-сцени, грають з 1976 року без упину, оспівують у своїх піснях пригоди, битви і авантюри, одним словом, все, як за жанром і належить. І роблять це з приголомшливо відточеною майстерністю. Класики, метри, мастодонти - такий гурт явно заслуговує на прихильність Сатурна, однак композиція цього разу буде зовсім не сатурніанська: зустрічайте відверте хуліганство - римейк пісні The Beatles. Треба ж і Сатурну періодично розважатися
Неділя - день Сонця, радості, сили, впевненості в собі та інших чудових речей, пов'язаних із Сонцем. Це день цілісності, наповненості енергією і відчуття власної ваги в цьому світі. Мабуть, цього дня слід слухати щось таке, що пробуджує якраз подібні почуття. Але як же знайти музику, що робить людину цілісною і сильною? У кожного вона своя... Тож цього разу вашій увазі пропонується абсолютно суб'єктивний вибір музиканта і композиції. Композиція яскрава, сильна, сонячна, ну і особисто на автора вона впливає відповідно.
Автор і виконавець - французький вільний музикант Luc Arbogast, який почав свою кар'єру, граючи для власної радості на вулицях Страсбурга. В основному, його репертуар складався з варіацій на середньовічні теми. Коли він усе ж таки зважився свою музику записувати і видавати, то вже тут розвернувся щосили: він почав змішувати мелодії одна з одною, аранжувати в різних стилях і навіть виконувати різноголосі вокальні партії - благо, великий голосовий діапазон дозволив. Так, "жіночий" голос у композиції теж належить йому!... загалом, послухайте, перейміться - мабуть, це дійсно ідеальна сонячна музика.
Музичні вподобання - справа суб'єктивна, тож діліться враженнями, які ці композиції справили особисто на вас. І додавайте свій плейлист тижневої музики!
Ольга Орінго