Яблука з'являються в міфах з найдавніших часів. Один із найстаріших міфів, у якому фігурує цей плід - історія про одинадцятий подвиг Геракла. Як відомо, Геракл мав здійснити певну кількість подвигів для царя Еврисфея. Спочатку подвигів було десять, але Еврисфей був доволі неприємною особистістю і заявив, що розчищення Авгієвих стаєнь не рахується - мовляв, подвиг повинен відбуватися безкорисливо, а Геракл за очищення стаєнь зажадав від царя Авгія плату. Довелося Гераклу здійснювати зайвий подвиг, і ним стало добування золотих яблук у німф Гесперид.
Геспериди були трьома (у деяких джерелах чотирма) німфами заходу сонця і вечірніх сутінків. Вони охороняли чарівну яблуню, на якій росли золоті яблука. Цікаво, що практично жоден з античних авторів, які переказували цю історію, не міг толком сказати, що саме робили ці яблука. Найімовірніший варіант - вони давали здоров'я і безсмертя. Яблуню виростила богиня Гея як весільний подарунок Гері та Зевсу.
Згідно з деякими джерелами, під час добування яблук Геракл схитрував: не поліз обривати яблука сам, ризикуючи накликати на себе гнів Гери (яка й без того його терпіти не могла), а запропонував вигідну угоду титану Атласу. Атлас - той самий титан, який тримав на собі небо, і до того ж був батьком Гесперид. Геракл умовив його яблука в дочок, так би мовити, запозичити, а він, Геракл, тим часом потримає небо. Усім добре: і Геракл яблука отримає, і Атлас відпочине.
Так і було зроблено: Атлас отримав від дочок яблука (не вдаючись у подробиці, навіщо), а Геракл відніс їх Еврисфею. Щоправда, Еврисфей і цього разу відмовився зараховувати подвиг, мовляв, він був здійснений чужими руками, і погнав Геракла здійснювати дванадцятий, але це вже інша історія.
На фото: підвіс «Кінь у яблуках»
А чому, власне, яблука? Дослідники припускають, що річ у тім, що яблука були найдавнішим окультуреним фруктом і довгий час - одним із небагатьох джерел солодкого смаку. Самі судіть, цукор робити ще не навчилися, мед добувати важко і довго. А ось яблука майже завжди під рукою! Вважається, що в Середземномор'ї вперше і з'явилися солодкі сорти яблук. А потім вони вже почали переможну ходу всією Європою, по дорозі відзначаючись у різних міфах.
Скандинавська історія про яблука Ідунн виникла набагато пізніше, ніж історія про Геспериди, однак у них є деякі спільні риси. Якщо вірити Еддам (і Старша, і Молодша розповідають схожі історії), то богиня Ідунн («та, що оновлює») була берегинею саду, де росли чарівні золоті яблука, які дарують здоров'я й молодість усім, хто від них відкусить. Коли аси відчували наближення старості, вони приходили до саду, з'їдали чарівне яблуко і знову ставали молодими (так, аси можуть старіти і навіть помирати, тож вони значно ближчі до людей, ніж грецькі олімпійці). Однак якось раз Ідунн пропала; з'ясувалося, що її викрав велетень Тьяцці, причому навіть не викрав, а виманив із саду обіцянкою подарувати яблука красивіші та кращі за ті, що вона сторожить.
Без догляду і нагляду Ідунн чарівні яблуні почали чахнути, а аси без їхніх плодів почали старіти і втрачати сили. Потрібно було будь-що-будь повернути Ідунн. На щастя, з'ясувалося, що Тьяцці не зі своєї ініціативи викрав Ідунн - цього його навчив Локі, куди ж без нього. Аси спіймали Локі, пообіцяли йому багато неприємностей і веліли повернути богиню, щоб їх уникнути. Локі перетворився на орла, прилетів у країну велетнів, там відшукав Ідунн, перетворив її на горіх і в такому вигляді доправив в Асгард...
«Локі та Ідунн», 1911 рік, автор - шведський художник Джон Бауер
Історія закінчилася добре, асам тепер нема чого боятися до самого Рагнарока.
А що ж найзнаменитіше яблуко в історії? Усі ми знаємо, що неприємності людства почалися через плід із дерева пізнання добра і зла. Як відомо, Єва пригостила Адама подібним плодом - причому саме яблуком. Утім, чи так все просто? Звичайно ж, ні!
В оригіналі, тобто в біблійному тексті, цей плід так і називається - «плід» (פֶּ֫רִי). Що саме це було - ніхто не знає. Серед іудеїв є думка, що це гранат, інжир або виноград - причому деякі іудейські мислителі стверджують, що пізніше Ной спробував виправити гріх своїх прабатьків, зробивши з грішного плоду вино (щоправда, вийшло ще гірше). Християни вважають, що плодом було яблуко, можливо, тут не обійшлося без впливу Ідунн і її яблук вічного життя. А мусульмани взагалі припускають, що це була пшениця! Тож тут усе дуже неоднозначно.
На фото: сережки "Яблука Мері"
А чи знайомі вам якісь міфи про яблука? (Або ці плоди і без жодних міфів гарні?)
Женя Орінго
Julia777
Ср, 23/10/2024 - 22:58
Tetiana63
Чт, 24/10/2024 - 21:16