Тонка стрічка в’ється у траві. Хтось, побачив її, відсахнеться, хтось – замилується грацією та яскравими візерунками на шкірі.
Змія жила поруч з нами впродовж усієї історії людства, заворожуючи своєю смертоносною красою. Тож небагато істот на планеті наділені таким складним символізмом, як змії. Змію сприймали по-різному - подателькою благ і врожаю, захисницею від зла, символом гріха і спокуси і навіть суперником сонця. Одним словом, змія може практично все!
Старовинна й багатозначна, змія мала тисячі імен, і усюди, де з’являлася ці істота, слідом за нею народжувалися міфи й легенди. Важко перерахувати усі імена повзаючих красунь та згадати усі міста, де їх шанували, але пройдемося принаймні по основним.
І почнемо зі стародавнього Єгипту. Тут мешкає велична кобра Уаджет ("зелена"), володарка Нижнього Єгипту, родючої дельти Нілу, де все пишно росло, цвіло і плодоносило - якщо вірити міфам, то саме завдяки заступництву "подательки зеленої рослинності". Змій поважали і в стародавньому Китаї - китайська богиня Нюй-ва, як вважалося, була наполовину жінкою, наполовину змією. Серед заслуг Нюй-ва - створення людей (яких вона виліпила вручну з глини), ремонт Небесного склепіння і навіть володарювання над усією землею в числі перших імператорів. До речі, Нюй-ва мала коханого чоловіка, Фу-сі, напівлюдину, напівзмія. Їх часто зображують удвох: на зображеннях вони переплітаються зміїними хвостами і зворушливо дивляться в очі один одному. Отож можете не сумніватися, що змія дотична до кохання й романтики.
Не обійшлося без зміїного сліду й в стародавніх греків – але в них стосунки зі зміями були складні. З одного боку, грецькі міфи налічують чимало шкідливих і руйнівних зміїв - наприклад, Піфон. І водночас змій був одним із обличь самого Зевса! А ще змії вважалися істотами, відповідальними за здоров'я і зцілення – цими створіннями опікувався сам Асклепій, бог лікування. Казали, що до того, хто заночує в храмі Асклепія, вночі приповзуть змії, почнуть облизувати і до ранку злижуть хворобу з тіла. Погодились би на такий сеанс лікування?
Але, мабуть, ніде не шанували змій більше, ніж в Індії. Якщо сказати, що в Індії існує справжній зміїний культ, то це не буде перебільшенням. Легенди про зміїний народ - нагів - сягають корінням у далеке минуле. Наги іноді зображуються напівлюдьми-напівзміями, або зміями з людськими обличчями - це немислимо давні, могутні та сильні істоти, які населяли землю задовго до приходу людей. І не тільки землю: у володінні нагів було ще цілих два світи, Махатала і Патала. Там вони мешкали в прекрасних містах, а їхня столиця, Бхогаваті, вважалася найбагатшим і найкрасивішим містом у всіх чотирнадцяти вимірах...
Утім, людського світу наги теж не цуралися, як і спілкування з людьми. Вважається, що наги були хранителями божественної істини і свого часу передали її частинку людям - щойно вирішили, що ті доросли до її розуміння. Чоловіки-наги часом брали собі в дружини земних жінок, а красуні-нагіні виходили заміж за земних принців і воїнів. Від таких союзів ведуть свій початок чимало царських династій в Індії.
Наймогутнішим нагом вважався Шеша - гігантський багатоголовий змій, неймовірно могутній і мудрий - настільки, що утримував на своїх кільцях усю світобудову та богів, а світи і планети спочивали на його численних головах. Індійські мудреці називали Шешу основою всесвіту, що перебуває поза часом і простором, і наділяли здатністю творити і руйнувати світи. Саме цьому, до речі, навчався у нього сам Шива. Отож, якщо вірити індіанцям, наймогутніша істота у всесвіті і в якомусь сенсі сам всесвіт - це ні хто інший, як змій! Чи потрібні ще якісь приводи поважати цих дивовижних істот?..
