Хостинг фотографий для пользователей Оринго
Чат с менеджером

Поставити питання

 
Ювелірний дім Орінго
0800-759-550
(безкоштовні дзвінки)

Уроки голандських квіткарів

Хто дме мильні бульбашки економіки? Якщо ви не розумієте, чому NFT коштують настільки дурних грошей, спробуємо розібратися разом. У цьому нам допоможе підручник з економіки та букет квітів.

NFT – це цифрові художні твори. Володіти ними начебто безглуздо, проте вони продаються за величезні гроші. Може здатися, що світ збожеволів, і інвестори, витрачаючи мільйони на цифрові витвори мистецтва, діють ірраціонально. І це правда! Проте такі епізоди нерозсудливості відбувалися неодноразово.

Економічна бульбашка — це період, коли ринкова вартість будь-якого активу (наприклад, акцій або криптовалюти) значно відрізняється від його реальної вартості. Будь-яка бульбашка рано чи пізно лусне — ціни на переоцінені активи різко падають, що часто призводить до кризи. Уся річ у стадному інстинкті. Люди часто слідують ринковим трендам, купуючи активи, коли їхня ціна зростає, і продаючи їх, коли вона падає, навіть якщо така поведінка нелогічна.

Пояснюючи це, економіст Бертон Малкіел вводить поняття "дурень". Не дуже коректно, проте наочно. Одні дурні купують переоцінені активи, сподіваючись продати їх ще більшим дурням. Ціни зростатимуть доти, доки не знайдеться найбільший дурень. У нього не вийде в черговий раз зробити продаж, і ціни на подібні товари різко впадуть через цю невдачу. Бульбашка луснула, з чим дурнів і не вітаємо.

Далеко ходити не треба: наприклад, один, що побажав залишитися невідомим, вклав 650 тисяч доларів у яхту. Яхта віртуальна, кататися на ній можна також винятково віртуальним чином — метавсесвітом. А криптоінвестор CozomoMedici купив гіфку з кимось на кшталт цифрової Мони Лізи за 7 мільйонів доларів. Найвища пропозиція з цього лоту зараз складає нуль, у будь-якій валюті... Фахівці з DappGamble кажуть, що 95% токенів вже знецінилися. Базою для дослідження послужили 73 тисячі колекцій, тобто дані справді ґрунтовні.

c5a6f7863c32fc51c4c70963469983ff.md.jpg

З публікації у мережі Х

А між іншим, щось це мені нагадує. У XVII столітті в Нідерландах зародився прошарок багатих купців, завдяки найвищому рівню доходу на душу населення. І коли в цій країні були відкриті ряболисті тюльпани, стала надуватися одназ найвідоміших економічних бульбашок. Уявіть собі, що лише 1% тюльпанів був заражений вірусом, що робить їх строкатими. Більше того, багато рослин, що потрапили в це число, гинуть, а інші ростуть повільніше за здорові. Такий вкрай рідкісний і статусний артефакт просто приречений стати неймовірно популярним. Багачі висаджували їх у садах і навіть зображували на дорогих картинах.

930db40f0098d7b6c3d5e51ada1d3fbf.md.jpg

Ханс Боллонгір. Натюрморт з квітами, 1639 р.

Зростання популярності зачепило і цибулини простих тюльпанів, адже вірус все ще міг вразити і їх. Той, хто вклав гроші в здорові, але згодом захворілі цибулини, ставав багатшим буквально миттєво. На тюльпани почали укладати форвардні контракти. Якщо укласти такий контракт із постачальником ще восени, то навесні інші дурні, які забажають купити дорогоцінні квіти, залишаться ні з чим. Далі предметом торгівлі стали навіть не цибулини, а самі контракти. Ми вже знаємо, як це буває, адже паперові гроші це лише документи на дорогоцінний метал.

Ажіотаж серед багатіїв призвів до ажіотажу серед бідноти. У тавернах, на ринках та у борделях влаштовувалися тюльпанні торги. І це остаточно занапастило крихку квіткову бульбашку. Недорогий сорт Switser восени 1636 року коштував 60 гульденів, на Різдво подорожчав до 125, а в лютому 1637-го дістався до 1500! Якийсь швець чи тесля заробляв лише 300 гульденів на рік. Апогеєм став аукціон, де колекцію цибулин тюльпанів продали за 90 000 – приблизно 10 мільйонів доларів. Майже як гіфка CozomoMedici.

79945915bb8b9da991b1ba0f8e72401f.md.jpg

NFT-віртуальний простір будинку Mars House від дизайнерки Крісти Кім коштує 512 тисяч доларів. Теж уже в чийсь приватній колекції.

За два дні ціни на тюльпани впали. Форвардні контракти перетворилися на папір.

Цей крах цін спричинив серію фінансових катастроф. Однак унікальність у тому, що тодішній тюльпановий ринок не вплинув на загальну економіку Голландії. Це був скоріше окремий інцидент, цікавий, але не смертельний.

Тюльпаномани XVII століття мали багато спільного із сучасними інфлюєнсерами. І ті, й інші хотіли продемонструвати свій статус та унікальність, вкладаючи великі суми у щось модне та дороге.

Ринок NFT, популярний останніми роками, пережив бурхливе зростання в 2020 році, після чого продаж значно знизився в 2022 році. Це нагадує динаміку тюльпанової манії. Зараз ринок криптовалют і NFT знаходиться в непростій ситуації, і можна сказати, що бульбашка вже луснула. Але якщо ці технології продовжуватимуть розвиватися та приносити користь економіці, то в майбутньому вони можуть набути більшого значення, ніж просто об'єкти спекуляцій.

А CozomoMedici, чесно кажучи, просто по-людськи шкода. Хіба ж не бачили очі, що купували?..

 

Анастасія Орінго