Хостинг фотографий для пользователей Оринго
Чат с менеджером

Поставити питання

 
Ювелірний дім Орінго
0800-759-550
(безкоштовні дзвінки)

Зазираємо у комуни!

Що таке комуна? Багатьом це слово здається анахронізмом, що прийшло з часів хіпі, нью-ейджу та мрій про свободу і рівність. Комусь воно нагадає анархістів з їхніми ідеями безвладдя і договірного суспільства. Комусь - неформалів, що створюють власні творчі та нестандартні сім'ї…

А що, якщо на ділі все зовсім інакше? Що, якщо якраз-таки комуна дружніх людей, які підтримують один одного, - і є спосіб життя майбутнього? Хочете доказів? Скільки завгодно!

Що таке взагалі комуна? Якщо коротко, це спільнота людей, які на добровільних засадах вирішили спільно жити, добувати ресурси і вести колективне господарство. В англійській мові в цього явища є гарна і точна назва - intentional community, у буквальному (і досить кривому) перекладі "навмисне об'єднання". Тобто, комуна - це люди, які не просто разом живуть і займаються спільним господарством (як у комунальній квартирі), а роблять це добровільно і від самого початку задумували жити саме так (на відміну від тієї ж комунальної квартири).

І якщо ви думаєте, що така ідея вперше завітала до хіпі в 60-х роках минулого століття, то ви помиляєтеся! Прото-комуни існували набагато раніше - наприклад, монастирі або кібуци. Звісно ж, у монастир не завжди потрапляли від великого бажання, та й із кібуцами є нюанси... Однак в основних своїх принципах це були справжнісінькі комуни зі самоврядуванням.

Із середини минулого століття комун у повному розумінні слова стало з'являтися дедалі більше. Якісь існували лише кілька років, якісь змогли протриматися десять-двадцять, а деякі діють і донині!

 

9e782c3f0f4db24426ae8b42fcc23a5e.md.jpg

Комуна Християнія 

 

Одна з найбільш довгоживучих комун "старої школи" - Твін Оукс у США, штат Віргінія. Ця комуна була заснована 1967 року. Засновників було вісім, і жоден з них не мав жодного ведення сільського господарства - зате вдосталь енергії та ентузіазму! Поступово, після багатьох зусиль, шляхом проб і помилок їм вдалося створити практично ідеальну спільноту.

На сьогоднішній день у комуні понад 100 осіб, і всі вони живуть за принципами рівності, співпраці та ненасильства. Жодної спільної ідеології у жителів Твін Оукс немає - у комуні живуть люди різних поглядів і релігійних поглядів: буддисти, християни, язичники, атеїсти... У кожного є своє житло й особисті речі, але загальним простором, інструментами та технікою всі користуються спільно. Комуна повністю автономна: на її території є сад, теплиці, фабрика з виробництва тофу і навіть мануфактура, що робить гамаки: можете вірити чи ні, але гамаки та інші плетені штуки - основний експортний товар Твін Оукс! Творці комуни вважають, що їхня спільнота далека від ідеальної, і що над багатьма питаннями ще необхідно працювати. Однак, на думку багатьох, Твін Оукс наблизився до ідеалу максимально - про що свідчить, приміром, той факт, що охочі вступити в комуну записуються в чергу майже на рік наперед!

 

558bac286fdc65b68b4ff3c7afaa4901.md.jpg

4ed0400c13948b5e97edd2a5889e177a.md.jpg

 

Ще одна комуна-довгожитель, Нідеркауфунген, розташована в Німеччині, поруч із містом Кассель. Вона була заснована 1986 року, але вже не хіпі, а студентами лівих поглядів. Звідси специфічний ідейний ухил комуни - порівняно з Твін Оукс, Нідеркауфунген - спільнота більш академічна та політизована.

Комуна являє собою невелике поселення з гуртожитком, біоогородом, фермою, майстернями, бібліотекою і багатьом іншим. Нідеркауфунген повністю автономний і не залежить від навколишнього світу, хоча й торгує з ним тим, що роблять його жителі. Усі фінанси загальні, кожен має рівний доступ до каси, великі покупки (на кшталт техніки) обговорюють на загальних зборах, де, крім іншого, охочому щось купити допомагають знайти шукане за нижчу ціну...

Звучить як утопія, чи не так? Мабуть, що й так. Однак якщо ви захочете долучитися до неї й оселитися в комуні, на вас чекатиме неприємний сюрприз: щоб долучитися до анархічного співтовариства, потрібно... довести, що ти маєш на це право! Буквально, пройти іспит на комунара і довести, що ти володієш професією або навичками, корисними для спільноти. На жаль, але вільним художникам у комуні не дуже раді - можливо, тому, що її засновники - суворі й серйозні вчені. З одного боку, це добре - їм вдалося вивести математично струнку формулу утопії. З іншого боку... чесно кажучи, дещиці свободи та імпровізації все ж бракує.

