Геммологическая коллекция - слова, заставляющие биться чаще сердце влюбленных в драгоценные камни. Какие сокровища могут храниться в ней? Предлагаем Оринговцам потихонечку заглянуть в этот удивительный мир.
В честь недели коллекционирования мы побеседовали с давним другом Оринго, геммологом Юрием Курилюком. И теперь публикуем увлекательнейший рассказ о том, как собираются геммологические коллекции, чем собирание драгоценных камней отличается от собирания минералов вообще, а также о некоторых удивительных камнях, которые сделают честь любому коллекционеру.
З простої цікавості починається те, що за умови нечуваного бажання пізнання стає нашим хобі. Для когось це просто приємне витрачання часу, для когось додатковий заробіток, буває, що це водночас приємне поєднання бізнесу і натхнення.
До надзвичайно цікавого хобі можна, без будь-яких пересторог, віднести колекціонування мінералів і природного дорогоцінного каміння. Ця напрочуд пізнавальне заняття майже необмежене за напрямками - можна збирати різні за типами мінерали, різні за формою кристалів, за місцями видобутку, за часом утворення, врешті за кольором... Проте всі науково обґрунтовані класичні формальності не актуальні, коли просто збираєш те, що подобається, а не бігаєш за супер рідкостями чи коштовностями. На обурливі докори професійних колекціонерів можна лише стенати плечима — сучасність руйнує традиційні уявлення швидше ніж цунамі морський берег, надаючи кожному з нас можливість почати ще невідоме сьогодні.
Гемологічне колекціонування має свої особливі риси від звичайного мінералогічного - воно доповнює природні утворення у вигляді найрізноманітніших кристалів і їх асоціацій та вже готові ограновані мінерали — дорогоцінні камені.
Починати збирати свою колекцію — неначе писати музику, треба почати із ноти, а малюнок, ритм і стиль прийдуть в процесі з натхненням.
Наприклад, простий оксид кремнезему, або більш звучно кварц.
Здавалось, що може бути банальнішим. Проте нараховують з п'ять десятків різноманітних різновидів мінералу за структурою, характером зростків кристалів, їхнім проростанням, незвичністю включень (наприклад, кварц “super 7”, рутиловий кварц), прозорістю, місцем утворення тощо.
Тільки в ювелірній справі використовуються понад два десятки різновидів. Колекція одного мінералу може стати справою цілого життя, а то і не одного покоління.
Добре відомо, що більшість мінералів формуються в природі не в ювелірній якості. Іноді спостерігаючи еталонні мінералогічні зразки не можеш уявити як цей мінерал виглядатиме в ювелірній справі. На наступних фото зразок сфалериту у породі і огранований сфалерит. Для природи це далеко не поодинокий випадок, коли не вкладається в голові як “гидке каченя” може перетворитись у “найчарівнішого лебедя”.
Неважко уявити собі намиста з огранених кульок. В подібних ізометричних огранених (оскільки кристали ростуть гранями і ребрами) формах знаходять в природі гранати. На наступних фото гранат спесартин, для якого характерна сонячна гама від жовтого до помаранчево-червоного кольорів.
Окремі мінерали утворюються в настільки правильних формах, що пересічний, а може, і не дуже пересічний спостерігач може подумати, що їх спочатку обробили, а потім приклеїли до породи. На фото ідеальний кубічний кристал піриту в породі.
З іншого боку в ювелірних каменях додатково підкреслюються такі незвичні ефекти. Поліхромний турмалін із двома чітко ніби ножем відрізаними і потім з'єднаними зонами.
Кожному відомі дорогоцінні еталони кольору з просторовою прив'язкою — наприклад кривавий бірманський рубін або трав'яно-зелений уральський смарагд. Проте, якщо колекціонувати зразки каменів навіть з одного родовища, стає зрозумілим, наскільки такі поняття умовні. Аризонська бірюза — як класичний приклад небесно-блакитної бірюзи може мати 2 відтінку блакитного кольору, які ніби в одній гамі, проте неможливо назвати однаковими. Залишається лише по філософські зауважити що у кожного небо має свій колір.
Майже на останок мінеральний світ в своєму різнобарв'ї дарує нам дороговкази для ювелірної творчості, підкидаючи ідеї поєднання кольорів, форм і малюнків. Кавуновий турмалін був описаний вище, синьо-зелена яскрава гама, в якій поєднуються азурит з малахітом, трохи бентежить, чорно -біле поєднання шерла (чорного турмаліну) і альбіту сприймається як класика, войовничо-променевий вигляд сталево-чорного антимоніту надихає творців магічно-сучасного напрямку дизайну.
Якщо ж особливо не заглиблюватись в мінералогічну складову, а просто подивитись, майже в кожному природному різновиді незалежно від вартості можна знайти те, що приверне увагу і зіграє на тонких струнах душі. В кінці цієї невеликої розповіді два мінералу — обидва відомі , один відносно недорогий, інший в найвишуканіших (як тут) зразках доступний не всім — агат і опал. Ніби нічого дивного у складі, ніби все той кремнезем, вода... дуже просто, проте наскільки чарівні й вражаючі.
Колекції каміння - це ще одна незабутня неповторна і бездонна річ, яка відрізняє наш предмет від збирання марок, монет, банкнот тощо. Кількість і всеохоплюваність в цій справі не найважливіша річ. Головне метафізичне єднання колекціонера і мінералів.
Вони можуть бути різними, стояти на полиці, лежати в надійно схованих місцях і показуватись лише найнадійнішим людям, проте найбільш правильні колекції — ті які носять на собі. Не бійтесь створювати колекції, шукайте свої камені, спілкуйтесь з ювелірами і створюйте власне бачення — тоді каміння набудуть краси, якою їх навіть не нагородила природа.
Благодарим Юрия Львовича за познавательный рассказ! Вот такими - загадочными, необычными, каждый со своей уникальной историей - могут быть наши с вами любимые камни.
А какие из них больше всего приглянулись вам? Думали ли вы когда-нибудь о собственной геммологической коллекции? Или, возможно, начало уже положено?
SEMENOVNA89
Ср, 05/08/2020 - 18:37
Cleona
Ср, 05/08/2020 - 19:48