Хостинг фотографий для пользователей Оринго
Чат с менеджером

Поставити питання

 
Ювелірний дім Орінго
0800-759-550
(безкоштовні дзвінки)

З чого зроблена кішка?

Кішки - впевнені претенденти на звання вершини еволюційного розвитку. Погляньте самі - у кішки ідеально практично все! Вуса, вуха, хвіст - суцільна досконалість. Давайте ж сьогодні познайомимося трохи ближче з котячою фізіологією і дізнаємося, як природа створила таких прекрасних істот.

Кішка - ідеальний хижак. За ступенем пристосованості до полювання кішка далеко випередить багатьох звірів, яких ми звикли вважати грізними хижаками - від ведмедя до тиранозавра! Коти вміють безшумно пересуватися, надовго завмирати на місці, вистежуючи здобич, мають неймовірно швидку реакцію. Організм кішок ідеально пристосований для харчування виключно білковою їжею (на відміну від всеїдних нас із вами). Вся котяча фізіологія «налаштована» на мисливський спосіб життя. Навіть особливості, які людям здаються вадами, для кішок є перевагами. Наприклад, усі кішки від природи короткозорі і розрізняють далекі об'єкти набагато гірше, ніж люди. Зате близькі об'єкти - наприклад, мишу, що сховалася в норі, - вони бачать набагато краще. Поганий дальній зір у кішок компенсується можливістю в найдрібніших деталях розгледіти здобич на відстані стрибка.

fce0cdc74d57530442b56a070b25e276.md.jpg

Сотня відтінків мишей: всупереч стереотипам, кішки мають кольоровий зір. Щоправда, він не схожий на наш: кішки бачать світ переважно у відтінках синього, жовтого і зеленого. Червоний колір вони розрізняють, проте з ним справа йде вельми незвично: чим більший об'єкт, тим більш насичено-червоним його сприймає кішка! Наприклад, троянда здаватиметься їй тьмяно-рожевою, зате сукня на господині виглядатиме повноцінно червоною. Утім, кішки загалом бачать кольори більш приглушеними і менш насиченими, ніж люди, а відтінків не бачать зовсім. Зате вони розрізняють тонкі варіації бурого і сірого кольорів! Кожна миша для кішки - свого кольору; як, імовірно, і кожен одноплемінник британської породи.

Кішки - рідина? Усім відома дивовижна здатність кішок затишно влаштовуватися в найнесподіваніших місцях: у взуттєвих коробках, раковинах, ящиках... Секрет неймовірної котячої гнучкості - у будові котячих плечей. На відміну від багатьох інших тварин і людини, у кішок немає ключиць, які з'єднують лопатки і грудину. Це дозволяє переднім лапам більш вільно рухатися і згинатися. Таким чином кішки можуть без зусиль пролазити в крихітні отвори, влаштовуватися у вузьких коробках і ящиках і приймати химерні пози.

9080bc3d3c379446fe02d5be0394456b.md.jpg

На фото: каблучка «Охоронець затишку»

Кішки бачать... вусами? Котячі вуса, або вібриси, мають високу чутливість і допомагають кішці орієнтуватися в просторі. Вібриси на верхній губі і над очима добре помітні: багато котів можуть похвалитися розкішними вусами і «бровами», часом навіть контрастного кольору - наприклад, чорний кіт може бути володарем білих вус. Але мало кому відомо, що, крім вусів, у кішок є ще й «борода» - вібриси на підборідді. А ще вібриси є у кішок на лапах, прямо над пальцями!.. Чутливі волоски на тілі допомагають кішкам орієнтуватися в просторі, при цьому дослідники давно помітили зв'язок між вібрисами та зором: наприклад, якщо у кішки погіршувався зір, то вібриси починали ставати довшими та густішими. А кішки з вродженими порушеннями зору (наприклад, через генетичні проблеми) одразу з'являлися на світ з довгими, могутніми і товстими вусами! Ба більше, наприкінці минулого століття вчені виявили, що ділянка мозку кішки, яка обробляє інформацію від вібрисів, схожа за структурою на зорову кору. Передбачається, що вуса беруть участь у формуванні тривимірного сприйняття простору, але як саме кішка сприймає отриману від них інформацію, досі до кінця невідомо. Невже коти справді «бачать» вусами?

195981b4cccbfb919bc11855c6ddd26f.jpg

Риба замість цукерок: кішки мають розвинене відчуття смаку, проте тривалий час було прийнято вважати, що вони не відчувають солодкого смаку. Насправді ж кішки його відчувають і чудово відрізняють від гіркоти або солі. Інша річ, що гени, відповідальні за сприйнятливість до солодкого, у кішок не «вмикаються» повною мірою, тому солодкий смак вони відчувають відносно слабко і не сприймають його як цікавий або привабливий - на відміну від багатьох інших тварин, зокрема й від нас із вами. Зате кішки розрізняють безліч відтінків смаку умамі. Умамі - так називається характерний насичений і «обволікаючий» смак білкової їжі, за який ми так любимо сир, м'ясо і соєвий соус. Кішки - неперевершені фахівці з умамі: тисячі років еволюції як хижаків зробили їх тонкими знавцями різноманітних смаків риби та м'яса. Ці смаки привабливі для них точно так само, як для нас - смак тістечка або шоколаду. Численні експерименти за участю (і схваленням) самих кішок показали, що найсмачнішими ласощами для більшості з них є тунець. М'ясо тунця містить дуже багато білка - тому для котів банка тунця все одно що для нас багатоповерховий кремовий торт. 

2295c44afe229ce8a5f5b5fe6e9970d3.md.jpg

На фото: підвіс «Нявчик 1»

Загадка муркотіння. Дивна річ: люди навчилися запускати ракети в космос, винайшли штучний інтелект, досягли різноманітних вершин у науці та техніці - але досі не дізналися, як саме муркоче кішка! Процес муркотіння і його фізіологічна природа залишаються загадкою донині. Існують різні теорії щодо того, як саме це відбувається: вібрація голосових зв'язок, швидке скорочення і розслаблення м'язів гортані, навіть скорочення міжреберних м'язів! Однак жодна з них так і не отримала переконливих доказів. Найімовірніше, справа все-таки в голосових зв'язках, але як саме відбувається цей процес - загадка. Можливо, у таємниці котячого муркотіння лежить ключ до основ буття, і людство поки що просто не доросло до такого...

Як бачите, сама природа зробила все, щоб наблизити кішок до досконалості. А які незвичайні здібності та особливості помічали за пухнастими ви?

Женя Орінго

Kell
Втр, 04/03/2025 - 22:07

Дякую за цікавинки)