Хостинг фотографий для пользователей Оринго
Чат с менеджером

Поставити питання

 
Ювелірний дім Орінго
0800-759-550
(безкоштовні дзвінки)

Які новини у Всесвіті?

Говорячи про різноманітні всесвіти, буде абсолютно несправедливо обійти увагою наш власний. Тим паче, що дивного і загадкового в ньому стільки, що ніякої наукової фантастики не вистачить, щоб це описати. Але сьогодні ми говоритимемо не про фантастику, а про не менш фантастичну реальність. 

Астрономії та космології вже багато років, проте людству все ще дуже далеко від осягнення хоча б тисячної частини таємниць космосу. Хоча, справедливості заради, людство дуже старається! Які ж дивовижні речі про всесвіт дізнаються вчені сьогодні? Що нового в сучасному космосі? Повірте, темною матерією і "пониженням" Плутона до астероїда справа не обмежується!

Наприклад, близько п'яти місяців тому астрономи стали свідком початку дечого дуже незвичайного. А саме - народження чорної діри! Одна маленька неяскрава галактика в лютому 2024 року раптово немов "увімкнулася" і почала випромінювати незвично яскраве світло, а потім ще й рентгенівські хвилі. Здавалося, ніби вона раптово прокинулася, і всередині неї почалася бурхлива діяльність. За результатами спостережень учені винесли вердикт: ця діяльність - ні що інше, як народження в центрі галактики справжнісінької чорної діри. Воістину фантастична знахідка! 

3b49f268cb80f8d6143e077d934d57f7.md.jpg
 
На фото: каблучка "Струни Всесвіту"
 
Щоб зрозуміти, наскільки це неймовірна подія,  згадаємо, що взагалі таке чорна діра. Якщо дуже спрощувати - це дуже масивний об'єкт. Настільки масивний, що його гравітація притягує абсолютно все: частинки, хвилі, зокрема величезні зірки, і навіть саме світло. Тому їх і називають "чорними дірами": світло від них не відбивається взагалі, вони виглядають як чорні провали в просторі (якими в певному сенсі і є). Але якби тільки в просторі! Вчені припускають, що жахлива гравітація чорних дір спричиняє ще й часові аномалії: що ближче до чорної діри, то сильніше спотворюється час, аж до його закільцьовування. 
 

А оскільки жодні хвилі від чорної діри не відбиваються - ні світлові, ні радіохвилі, взагалі жодні, виходить, що безпосередньо її ніяк не побачити і не прослухати. Вчені обчислюють чорні діри за наслідками їхнього перебування в космосі: гравітаційними аномаліями, незвичайними траєкторіями зірок та іншими непрямими ознаками. Одним словом, виявити чорну діру не так-то просто. Та й зустрічаються вони не дуже часто. Тож те, що в поле зору телескопа потрапило зародження однієї з них - рідкісна удача. Чорні діри утворюються нешвидко, тому у вчених буде ще багато часу, щоб розглянути цей процес у всіх подробицях.

Ще одна свіжа новина зі світу астрономії: можливо, скоро зміниться визначення поняття "планета"! І, найімовірніше, планет у нашому Всесвіті стане значно більше. Наразі "планета" за офіційним визначенням - масивне небесне тіло, що обертається навколо Сонця, з гравітацією, яка дає змогу йому підтримувати сферичну форму. Фактично все правильно, однак у цього формулювання є слабке місце - обов'язкова наявність Сонця. Ще не так давно академічний світ був упевнений, що за межами Сонячної системи планет як таких не існує. Однак близько сорока років тому вчені почали виявляти в далекому космосі об'єкти, напрочуд схожі на звичні нам планети - масивні, круглі, деякі навіть із супутниками, а деякі й зовсім із водою! Таких знахідок ставало все більше, і вони отримали назву "екзопланет", тобто "зовнішніх планет". Такий термін ніби має на увазі, що "справжні", "правильні" планети можуть бути тільки в Сонячній системі, а все, що зовні - так, несерйозно. 

79eb62aa1d8ce7372454800cbe6b867a.md.jpg

На фото: браслет "Інтерстелар"

Але Жан-Люк Марго, професор кафедри наук про Землю, планети і космос Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі, планує виправити цю ситуацію. У своїй статті "Кількісні критерії визначення планет", опублікованій цього року, він пропонує інше визначення. Згідно з ним, планета - це небесне тіло, яке: 1. обертається навколо однієї або декількох зірок; 2. масивніше за 10 23 кг; 3. при цьому менш масивне, ніж 13 мас Юпітера (2,5 х 10 28 кг). Логічне запитання, чому планета має бути легшою саме за тринадцять Юпітерів? На це є низка причин, якщо стисло - це один із критеріїв розрізнення планети і коричневого карлика (чогось середнього між великою планетою і маленькою зіркою). 

Таке визначення прибирає різницю між "нормальними" планетами і "неправильними" екзопланетами. Погодьтеся, це набагато зручніше (і, мабуть, справедливіше). У серпні професор Марго планує офіційно представити нове визначення академічній спільноті. 

До речі, про коричневих карликів. Вже згадувалося, що це щось середнє між зіркою і планетою - менше за першу, але більше за другу. Коричневі карлики вивчені досить погано, знають про них мало, а їхнє проміжне положення вже багато років інтригує вчених і змушує будувати найфантастичніші припущення. Що це таке? Що відбувається на поверхні таких об'єктів? Що б ми побачили, якби якимось дивом висадилися на цю поверхню?..

І цього року відповіді на ці запитання стали трохи ближчими. Вченим пощастило близько розглянути цілих два парних коричневих карлика під загальним ім'ям WISE 1049AB. Це найближчі до Землі представники свого типу - відстань до них становить всього якихось шість світлових років. Це дозволило розглянути їх дуже уважно - і навіть вивчити їхню атмосферу. Результати виявилися вражаючими!

ee52d230779c3b753f9ae7745eaeaa96.md.jpg

На фото: підвіс "Космічний простір"

По-перше, у коричневих карликів є атмосфера. Це вже багато про що говорить: атмосфера в космосі - явище нечасте, і не всі можуть нею похвалитися. По-друге, під атмосферою на WISE 1049AB змінюється погода: поверхнею переміщаються гігантські хмари розпеченого до 950 градусів піску. Їх переміщення виглядає як величезні рухомі темні плями. По-третє, погода на WISE 1049AB змінюється часто і бурхливо - кілька разів на добу, а в добі на WISE 1049AB всього п'ять годин. Такої докладної інформації про коричневих карликів ще нікому не вдалося отримати. Погуляти поверхнею після неї, звісно, не хочеться, але устрій всесвіту стає трохи зрозумілішим. 

Всесвіт величезний і сповнений загадок - вони то ваблять, то лякають. А чи цікаві вам загадки космосу? Чи захоплюєтеся ви фантастикою про космічні польоти? Чи вам ближче те, що відбувається на Землі?

Женя Орінго