Хостинг фотографий для пользователей Оринго
Чат с менеджером

Поставити питання

 
Ювелірний дім Орінго
0800-759-550
(безкоштовні дзвінки)

Як людство навчалося мріяти

Коли люди навчилися мріяти? Дивне запитання, здавалося б... Хіба людям це не властиво від природи? Зрозуміло, властиво, і саме тому довгий час процес мріяння люди навіть не помічали.

Багато ідей і концепцій, які зараз здаються нам простими і звичними, колись давно взагалі ніким не усвідомлювалися. Це не означає, що їх не було - їх просто ніхто не бачив і не помічав. Наприклад, концепція дитинства як окремого періоду життя людини: вона з'явилася лише 300 років тому, а до того дітей сприймали як "дорослих у мініатюрі", просто на зріст нижчих і з меншим розумом. Це, звісно ж, не означає, що дитинства раніше не існувало - його просто ніхто не бачив, тому що не дуже-то й придивлявся. Точно так само тривалий час було і з мріями - мріяли люди, звісно ж, із найдавніших часів, але усвідомлення самого поняття мрії прийшло до людей набагато пізніше. Причому сталося це завдяки одній конкретній людині - філософу, гуманістові, любителю смачної їжі, вченому, який панічно боїться знання, і автору книг, які він сам назвав " некорисними". Одним словом, завдяки Мішелю де Монтеню.

Монтеня складно назвати "філософом" у звичному сенсі слова. У нього не було чіткої концепції устрою світу, не було ідей, як зробити світ кращим, він не намагався когось вчити, як жити правильно. Навпаки, він чесно зізнавався, що сам гадки не має, як жити правильно, не те, що когось вчити. Він, скоріше, розгублено спостерігав за дивацтвами навколишнього світу, записував свої спостереження і час від часу скаржився на непередбачуваність і непізнаваність буття. Свої "Нариси" Монтень називав "некорисним читанням" - саме тому, що в них він навіть не намагався вдавати, начебто знає, як жити і що думати. Він просто записував свої думки та відчуття. І саме в процесі створення "Нарисів" Монтень виявив, що не може контролювати думки, які приходять до нього в голову. І це була неймовірно зухвала й радикальна ідея! Поки його товариші-філософи вчили на різні лади, як контролювати свій розум і самовдосконалюватися, Монтень визнав свою слабкість перед власними думками. Що поробиш, ми не можемо керувати тією хаотичною масою, яка зароджується в нашій голові; найкраще, що ми можемо зробити, - це просто спостерігати і вивчати. Як не дивно, саме зі спостереження за безладним потоком думок (які сам Монтень називав "салатом") і виникла ідея мріяння - занурення в потік випадкових, неконтрольованих образів та ідей. 

d22cbca4d2d1ae128849ea06f796a191.jpg

Портрет Мішеля де Монтеня; судячи з виразу обличчя, неконтрольовані думки його засмучують

Мрія для Монтеня - некерована розумова стихія. Але для його послідовників мрія - вже щось цікавіше. Другим "учителем мріяння" став Жан-Жак Руссо: він, на відміну від Монтеня, не боявся хаотичності й непередбачуваності, для нього вони навпаки були ознаками натуральності та природності. Адже природа не ходить по струнці, вірно? Здатність мріяти дає змогу людині досягти гармонії зі споконвічним стихійним началом, що не терпить контролю і не потребує поліпшення. Власне, саме з легкої руки Руссо і сформувалося сучасне поняття "мрійливості": замисленості, відчуженості від світу і легкої меланхолії. Його ж стараннями мрійливість стала чимось на кшталт моди: якщо ти здатен мріяти, отже, ти натура витончена, вишукана і читаєш сучасну літературу на кшталт "Енциклопедії" або "Нової Елоїзи".

Романтики, які з'явилися кількома десятиліттями пізніше, зробили мрію ще популярнішою - і, за своєю звичкою шукати скрізь пристрасті, тіні та божевілля, надали їй темно-рокового відтінку. Якщо мрія - це блукання безладних думок, то які саме думки вона може випустити назовні? Чи немає у мрії чогось спільного з божевіллям?.. Ще одним дослідником мрії, сну і божевілля був Едгар Аллан По, справжній фахівець із божевілля свого часу. Мотиви темної, страшної, нездорової мрійливості прориваються в його віршах і оповіданнях то тут, то там. А оповідання "Елеонора" і зовсім присвячене зв'язку геніальності, божевілля і мрії; між цими трьома, стверджує По, відстань невелика. "Хіба безумство не є вищим ступенем інтелекту?", запитує він. Знав би По, що сто років по тому він надихне на подібні "дослідження" ще одного знавця снів, мрій і нічних кошмарів - Говарда Лавкрафта...

4adf65c8f480883e113b422316b38012.md.jpg

На фото: підвіс "Nevermore"

Концепцію мрії довів до кульмінації знаменитий дослідник і тлумач снів у прямому сенсі слова - доктор Зигмунд Фрейд. Він науково обгрунтував те, що поети-романтики підозрювали за сто років до нього: мрія - відображення нашого внутрішнього світу, зокрема й тіньових, прихованих його сторін. Мріючи, ми можемо дозволити собі те, про що в реальності боїмося навіть подумати. Мрія, каже доктор Фрейд, звільняє - але вона ж відчиняє двері темряві; з нею слід бути дуже обережними. Можливо, не дарма Монтень свого часу так боявся свого "салату" з думок? Хто знає, куди здатні привести мрії насправді?.. 

Сучасне людство вже доросло не тільки до розуміння концепції мрії, а й навіть до дослідження мрії з точки зору психології. Наявність таємних "підводних течій" у нашому розумі вже нікого не дивує. Навіть трохи дивним здається те, що не так давно люди про це навіть не підозрювали. Утім, хтозна, можливо, у майбутньому поняття мрії знову зміниться, і ми мріятимемо інакше... 

 
Женя Орінго