Хостинг фотографий для пользователей Оринго
Чат с менеджером

Поставити питання

 
Ювелірний дім Орінго
0800-759-550
(безкоштовні дзвінки)

Справді казкові коштовності

Яка ж чарівна казка без магічних каблучок і дорогоцінних корон? Срібло, золото й інші коштовності з'являються практично в кожній казці - не дивно, адже каміння і прикраси несуть у собі яскравий символізм. Ну а ще це просто красиво і додає в атмосферу казковості.

Яку фольклорну історію не візьми, в ній обов'язково з'явиться щось золоте або срібне - каблучка, сукня, туфельки або навіть волосся прекрасної принцеси. Але, мабуть, найпопулярнішими ювелірними виробами у фольклорі є каблучки. Чарівна казка без чарівної каблучки - просто нонсенс! У знаменитому класифікаторі казкових сюжетів Аарне-Томпсона є цілий розділ, присвячений казкам про магічні каблучки. Чого вони тільки не роблять! І приманюють удачу, і викликають духів-помічників, і роблять власника невидимим, і навіть дають змогу власнику розуміти мову звірів і птахів - останнє, до речі, досить часто. 

Одна з найпопулярніших і найулюбленіших казок у Східній Європі - якраз про чарівну каблучку і вдячних звірів. Як зазвичай буває, живе на світі багатий купець із трьома синами: двоє розумні й діловиті, а молодший, на загальну думку, розумом не блищить. Якось раз старші вирушають у торговельну подорож і обіцяють батькові привезти багато багатств; батько споряджає їх, наділяє грошима і благословляє. Молодший теж збирається в подорож, але від батька отримує три монетки і наказ ніколи більше на очі йому не показуватися. Наш герой вирушає в дорогу і раптом зустрічає натовп людей, які знущаються над собакою. Йому стає шкода пса, і він вмовляє натовп продати йому собаку за одну монетку. Далі вони йдуть уже вдвох і зустрічають інший натовп, який ганяється за котом. Наш герой рятує кота, знову віддавши монетку. Недовгий час по тому ця компанія зустрічає розсерджених селян, які ганяються з палицями за змією. Наш герой, недовго думаючи, віддає останню монетку і рятує змію. Він дуже радий, от тільки не знає тепер, як йому бути зовсім без грошей. Але раптом виявляється, що врятована змія не проста - вона принцеса зміїного царства і вміє говорити по-людськи. Вона дякує нашому герою і дарує йому чарівну каблучку, яка виконує бажання, а ще дає змогу розуміти мову звірів. Тепер наш герой не тільки може творити чари, але й спілкуватися з котом і собакою, чому він радий навіть більше.

026b20d80e87c7becbdc19c93f49df45.md.jpg

На фото: каблучка "Белінда"

Зрозуміло, юнак одразу ж бажає багато грошей і будинок, у якому починає жити разом зі своїми звірами. Через недовгий час про багатія, що казна-звідки взявся, дізнається король і вирішує приїхати до нього в гості. Приїжджає не один, а з донькою-принцесою, вони з головним героєм закохуються одне в одного з першого погляду, за законами казки одружуються і щасливо живуть разом із собакою і котом. Однак через якийсь час принцесі стає прикро, що її чоловік - хоч і багатій, але простолюдин, і вона таємно від нього тікає шукати справжнього принца, прихопивши з собою чарівну каблучку. Наш герой залишається ні з чим. Але, на щастя, у нього є чотирилапі друзі! Вони вирушають у дорогу, добувають каблучку (у різних варіантах казки їхні пригоди різняться) і приносять господареві. Той повертає собі дім і багатства, і всі вони починають жити краще, ніж раніше.

У цієї казки безліч варіацій, але незмінними завжди є три речі: порятунок змії, допомога кота з собакою і якийсь чарівний предмет, загублений і знайдений. Найчастіше це перстень, але часом трапляються амулети, коштовне каміння, а в чеському варіанті казки це і зовсім... кишеньковий годинник на ланцюжку! Втім, він зазвичай багато прикрашений, дорого коштує, ще й час вміє показувати - чим не магічний предмет?

Досить часто в казках трапляються навіть не прикраси, а просто дорогоцінні камені. Наприклад, у французькій казці з промовистою назвою "Діаманти і жаби" героїня допомагає старезній старенькій бабусі, яка виявляється феєю. Фея винагороджує її досить незвичним даром: коли дівчина починає говорити, у неї з губ одночасно зі словами падають діаманти! Про це дізнається мачуха героїні, страшенно заздрить і підучує свою рідну доньку розшукати фею і теж чимось їй допомогти. Однак та, побачивши згорблену стареньку, не може втриматися від образ і грубощів, за що теж отримує "нагороду": варто їй почати говорити, з рота в неї починають вистрибувати жаби...

3e57dd158954d474b3ca27e0c244e60a.md.jpg

На фото: підвіс "Царевна-лягушка"

Але й дорогоцінні метали в казках не обділені увагою: часто срібло або золото слугує знаком незвичного, чарівного походження або приналежності до іншого світу. У європейських казках і навіть лицарських романах часто прослизає загадковий і гарний сюжет про шістьох братів і сестру, чиєю матір'ю була фея, а батьком - смертний лицар: усі семеро народжуються із золотими ланцюжками на шиях, і в цих ланцюжках укладена їхня магічна сила. Вони ніколи не розлучаються зі своїми прикрасами, проте в якийсь момент позбавляються їх - у різних варіантах різними шляхами. Найчастіше їх краде слуга їхньої ж власної бабусі - матері батька, якій невістка-чарівниця припала не до душі.

Втративши дорогоцінні ланцюжки, шестеро братів перетворюються на лебедів і відлітають, зберегти людську подобу вдається лише їхній сестрі. Вона відшукує братів, розкриває злі наміри бабки, і історія закінчується добре. Однак часто в ній з'являється ще один специфічний персонаж - ювелір, якому приносять вкрадені ланцюги і велять переплавити. Але скільки б він не намагався, йому це не вдається. Лише один із ланцюжків, що належав молодшому з шести братів, він дещо пошкоджує. Пізніше через це молодший брат не розчакловується повністю, і в нього залишаються деякі "пташині" риси. А потім цей молодший брат виростає і стає Лоенгріном, але це вже інша історія...

Як бачите, ювелірна справа - заняття в прямому сенсі слова казкове. Без прикрас і коштовностей практично жодна історія не обходиться. Хтозна, можливо, і в нашому каталозі загубилася пара чарівних каблучок...

Женя Орінго