Підозрюю, що якби новий підвіс "Белінда" побачили індійські мудреці, вони були б у захваті. Тільки погляньте на це – перед нами п’ять граціозних змій, що сплелися, причому не простим клубком, а у формі колеса. Як тут не згадати і циклічність епох в індуїзмі, і буддійські колісниці - Малу і Велику… До речі, в буддизмі змії теж примудрилися посісти почесне місце: існує легенда про те, як якийсь демон вирішив позаважати Будді під час медитації і влаштував страшну бурю. Однак Будду врятувала величезна кобра - вона обвилася навколо його тіла і закрила від дощу і вітру. Тож у якомусь сенсі своїм просвітленням Будда зобов'язаний змії
Але повернемося до підвісу. Химерно переплетені змії оточують камінь у самому центрі, немов охороняючи його. Що ж саме вони стережуть? Можливо, в цьому камені захований всесвіт - і срібні змії пильно за нею наглядають? Чи це дивовижні скарби, про які ми читали у східних казках? Хтозна...
Сторожі скарбу можуть бути оксидованими - темними і загадковими, або ж родованими - яскравими і сонячними, і це повністю змінить характер прикраси. В родіюванні та з рожевим камінчиком вона перетворюється на ніжну, весняну – таку може носити на собі принцеса чи фея. А ось темні змії, що згорнулися навколо яскравого каменя – це вже справжній талісман для впевненої та харизматичної чарівниці. До речі, саме оксидування дає змогу у повній мірі оцінити майстерність, з якою виконана прикраса: змії видаються живими, малюнок на їхній шкірі то зменшується, то збільшується, як у справжніх істот, і та ж промальовка до останньої лусочки зберігається і на зворотньому боці підвісу. На ці хитромудрі сплетіння п’яти змій при бажанні можна навіть медитувати. А ще – придивіться! – усі змії трішечки відрізняються одна від одної і, напевне, мають різний характер.
Як і інші прикраси з серії «Белінда», підвіс дає змогу обирати: кабошон чи камінець фасетної огранки. А отже, можливостей для комбінування прикраси та утворення навколо неї комплектів стає ще більше! Впевнена, що новий підвіс гарно поєднається не тільки з однойменними каблучкою та сережками – в каталозі Орінго чимало цікавих варіантів.
До речі, а чи пам’ятаєте ви, чому комплект «Белінда» має саме таке ім’я? Назву до сережок я вигадала, спираючись на давньонімецьке слово Betlinde, у перекладі – «сяюча змія» – це чудово пасувало. А потім наша змійка поповзла каталогом, покликала свою родичку у каблучку, та забажала власну назву й символіку… і зміїну історію було вже не зупинити (частково до цього дотична саме я, бо була впевнена, що чим більше змійок – тим краще!) А чому ж у підвісі змій саме п’ять? «Тому, - каже Олена Маслова, - що якщо вже змії, то неодмінно п’ять і в травні!»
Якщо ви полюбляєте змій, то напевне знаєте, що саме в травні вони прокидаються, починають виводити потомство та грітися на березі чи на каменях. Ось і орінговські п’ять змійок – могутній символ, чарівне число! – зібралися докупи та гарно виклали свої виблискуючі на сонці тіла навколо дорогоцінного каменя. Доторкніться до них – і вам гарантована подорож у далекі джунглі Індії чи в якусь іншу, близьку саме вам міфологію. А змії в свою чергу прикрасять вас, захистять та поділяться своєю силою.
Ольга Орінго
brenda
Втр, 09/05/2023 - 15:01
Галина Каменчук
Втр, 09/05/2023 - 15:06
Оля-Оринго
Втр, 09/05/2023 - 15:17
shursh
Втр, 09/05/2023 - 15:20
beeZyanka
Втр, 09/05/2023 - 16:00
КоТэ
Втр, 09/05/2023 - 16:19
Eleonora2000
Втр, 09/05/2023 - 16:30
Оля-Оринго
Втр, 09/05/2023 - 16:50
Оля-Оринго
Втр, 09/05/2023 - 16:52
Mouse
Втр, 09/05/2023 - 19:20