Хостинг фотографий для пользователей Оринго
Чат с менеджером

Поставити питання

 
Ювелірний дім Орінго
0800-759-550
(безкоштовні дзвінки)

Таємниці тризуба

Сьогодні, 19 лютого 2024 року, виповнюється 32 роки Державному гербу України. Серед різноманітних символів нашої незламної країни він сьогодні найбільш популярний. У строгих обрисах тризуба приховано стільки смислів, що його можна читати, немов енциклопедію.

Золотий Тризуб на синьому тлі офіційно став Малим гербом України 1992 року. Однак яскравим, сильним і підкреслено українським символом він був задовго до цього. Ще 1918 року золотий Тризуб на синьому тлі, обрамлений золотими ж гілками, вважався офіційним Малим гербом УНР, він же прикрашав герб Карпатської України 1939 року, а вже прикладів його неофіційного використання взагалі безліч... До речі, ескіз герба УНР створив не хто інший, як Василь Кричевський - знаменитий художник і графік, який багато працював у Харкові. Він доклав чимало зусиль для створення обличчя нашого міста (а ще спроектував фантастичний Будинок земства в Полтаві!). Приємно знати, що наше місто певним чином пов'язане зі створенням українського герба...

ca1e964536d592dc1228559e59d039e5.md.jpg

Спроби простежити історію тризуба приведуть нас у глибоку давнину - за часів Київської Русі та правління Володимира Святославовича. Напевно, всі чули про те, що вперше тризуб з'явився на його особистій печатці. Але мало хто знає, що печатку з тризубом використовував не тільки князь Володимир, а й його численні нащадки. Причому в кожного князя був власний, неповторний варіант тризуба. У когось широкий і потужний, у когось вигадливо завитий, у когось прикрашений хрестом, а у Святополка, племінника князя Володимира, на одному із зубців тризуба взагалі намальована симпатична квіточка! Загалом різних варіантів тризуба налічується понад 200 (і це тільки ті, про які відомо). Усі князівські печатки об'єднувала лише форма, більш-менш впізнавана, та й то, втім, не у всіх. Наприклад, багато онуків Володимира надавали перевагу не тризубу, а двозубу.

Київські князі винаходили всілякі види тризубів до XIII століття. Потім популярність цього знака чомусь пішла на спад. Заново його відкрили лише 500 років потому: наприкінці XVIII століття вчені виявили старовинні монети з цим знаком. І тризуб почав поступово отримувати колишню славу: спочатку він став асоціюватися з Рюриковичами та Києвом, а потім - і з Україною загалом.

5a2a1f1023cf48a031095c3ffe4f4082.png
Монета з тризубом князя Володимира
 
af816406ad2ae24163e826fcd67736de.jpg
Князь Святополк і його варіант тризуба
 

Тризуб - знак древній, благородний і загадковий. Звідки він узявся і що спочатку символізував - загадка. Припущень різного ступеня науковості можна знайти сотні: тризуб, за різними думками, означає і блискавку, і скіпетр, і зброю, і навіть сокола, що падає вниз на здобич. Але жодне з цих припущень поки що не доведено. Проте за багато років існування тризуб встиг обзавестися власною складною і багатошаровою символікою: це і знак влади, і печатка княжого роду, і символ України загалом, і знак визвольної боротьби... Справжня енциклопедія української історії! З таким набором смислів походження тризуба вже не настільки важливе; втім, якщо ми коли-небудь про нього дізнаємося, це абсолютно точно стане яскравим доповненням до вже відомого нам символізму.

Втім, незважаючи на походження, цей знак настільки сильний і енергійний, що швидко встиг перерости свій офіційний статус "малого герба". Він настільки впізнаваний і популярний, що може використовуватися навіть замість Великого герба (найчастіше так і використовується). Історик Богдан Завітій і зовсім вважає, що Тризуб не потребує офіційних ярликів і прекрасно виконує свою символічну роль. До речі, Завітій - один з авторів прекрасного ілюстрованого альбому-енциклопедії "Наш Герб. Українські символи від княжих часів до сьогодення". Альбом розповідає про історію українських гербів, демонструє їхнє розмаїття - і пропонує помилуватися різноманітними тризубами, від середньовіччя до наших днів.

663aa5412e99bd0e33948e2b1c6ed63f.jpg

Ілюстрація з альбому "Наш Герб. Українські символи від княжих часів до наших днів": кістяна прикраса з хитромудрим тризубом.