 

76fbe38c5c6c58f737e81de0ba09748c.md.jpg

c1bb6d88b271c7a4180890fcaa37a133.md.jpg

968e2238162da17a46d3c539d4808d2f.md.jpg

 

Про третю комуну ви напевно чули. Хоча це вже й не комуна, строго кажучи, а ціла маленька анархічна "країна в країні". Мова про Вільне місто Християнія, автономну комуну в Копенгагені; на відміну від багатьох інших комун, Християнія - у прямому сенсі слова "країна в країні", вона не підпорядковується законам Данського Королівства і живе за власними правилами.

Християнія виникла 1971 року (точніше, цього року її існування було офіційно визнано). Іронічно, але утворилася вона в районі, майже цілком зайнятому... порожніми казармами. Ці казарми почали стихійно заселяти неформали і хіпі; дуже скоро вони самоорганізувалися, узагальнили землю, на якій жили, і... ні, зовсім не віддалися розпусті й наркотикам, а почали спільно працювати й обживати колись занедбаний район. Зусиллями мешканців Християнії на місці колишніх казарм відкривалися магазини, музичні клуби, мануфактури, бібліотеки... Незважаючи на те, що в Християнії не діють датські закони, там дуже спокійно й безпечно, а рівень злочинності й зовсім нижчий, ніж у навколишньому місті. Чому? Певно, тому, що мешканці насамперед зацікавлені в спокійному й мирному житті й готові його підтримувати, а за нагоди й відстоювати силою.

Останнє їм не вперше - час від часу данська поліція згадує про існування Вільного міста і влаштовує збройні рейди. Однак мешканці комуни чудово вміють себе захищати за допомогою барикад, каміння та димових шашок. Мир і ненасильство - це, безумовно, добре, але постояти за себе теж уміти треба!

Ні, жителі Християнії не тільки борються з поліцейськими - вони творять, влаштовують фестивалі, займаються мануфактурним виробництвом, торгують із "зовнішнім світом", одним словом, живуть своїм життям і отримують від цього задоволення.

 

87cde1550423de8d0bb1c5b20afcd96f.md.jpg

565e0512513bf39c9dceddd945560e43.md.jpg

e187c123da3ea8b9c9fc4777c4419d19.md.jpg

 

Ці три приклади - найяскравіші, але далеко не вичерпні: існує безліч інших комун найрізноманітніших типів, розмірів і рівнів: від квартири, яку орендує компанія друзів-неформалів, до величезного кібуца, в якому живе понад тисяча осіб. Ідея спільного життя за законами рівноправності та поваги приваблювала людей віддавна - і навряд чи перестане приваблювати в майбутньому. Хтозна, можливо, комуни - це і є зерна майбутнього ідеального світу?

 

Ольга Орінго

Cleona
Втр, 08/11/2022 - 21:27

В Україні є багато екопоселень, жителі яких вибрали шлях співіснування з природою. Але комуна - це філософія не тільки стосунків з природою, але і між собою. Цікаво було почитати і про плюси і складнощі таких комун, і подумати про те, чи змогла би я бути частиною такої спільноти і на яких умовах.
Оля-Оринго
Ср, 09/11/2022 - 16:51

Марино Павлівно, цікаво, а до яких висновків Ви пришли - чи змогли би бути частиною комуни?
Cvetochnayafeya
Ср, 09/11/2022 - 18:09

Раніше у селах та хуторах України люди жили в схожих зовні та наповнених подібною утварю хатах.Що стосувалося життя села -робилося колективною толокою (разом).Колодязь викопати, чи почистити, дорогу зробити, хату поліпити комусь із мешканців .Вечорниці організовували в хаті одинокої бабусі, а батьки молоді допомогали тій бабусі в ремонті хати, заготуванні дров.А хто порушував загальні правила поведінки- тих могли відшмагати, вигнати з села(навіть втопити, якщо це відьма).Ось Український приклад комуни)))))
Cleona
Ср, 09/11/2022 - 19:36

Оля, прочитала кілька об'яв на сайтах екопоселень. Запрошували оселитися, але писали, що тим, хто полюбляє медитації та філософію, краще не турбуватися. Це я щодо цензу. І є подвійний ценз - оточуючих поселень з традиційними уявленнями про уклад та підпорядкування і порядки поселень, які мають певні переліки "можна" чи "можна" ( виходячи з певної ідеї). Ідея кібуців тримається на родинних зв'язках, та релігійних законах, які дозволяють певну фінансову автономію. Мені здається, що ідея свободи, прийняття різноманіття людей, ідей і поглядів, все ж таки потребує певної декларації обов'язків і відповідальності, такого собі меморандуму про співпрацю та співіснування. Якщо тобі не подобаються умови, не підписуйся.