Який вигляд мало найперше у світі місто? Коли воно з'явилося? Як взагалі людям на думку спала ідея з кочівників і мисливців перетворитися на міських жителів? Історія міст настільки ж давня, наскільки й нестандартна.
Перші поселення, які вже можна назвати містами, з'являються приблизно 10 тисяч років тому в епоху неоліту - «нового кам'яного віку». Звучить трохи парадоксально, чи не так? Але неоліт свою назву повністю виправдовує: у цю епоху в людства почалося зовсім інше життя. Людство винайшло землеробство! Що таке землеробство? Це гарантована наявність їжі (а не тільки тоді, коли мисливцям пощастило), це їжа, яка довго зберігається і не псується (на відміну від м'яса), це можливість прогодувати купу народу... Це, щоправда, ще й осідання на одному місці, бо поле обробляти треба, тут не до кочового життя. Одним словом, після винаходу землеробства людство стало набагато численнішим і водночас малорухомішим. Приблизно в таких умовах і з'явилося те, що вчені обережно називають «протомістами».
Якщо загальний фон появи міст більш-менш зрозумілий (землеробство, багато їжі, багато людей, люди концентруються в місцях, де зручно цю їжу вирощувати), то коли справа доходить до вивчення конкретних протоміст, починаються суцільні загадки... Погляньмо на найвідоміших претендентів на звання «першого міста на землі».
Чатал-Гююк. Одне з найстаріших, найбільш добре вивчених і разом з тим таємничих міст. Знаходиться на території Туреччини неподалік від сучасного міста Конья. За останніми даними Чатал-Гююку близько 9100 років - дуже поважний вік! (Для порівняння, Коньї поруч із ним «лише» 5000 років). Для свого часу він був фактично передовим мегаполісом: у ньому будували зручні функціональні будинки (які злегка нагадують проєкти Ле Корбюзьє), навчилися виплавляти мідь, а в епоху розквіту в місті мешкало майже 10 тисяч осіб! Для порівняння, в типовому неолітичному селі мешкало близько 100 осіб.
Реконструкція внутрішнього простору будинку в Чатал-Гююку
При цьому Чатал-Гююк сповнений загадок і дивацтв, і що довше археологи ведуть розкопки, то більше запитань у них з'являється. По-перше, у місті досить багато будинків, але все це, висловлюючись сучасною мовою, житлова забудова. У всьому місті немає ні храмів, ні палаців, ні майстерень, ні адміністративних будівель. У деяких будинках усередині є сліди фресок - можливо, це були святилища, але чомусь, окрім фресок, вони нічим від інших будинків не відрізняються і в іншому мають вельми скромний вигляд.
Єрихон. Так-так, те саме місто з біблійної історії. На момент описаних у Біблії подій (приблизно 15 століття до н.е.) Єрихон уже був неймовірно старим. Перше поселення, схоже на місто, виникло на цьому місці приблизно у 80 столітті до н.е. (ні, це не помилка). Єрихон розкопують із 1868 року - майже 150 років, і він досі знаходить, чим здивувати дослідників. Єрихон у багатьох відношеннях місто-першопроходець: у ньому виявлено найдавніші кріпосні стіни, найдавніший захисний рів і найдавнішу астрономічну споруду - Єрихонську башту, зведену в 8300 р. до н.е. Тривалий час її теж вважали захисною спорудою, доки за допомогою комп'ютерного моделювання не виявили, що тінь вежі разом із тінню сусідніх гір дає змогу визначати час сонцестояння.
А ще, судячи з усього, Єрихон - місце найпершого бунту проти влади! Поруч із вежею археологи знайшли останки приблизно двох десятків людей зі зброєю. Люди вочевидь загинули в битві, але в той період часу на місто ніхто не нападав, отже, жителі Єрихона билися один з одним. Судячи з усього, частина людей намагалася захопити вежу, а інша частина її захищала...
Небелівка. Так, у нас теж є свої прото-міста! Небелівка - археологічна пам'ятка на місці стародавнього трипільського поселення, яке цілком може називатися містом навіть за сучасними мірками. Дослідження показують, що приблизно в 4000 р. до н.е. в прото-місті жило близько 15 тисяч осіб! За мірками тієї епохи - абсолютно немислима кількість. У місті було близько 1500 будинків, ремісничі майстерні, а найголовніше - величезний храм. Читаючи його опис, не виходить навіть у думках називати трипільців «первісними»... Площа 1200 м², два поверхи, одноповерхова бічна прибудова й сім вівтарів усередині. Щоб звести таку споруду, потрібно не тільки багато людей, а й хороші навички проєктування та організації. Утім, із цим у трипільців усе було добре: Небелівка - одне з небагатьох протоміст, що мають планування. Будинки в місті розташовувалися по концентричних колах, а в самому центрі стояв той самий храм.
Реконструкція трипільського храму відповідно до археологічних знахідок
Можливо, у цьому випадку ми маємо справу з повноцінним містом без жодних застережень. А що, якщо міст такого масштабу було багато? А що, якщо просто у нас під ногами ховається невідома стародавня цивілізація рівня Вавилона - зі своїми богами, храмами, зі своїми Гільгамешем, Іштар, Мардуком... Все може бути.
Женя Орінго