Хостинг фотографий для пользователей Оринго
Чат с менеджером

Поставити питання

 
Ювелірний дім Орінго
0800-759-550
(безкоштовні дзвінки)

Заквітнена Україна

Навіть людина, що цікавиться мистецтвом помалу, зможе згадати кілька світових шедеврів, що належать до того чи іншого стилю. Так би мовити, канонічні взірці, на які так часто посилаються історики та культурологи. І так, дійсно, у коло обраних частіше потрапляють митці та їх твори з Європи, бо вони у всіх на вустах. Проте, досліджувати українську гілку розвитку того чи іншого напрямку не менш цікаво.


Так і з українським бароко. Так, я не помилилась, в Україні, як і в Англії, чи Італії або Франції цей стиль набув такого значення, що здобув окремий термін в історії мистецтва — українське бароко. Наша команда цього тижня ще не раз повертатиметься до історії появи, передумов та наслідків бароко на теренах рідних земель. А також того, чому цей прояв розкоші та величі нерозривно пов’язаний з козацтвом. Я ж сьогодні розповім про одну з мальовничих рис українського бароко — козацьку вишивку. Бо вишиті речі доби українського бароко, а це були напрочуд майстерно виконані та стилістично вивірені візерунки на коштовних полотнах, були якщо не в кожній хаті, так точно у кожній шляхетній чи заможній родині. З розповсюдженістю цього декоративного явища не можуть сперечатися навіть пам’ятки архітектури та шедеври живопису, якими так славиться цей період.

Отже, козацька вишивка або вишивка козацької старшини - це унікальне явище в історії українського мистецтва. Вона стала результатом проростання зерняток західного бароко на українських чорноземах. А віконцем для проникнення західної культури до наших земель став розвиток політичних та торговельних зв’язків Гетьманщини з Європою у 1648-1654 роках. Спочатку домівки та кам’яниці козацького гетьманства, а згодом старшин, наповнювалися гарними різьбленими меблями, килимами, дорогими дзеркалами, коштовними тканинами. Поступово закордонна мода охоплювала все більші кола українського суспільства. Представники знаті захоплювались складними орнаментами, якими були оздоблені предмети побуту та одяг. Перші спроби повторити цю майстерність базувались на звичайному копіюванні — розшиту тканину приносили до вишивальниць у монастирі чи у майстерні, а ті або повторювали візерунок, або додавали деталі, притаманні українському декоративному мистецтву, поступово збагачуючи стиль бароко новими рисами.
Погодьтесь, цей різновид вишивки має мало спільних рис із класичною вишивкою, що ми звикли бачити в українських хатах та одязі. Але в той час нема жодних сумніві, що це наше, українське мистецтво, чарівне та багатогранне.

 

f2da2be4aaa16aa2d0209ca059f37a55.md.jpg

baf7d44b49f82b72eefbcf3650a13698.md.jpg

c724349f97e0818e3049b10b2e06cad6.md.jpg

 


Яскравою ознакою вишивки є майже виключно рослинний характер орнаментів. На початку XVIII століття вони укладалися з площинно вирішених мотивів граната, винограду, довгого зубчастого листя, круглої квітки, утвореної з прямого та косого хреста.

Звісно, після перегляду цих світлин, багато майстринь захочуть повторити старовинні вишиті ансамблі. Та на жаль, технічних описів тих часів про схеми виконання вишивок майже не залишилось. В козацьких реєстрах можна зустріти загальні значення — "вишиваний, зашиваний, шитий, гаптований". Тож дослідникам теми приходиться збирати інформацію ледь не по крихтах. Якщо ви зацікавилися темою, ділюся тим, що знайшла в мережі.


Отже, про козацьку вишивку та моду часів бароко розказує документальний фільм Ганни Гороженко. Вісім телесерій під назвою "Історія зі смаком", в яких авторка показує, чим жив культурний світ Києва за часів козацького бароко та як виглядали українці у 1730-1750х роках. Окремої поваги заслуговує підхід команди — костюми виготовлялись спеціально для цього проекту. Зйомки завершились ще у 2021 році і тоді ж проект мав потрапити у вільний доступ, але де його подивитись , я так і не знайшла. Можливо ви маєте більш успішний досвід?

 

17e5db4243ec7b3c93bc4d4545642e06.md.jpg


Для заглиблення у тему раджу чудові монографії Віри Зайченко — людини, яка знає про українську вишивку все і навіть більше. Окрім чудових фото-ілюстрацій , в її книгах подається детальне дослідження вишивальних технік.

 

f0d11ba84a0eddbbcebbd821dffb83fb.jpg

 

Авторка уважна до дрібниць і розказує навіть такі, здавалося б, незначущі деталі, як способи перенесення візерунка на тканину, яким користувались наші пращури. Якщо художній альбом "Вишивка козацької старшини XVII-XVIII століть" вже став предметом полювання для колекціонерів і на аукціоні його можна було придбати за кілька тисяч проти роздрібної ціни у 200грн за примірник, то його "двійник" — «Вишивка козацької старшини ХVІІ - ХVІІІ століть. Техніки» ще є у вільному продажі. До того ж саме цей примірник містить технічну інформацію.

 

3262ee826bfb81dbeca642f33500ef8a.md.jpg

c5372ee6f2a3c4ee38d6ccc11843515b.md.jpg

c2ede5fb044204749e09bcefe44c5fbd.md.jpg

 

Наталія Орінго

galina_К
Втр, 11/07/2023 - 16:24

Дуже цікаво! Дякую! Пішла подивитись де можна знайти «Вишивка козацької старшини ХVІІ - ХVІІІ століть. Техніки», а там і першу частину перевидають зараз. Написано що передплата до 10,07, але ще можна замовити. Це як з прикрасами - не втрималась. :) Видавництво Родовід в Києві.
Лелеока
Втр, 11/07/2023 - 19:27

Яка краса! До речі, бачила якісь ілюстрації, що вільно ходили мережею. Отож і думай тепер, чи то доступні назагал, чи хтось злодюжка. А ще тепер розумію чим надихнулись у wonder-gallery , створюючи цьогоріч світшоти з вишивкою ( я, на жаль, жовтенький проґавила) https://www.instagram.com/p/Cqc3eWtO_JW/ Теж пішла книгу шукати й роздивлятися, буду заохочувати себе таки навчитись гарно вишивати
Наталья Оринго
Ср, 12/07/2023 - 01:05

Галино Георгієвно, а це чудово! Я й не помітила інформацію про новий наклад.surprise
Наталья Оринго
Ср, 12/07/2023 - 01:06

Ольго Олександрівно, згодна, це дієвий стимул! Гордість бере за нашу талановиту націю.