У стародавні вишукані часи бароко, коли ще не існувало науково-популярних книг і Вікіпедії, проте вже мався невгамовний інтерес до будови світобудови, наука вигадала оригінальний спосіб власної популяризації – кунсткамери або, в дослівному перекладі, «кімнати дивацтв»...
Від різноманітних «колекцій дивацтв» сучасний глядач звик чекати справжніх несподіванок: ріг єдинорога, череп циклопа, шматок місячного каменю прямо з Місяця... Чесно кажучи, в цьому смаки сучасного і барокового глядача багато в чому збігаються (чи не з цієї причини сучасний глядач так полюбляє ШІ-картинки з трьома ногами і шістьма пальцями? ). Однак «кунсткамери» приваблювали не тільки любителів дивовиж, а й більш серйозних людей – вчених, натуралістів, навіть алхіміків... Втім, в епоху бароко принципової різниці між цими трьома заняттями, мабуть, не вбачали.
Гортаємо альбом Cabinet of Curiosities
Зараз «кімнати дивовиж» не без успіху замінюють сайти та онлайн-енциклопедії – блукай по посиланням, як по музейним залам, роздивляйся, що заманеться, досхочу. Однак і у нас з вами є можливість доторкнутися до минулої епохи і відчути себе частково вченим XVII століття, коли світ був величезний, загадковий, шалено цікавий і безумовно пізнаваний. Таку можливість нам дарує книга-альбом Cabinet of Curiosities італійського фотохудожника Массімо Лістрі.
Фото з Instagram фотохудожника
Це дивне видання повністю присвячене кунсткамерам і колекціям дивовиж з усього цивілізованого світу. У повній відповідності з духом бароко пан Лістрі створює справжні фотополотна, виразні, рельєфні і барвисті – при цьому їхніми героями стають мінерали, скам'янілості, скульптури і книги.
Гортаємо альбом Cabinet of Curiosities
Массімо Лістрі – відомий фотохудожник з незвичайною спеціалізацією: він знімає інтер'єри та архітектуру. На його рахунку десятки фотоальбомів: палаци Риму, вілли Тоскани, міста Мексики... Мається навіть альбом, присвячений найкрасивішим бібліотекам світу, від якого складно відірватися книголюбам… А минулого року відбулася виставка його фоторобіт, присвячених воєнному Києву у сьогоденності. Одним словом, автор явно заслуговує на увагу і повагу.
Фото з Instagram фотохудожника
У книзі Cabinet of Curiosities вишукано барокові роботи Лістрі супроводжуються коментарями фахівців: що саме відображено на фотографії, в якій колекції знаходиться той чи інший експонат, як в цілому розвивалася історія подібних колекцій в різних куточках світу.
Чи знали ви, наприклад, що в Австрії збором експонатів для кунсткамер завідували монастирі? Абати, в основному освічені і заможні люди, збирали колекції скам'янілостей і мінералів заради дослідницьких цілей, а також, як не дивно, для підтримки віри парафіян: як можна не схилятися перед Богом, який створив стільки дивовижних речей?
Гортаємо альбом Cabinet of Curiosities
А улюбленими предметами таких колекцій були… дорогоцінні камені. Зараз різноманітні камінці і мінерали вважаються, безумовно, красивими, але навряд чи дивними, а в XVII-XVIII століттях на них дивилися як на доказ складності і незбагненності природи. Як так вийшло, що один камінь червоний, інший зелений, а третій – звичайний сірий? Що надає їм різні забарвлення і структуру? Про кристалічну решітку в той час ніхто не знав, але це не заважало натуралістам вивчати камені і сортувати їх за кольором, блиском, щільністю – і красою. Теж науковий критерій.
Гортаємо альбом Cabinet of Curiosities
Альбом Массімо Лістрі дозволить читачу здійснити невеличку подорож у часі і подумки пройтись по залах кунсткамер, наповнених «рогами єдинорогів», таємничими старими фоліантами і блискучими мінералами. А ще – трохи по-новому поглянути на улюблені прикраси з каменями, дивовижними й крапельку незбагненними.
Гортаємо альбом Cabinet of Curiosities
Ольга Орінго