Хостинг фотографий для пользователей Оринго
Чат с менеджером

Поставити питання

 
Ювелірний дім Орінго
0800-759-550
(безкоштовні дзвінки)

Така загадкова яшма...

Скільки яшм існує в природі? Яшма - це один камінь чи декілька? Який зв'язок між цим каменем та імператором Китаю і що в китайській мові криється за прикметником "яшмовий"? Уже сама кількість запитань натякає, що цей камінь не такий простий...

Яшма - камінь, відомий людям з неймовірної давнини. Мабуть, це один з перших каменів, який люди визнали дорогоцінним. Стародавні мінойці, попередники греків, вирізали з нього дорогоцінні печатки; майя прикрашали яшмою статуї богів; китайці шанували цей камінь вище за золото і говорили, що "ціна золота висока, яшма ж ціни не має". Цей камінь можна знайти і на одязі юдейського первосвященика, і серед дарів богині Аматерасу, і навіть на руків'ї меча драконоборця Зігфріда!..

4a3dfcd04d8e49f53245efe91ec8aa83.md.jpg

На фото: каблучка "Справжня дружба"

Утім, якби вам вдалося перенестися в часі і подивитися на стародавні яшмові прикраси, найімовірніше, ви б яшму не впізнали. Річ у тім, що стародавня яшма була виключно зеленою. Ба більше, її часто порівнювали зі смарагдом! А ще з травою, морською водою та іншими зеленими і бірюзовими речами. Знову-таки, в "Пісні про Нібелунгів" камінь, що прикрашає меч Зігфріда, описується саме як смарагдово-зелений! А в китайській класичній поезії прикметник "яшмовий" має безліч значень, і одне з них - "яскраво-зелений". Як вам "яшмові трави" чи "яшмова зелень озера"? 

66268e23e7f2d5755db0b31f5b202745.md.jpg

На фото: підвіс "Корал"

А чому, власне? Невже ні німці, ні китайці, ні інші народи не знали інших яшм: червоної, жовтої, плямистої, пейзажної, зрештою? Знали, звісно. Просто вважали їх окремими каменями. Так, наприклад, нагрудник іудейського первосвященика прикрашають 12 каменів. Серед них є камені, які на івриті називаються "ясфе", "одем" і "фарсіс". У Біблії зазначено, що це три різні камені. Однак вчені-біблеїсти вважають, що все це яшма! Просто різних кольорів: "одем" - червона, "фарсис" - жовта, а "ясфе" (так-так, це слово споріднене з нашим "яшма") - зеленого. Кумедно, що і в цьому випадку зелена яшма вважається "найбільш яшмовою" і правильною. 

У стародавньому світі камені розрізняли за зовнішнім виглядом і базовими фізичними властивостями. Приблизно так: все, що зелене - яшма, все, що дряпає скло, - алмаз, все, що прозоре, - нефрит, і так далі. З розвитком хімії з'явилася можливість аналізувати склад дорогоцінних каменів. І так три різних камені виявилися однією і тією самою яшмою, алмаз "породичався" з графітом і так далі. Зараз до яшми відносять усі різновиди кварцу: мінералу на основі кремнію. Усе, в чому кремнію немає, яшмою вважатися не може. Наприклад, дуже красива так звана "далматинова яшма" не містить жодного грама кремнію, це вулканічна порода, споріднена з місячним каменем. Хімія, звичайно, ще не прибрала плутанину в каменях повністю, але значно її зменшила. 

280640f0aa6f81699b8f7e617d7c3327.md.jpg

На фото: підвіс "Жіноча сила"

До речі, ви знали, що в давнину яшма була не тільки зеленою, а й прозорою? І саме з цієї причини вона сприймалася символом чистоти і ясності думок. Увесь той самий прикметник "яшмовий" у Китаї міг описувати не тільки зелену траву, а й прозору воду струмка, або прозорий сніг на гірських вершинах. У переносному значенні "яшмовий" - це ще й "чистий", "священний", "благородний". У Японії яшма мала дуже схожий символізм. Давня богиня Сонця Аматерасу, за переказами, подарувала своєму онукові (і за сумісництвом першому імператору Японії) три священних реліквії. А саме: меч як символ мужності, дзеркало як символ мудрості та яшмове намисто як символ чистоти і благородства. 

13bd439cdc7d643c4e94240b94033fd8.md.jpg

На фото: підвіс "Справжня дружба 2"

Важко сказати, чи було те саме священне намисто зеленим і прозорим. Однак абсолютно точно можна стверджувати, що яшма - камінь неймовірно шляхетний незалежно від кольору. 

 

Женя Орінго