Хостинг фотографий для пользователей Оринго
Чат с менеджером

Поставити питання

 
Ювелірний дім Орінго
0800-759-550
(безкоштовні дзвінки)

Зараз заспіваю!

З відомого мультфільму про життя-буття звичайного сільського собаки та його антагоніста вовка, ми знаємо: щоб пісня залунала від серця, іноді достатньо щирого частування на веселому українському  святі. Після смачних наїдків ноги слухаються погано, проте голос рветься з грудей. Про тонкий зв’язок між трапезою та співами здогадувались і в епоху Ренесансу, про що свідчить цікава знахідка істориків — музичні ножі. 

До наших днів дійшло всього 16 екземплярів, які зберігаються в музеях та приватних колекціях розкидані по колекціях у Франції, Англії, Нідерландах і США. А все-таки вони примусили вчених неабияк замислитись: для чого виготовляли ці ножі і хто ними користувався? Чи мали ноти, зображені на лезах, прикладне застосування чи це всього-на-всього декор?

 

dde866339eaff664f870b145e4fc7af2.jpg

 

Транскрипція позначень показує, що всі відомі нам ножі походять лише з двох окремих наборів, виготовлених у 16 столітті десь у Франції. Ручки виготовлені зі слонової кістки та чорного дерева, широке лезо вкрито візерунками та нотами. Тут є і покручене листя та плоди, і арабески, і крилаті голови херувимів, трофеї та маски. Надписи на лезах свідчать, що кожен ніж належав власнику голоса певної тональності — «Суперіус», «Контратенор», «Тенор» і «Басус». Окрім нот також накреслені слова благословення з одного боку леза та благодаті з іншого.

 

62d4c5fb46285e0dc5cf7d141d24d2ca.jpg

a628f8f9140079adc6f85ef5468a7475.jpg

Benedictio mensae: Quae sumpturi sumus benedicat trinus et unus . — Освячення столу: Нехай Свята Трійця благословить те, що ми будемо їсти.

Gratiarum actio: Pro tuis deus beneficiis gratias agimus tibi. — Висловлювання благодаті: Ми дякуємо тобі, Боже, за твою щедрість.

 

 

 

Сама музика є типовою для свого періоду і вельми короткою (в Музеї Вікторії і Альберта відтворили записи, їхня тривалість виявилась 30 секунд).

Хоча на лезах ножів присутні сліди, що свідчать про їх застосування за прямим призначенням, все ж дослідники дотримуються версії, що це радше ритуальні об’єкти. Це могли бути якісь збори, на яких спів є обов’язковим та формальним елементом. Суд, засідання мирського релігійного чи благодійного товариства або це може бути щось на кшталт світської, інтелектуальної чи мистецької групи. І ці ножі,  які поєднують земну потребу в їжі, небесне мистецтво музики та вихваляння божественного, дуже добре представляють духовні вірування та цінності епохи Відродження.любовь

 

Наталія Оірнго

Cleona
Втр, 18/02/2025 - 22:26

Дуже цікавий проєкт і неймовірне звучання ( дякую, Наталія, за відео, -приклад чудової наукової роботи, яка дозволяє повністю поринути у минуле і оживити його).