Хостинг фотографий для пользователей Оринго
Чат с менеджером

Поставити питання

 
Ювелірний дім Орінго
0800-759-550
(безкоштовні дзвінки)

Совість? Ні, не бачили

 

Як гадаєте, що спільного між двома цими зображеннями?

 

759fe2e9e53bef8bde11d12495f33c6a.md.jpg

Ілюстрація про страждання українців від війни

ff0c50ca5361c753825e1e577e93a4ec.md.jpg

Прикраса у вигляді ракети з написом «Мир» (за твором «1984»)

 

Перше, що спадає на думку — вони висвітлюють тему війни. Обидві роботи свіжі, 2022 року. Тож ймовірно, що перетинаються з темою збройної агресії Росії проти України.
А ще їх об'єднує статус – ці твори зайняли призові місця у міжнародних конкурсах. Перша принесла перемогу в конкурсі ілюстрацій Annual Global Healthcare Illustration Awards 2022. Друга входить до циклу дизайнерських аксесуарів, що вибороли перемогу в конкурсі AUTOR Contemporary Jewelry.


Дуже хочеться порадіти з того приводу, що про Україну не забувають на світовій арені, особливо в тонкій сфері мистецтв, але не радісно. Бо переможцями стали автори з московії. Ні, не так… Ними стали росіяни, що по цей день мешкають, працюють та платять податки на росії.


Здивовані? Обурені? Дійсно, сумно, що війна продовжується, а росіяни можуть й досі  брати участь у змаганнях, а ще й перемагати. Так, можна якимось чином спробувати вмовити себе, що це Захід з його демократичною ментальністю й тим людям важко зрозуміти, що ціла нація може бути винною в злочинних діях влади та армії. Або ось це, улюблене — «мистецтво поза політикою». Тож на якої холєри тоді обирати переможцем людину, що виставила роботу, в якій політики більше ніж достатньо? Хочеться спитати організаторів «Гдє ви билі 8 лєт» і чому досі звідти не повернулись?», бо у світі тут багато чого відбувається і десь поруч одна країна жбурляє в іншу іржаві ракети.
Про цілющу силу мистецтва я взагалі мовчу. Що може дати світу черговий витвір звідти? Якщо пушкін з достоєвським протягом століть не змогли зробити з мешканців заболоття цивілізованих людей, то чому це має статися зараз?
Які моральні принципи дають право росіянам нести меседж про війну, яку вони самі ж розпочали? В якій викривленій реальності зустрілись ці автори та теми? Це як почути від серійного вбивці зворушливу промову про психологічні та фізичні травми його жертв. Перед нами тотальне нерозуміння контексту та відсутність будь-якої етики з боку російського учасника, організаторів та журі.

Або взяти хоча б Нобелівську премію миру, що присуджується з 1901 року тим, «хто зробить найкращий внесок у дружні стосунки між народами, у скасування або скорочення армій, та в проведення або агітацію мирних зібрань». З логічних причин, ця премія не присуджувалась у 1914-1916 і 1939-1943 роках. Але орагнізаторам аж нічого не завадило нагородити нею росіян у 2021 та 2022 роках, останнього разу вже у розпал війни. 

Як показує реальність, протидіяти цьому можна лише розголосом. Так, як це чиниться довкола майбутніх олімпійських ігор (хоча достеменно невідомо чим закінчиться це протистояння здорового глузду та паралельної реальності, в якій нема війни). Так, як це було із Міжнародною книжковою премією, з составу журі якої виключили росіянку після протестів представники Швеції, Фінляндії, Данії та країн Балтії.

 

2aac03cdfbf45e47c519885a6b1c005a.md.jpg

 

Тобто тенденція очищення від всюдисущих пРусаків існує, але потребує уваги та реакції суспільства. Бо маніпулюючи темою війни, вони не тільки відкривають собі двері у світову спільноту, а й зміщують акценти. Наприклад, бренд, який переміг на ювелірному конкурсі, обрав темою для своєї роботи Орвелла з його актуальним як ніколи твором «1984». Раз і ось вже всі жаліють бідних людей з-за «порєбріка», що потерпають від пропаганди.

 

231e3f9ce14b54c2a1ab086996813d36.md.jpg

a6dbbbe8a4c885aa566ad1b31c4c9125.md.jpg


Так, обидва згадані на початку статті випадки викликали гнівні коментарі українців на сторінках організаторів. Та навіть на ювелірному конкурсі, що вже добігає кінця, навряд нам вдасться повернути час назад і щось змінити. Але, сподіваюсь, реакція людей заставить чуйних членів журі  наступного разу замислитись над етичними наслідками своїх рішень та перестати оцінювати мистецтво у відриві від реальності.

А нам з вами побажаю натхнення та сил, бо, здається, це наша місія показувати цивілізованому Заходу різницю між світлом та тінню. А ще дуже хочеться, щоб в Україні було більше власних конкурсів, премій, осередків, де митці могли б проявити себе не побоюючись, що оберуть картинку з королівства кривих дзеркал.

Наталія Орінго

Mikurianka
Пт, 12/05/2023 - 16:25

Додам чорної фарби. Пам'ятаєте казковий харківський щорічний фестиваль фантастики "Звёздный мост"? Нехороші істоти зробили "Звезды над Донбасом" і в цьому році провели його в Маріуполі! Безмежні лиш всесвіт та рівень дна яке пробивають ерефовци....
Nifli
Пт, 12/05/2023 - 17:46

Гадаю, що ці громадяни мордору, що приймають участь у міжнародних конкурсах чи інших івентах з роботами на антивоєнну тематику, вже виїхали з мордору та на сплачують туди жодних податків. А ті, хто зважиться на щось таке, знаходячись "запарєбріком", мають усі шанси сісти... Звичайно, не всі можуть виїхати, навіть якщо максимально огидно там лишатись, і, мабуть, краще висловити свою позицію у будь-який спосіб, ніж взагалі мовчати і вдавати, ніби нічого не коїться... В жодному разі не підтримую більшість "простих росіян", для яких "не все так однозначно", але коли бачу спроби хоч як висловити свій протест - мене це трохи втішає... Може хоч якісь краплі зорового глузду та людяності десь там в когось ще лишилися? Згадала оці "десять праведників", заради яких було обіцяно не винищувати Содом з Гоморою...