Найчастіше коли ми кажемо, що камінь змінює свій колір, ми маємо на увазі оптичний ефект плеохризму. Спектральна частина світла, що відображається такими каменями балансує на доволі тонкій межі між двома відтінками.
Для прикладу припустимо, що дивимось на камінчик, що змінюється від зеленого до червоного. У денному (флуоресцентному) світлі переважають хвилі зеленої та блакитної частини спектра, і колір каменю сприймається як зелений. У спектрі світла, що випромінюється лампою розжарювання, полум'ям свічки та вогню, інтенсивність червоних променів вища, і камінь сприймається у кольорах «червоної» частини спектра.
Зараз в загальних рисах я зобразила ефект зміни кольору олександрита, ціна на якісні взірці якого може перевищувати 15 000 доларів за карат. Залежно від світла олександрит змінює колір від насиченого бірюзово-зеленого до насиченого червонувато-фіолетового. Штучно вирощені в лабораторіях олександрити чудово передають гру кольору, тому прикраси з цими каменями можна зустріти як в колекціях мільйонерів, так і в більш скромних ювелірних зібраннях.
Сапфіри, що змінюють колір, теж доволі рідкісне явище. Тому ті, хто має намір придбати такий камінчик, вже не звертають уваги ані на розмір, ані на чистоту та прозорість. Такі мінливі камінчики зустрічаються майже виключно на Мадагаскарі та в Африці в дуже невеликих кількостях. Найбільш поширеним типом сапфірів зі зміною кольору є ті, які мають синій колір у флуоресцентному світлі та фіолетовий колір у світлі лампи розжарювання.
Шпінель у зміні кольору дуже подібна до сапфіру. Так само тут переважно зустрічаємо зміну від синього до фіолетового: іноді явну, а іноді лише в глибинних напівтонах. Знову саме різниця в інтенсивності світлових хвиль змушує наші очі та мозок фіксувати інший колір.
Любителів різноманітної кольорової палітри приваблюють гранати-хамелеони. Серед зразків, що вміють змінювати колір можна віднайти чимало унікальних відтінків: від пастельних персикового та оливкового до насичених пурпурових або сутінково-синіх. Гранати, що змінюють колір, являють собою комбінацію спессаритових і піропових гранатів, та справа лише в тому, як наші очі взаємодіють із поглинанням і передачею фотонів.
Султаніт — справжній подарунок природи родом з далекої Туреччини. Ніде у світі більше не знайти таких унікальних камінчиків, що вібрують кольором від теплого-оливкового до рожевого або світло-помаранчевого. А найчарівніше камінь султанів виглядає у змішаному світлі.
На черзі найтендітніший в усіх сенсах цього слова камінчик – флюорит. Окрім того, що він переважно знаходиться на світлій, акварельній частині кам’яної палітри, цей мінерал ще має доволі невисокі показники твердості і граниться переважно в формі кабошону. Якби не це, флюорит вже давно потіснив би з перших шпальт більш відомих суперників. А поки він задовольняється любов’ю доволі невеликого кола поціновувачів, віддячуючи їм грайливим настроєм.
Наталія Орінго
Cvetochnayafeya
Чт, 08/06/2023 - 10:45
Агрипина Свиридова
Чт, 08/06/2023 - 14:18
Cleona
Чт, 08/06/2023 - 18:19
markisa-07
Пт, 09/06/2023 - 14:03