Нині тризуб набуває нового додаткового сенсу - як символ активного опору і битви із загарбниками. Це вже не просто герб держави: тризуб говорить про певні цінності, переконання, і навіть про національний характер. Той, хто носить на собі зображення тризуба - принт на одязі, прикрасу, татуювання - говорить тим самим не лише про національну приналежність, а й про власні принципи, цінності та погляд на життя. Коли ще державний символ ставав настільки живим і красномовним?

Знайшлося місце для тризубу й в каталозі Орінго - ну справді, як уникнути спокуси втілити у сріблі такий важливий символ? При створенні прикраси майстри орієнтувалися на те, що герб має бути, перш за все, впізнаваним і естетичним, а прикраси повинні бути доречними в будь-якій ситуації і підкреслювати гідність тих, хто їх носить. Одним словом - прикрасам належить відповідати власній символіці.

Підвіс "Великий герб" - найбільш однозначний і лаконічний варіант: великий тризуб на круглому щиті, просто, зрозуміло і помітно. Жодного зайвого елемента, вся увага прикута до гербового символу - як тому і належить бути. А зі зворотньої сторони - добрі слова, які точно мешканцям України не завадять.

a61619735a6f14b6f97fb81fb593535f.md.jpg

Схожу ідею втілює і підвіс "Український", на відміну від попереднього підвісу, маленький і витончений. Його можна носити немов талісман, у будь-який час і з будь-яким образом - він ніколи не буде зайвим.

0a077a10b656da1293714fa8447fe726.md.jpg

Каблучка "Українське колосся" - справжнє втілення впевненості та могутності: широка каблучка оздоблена значним тризубом, до якого по обидва боки тягнуться колосся - неофіційний символ України, землі щедрої та багатої.

bd858d0c6beeb83476b5ded2f52361d4.md.jpg

Яскравий золотий колос прикрашає і підвіс "Міць України". Тризуб на цьому підвісі скоріше вгадується, ніж демонструється: він немов складений із золотого колоса і двох вигнутих козацьких шабель. Вельми символічно! Є час для радості й щедрості, є час для опору й захисту своєї землі.

0fbb2ff6466d99b70a1255aa76df547e.md.jpg

Підвіс-амулет "Майбутня Україна" без тризуба немислимий. Це не просто прикраса, це своєрідний інструмент для уявлення і втілення майбутнього. Можна сказати, що це амулет для візуалізації. А яка ж Україна майбутнього без тризуба? І, до речі, зверніть увагу на зворотний бік підвісу, з оптимістично-футуристичною картиною. 

d567e4772e94f503b432c4662353a522.md.jpg

Підвіс "Кріп" теж може бути свого роду амулетом: його прикрашають невеличкий тризуб і тонкі гілочки кропу. Нічого зайвого, все дуже стримано і водночас виразно. Жодного зайвого слова чи знака - і в цьому його краса.

d71fd42de441f561880cf0ccb2af88a1.md.jpg

Ошатний і радісний підвіс "Зійшло українське сонце!" теж пропонує свою варіацію Тризуба. Тут він асиметричний, рухливий, живий, немов витканий із язиків полум'я. Об нього хочеться грітися, немов від справжнього сонця!

ccd63262b581dbb88a1f4210c24907b9.md.jpg

А якщо вже зайшла мова про носіння на собі тризуба, то варто сказати про не найприємніший бік такої практики. У тому, щоб зображати тризуб на одязі та робити у вигляді нього прикраси, немає нічого такого - навпаки, це дуже надихає. Однак варто пам'ятати, що на футболці, кулоні, чому завгодно ще, це, як і раніше, державний символ. І ставитися до нього варто з максимальною повагою. Вкрай важливо при цьому, щоб креатив цю повагу не переважував. 

Отож створюючи власні прикраси з тризубом, в Орінго були досить обережні. Герб вимагає поваги, і перетворювати його на щось надто легковажне не хотілося. Тому очікувати несподіваних експериментів з тризубом не варто: підвіси "Зійшло українське сонце!" і "Міць України" - це максимум варіативності, якраз на межі творчості і пошани. 

На жаль, на останній час із чого тільки не складали тризуб аж занадто креативні дизайнери - з кісток, змій і навіть голих тіл кеп Це все, безумовно, оригінальні та сміливі рішення, які важко так просто розбачити. Але чи точно ми хочемо, щоб наш герб запам'ятовувався саме так? Нехай краще він залишається символом яскравим, сонячним і переможним - яким від початку і був задуманий.


Женя Орінго