Якщо б проводився конкурс на саму українську літеру, перше місце однозначно б посіла Ї. Такої літери більше немає ніде - навіть у тих мовах, де існує схожий звук. Давайте дізнаємося трохи більше про лінгвістичний символ України!
Хоча знають про існування ї в абетці, чи багато людей знає, чим саме ця літера славетна? До вашої уваги - добірка цікавих і незвичайних фактів про Ї!
1. Ця рідкісна літера позначає не менш рідкісний звук - йотований голосний "і". «І» в принципі йотується рідко, неохоче і далеко не у всіх мовах, тож українська мова є унікальною і в цьому сенсі. А іноді - може означати звук ще більш незвичайний - йотований «и»! Мало того, що «и» сам собою зустрічається нечасто - на всю Європу від сили в трьох мовах (українська, португальська, валлійська). Тут же він стає унікальним в квадраті!
2. Літера Ї у звичному нам вигляді з'явилася в українському правописі у 1875 році, у «Записках Південно-Західного відділення» Російського географічного товариства в Києві. Це досить пізно, особливо з урахуванням того, що звуку, що нею позначається, — йотованому «і» — років сильно більше, приблизно на тисячу. Як цей звук записувався раніше? По-різному: і як «і» з однією точкою (що викликало неабияку плутанину), і як «і» зі дужкою замість крапки… Загалом, звук був уже давно, а літеру довелося підбирати майже тисячоліття. Однак це вдалося – і як вдало! Буквально з моменту появи — з 1875 року — літера Ї стала свого роду символом української мови та культури.
Пам'ятник літері Ї у Рівному
3. Літеру Ї вживав у своїх записах ще Григорій Сковорода. Стривайте, скажете ви, Сковорода жив майже на сто років раніше, він точно не міг! Проте він це робив: ні, ніякої суперечності з попереднім абзацом — він просто позначав цією буквою звичайний звук «і» без жодного йотування. А то й «и»! Суворих правил орфографії тоді у принципі не існувало, і Григорій Савич міг дозволити собі деякі вольності. Загалом можна сказати, що в українській мові здавна зустрічалися й звук «йі», і літера Ї, але літера означала інші звуки, а звук записувався іншими літерами… І лише 1875 року вони зустрілися та зрозуміли, що створено одне для одного! Чим не романтично-лінгвістична історія!
4. Літера Ї стала символом культурного опору українців чи не з того самого 1875 року. Наприкінці ХІХ століття вона маркувала українські тексти (відрізняючи їхню відмінність від російських); 1988 року стала назвою воістину революційного альманаху, присвяченого українській культурі; 2022 року перетворилася на символ опору на окупованих Росією територіях. У Маріуполі, Херсоні, Бердянську, Генічеську анонімні партизани зображують букву на стінах, стовпах, будь-яких поверхнях, на яких можна писати. На тимчасово окупованих територіях розповсюджуються листівки із буквою Ї. Цікаво, що окупанти довгий час взагалі не могли з’ясувати, що то за зображення! Натомість українці усе чудово розуміли — і знали, що опір можливий.
Ось така унікальна літера – незвичайна, історична, героїчна. А може, і вам відомі цікаві факти про літеру Ї?
Женя Орінго
NевозмутимоеUтко
Чт, 07/09/2023 - 19:32
brenda
Пт, 08/09/2023 - 09:22
Loana
Пт, 08/09/2023 - 14:39