Хостинг фотографий для пользователей Оринго
Чат с менеджером

Поставити питання

 
Ювелірний дім Орінго
0800-759-550
(безкоштовні дзвінки)

Зелена історія

Продовжуємо докладно знайомити вас з особливостями дорогоцінного каміння. Сьогодні Юрій Львович Курилюк, експерт-гемолог, підготував для нас лекцію про чарівливі смарагди.

 

зеленый бриллиантзеленый бриллиантзеленый бриллиант

В переважній більшості випадків при описі дорогоцінних каменів їхні кольори порівнюють з більш відомими повсякденними речами, наприклад, рубін голубиної крові, винний топаз, яблучний хризоліт чи малиновий родоліт. І тільки найвидатніші дорогоцінні камені заслужили на те, щоб їхні ознаки самі стали зразком для порівнянь інших предметів. Смарагдові ліси, смарагдове місто, смарагдова зелень і навіть смарагдовий манікюр миттєво малюють у нашій уяві відповідні речі в вишуканому зеленому кольорі. Смарагд заслужив виняткове місце своїм унікальним забарвленням, перші зразки якого вразили людей, можливо, ще до того як вони навчились писати.

Як і будь-яка легендарна річ чи подія, смарагд накопичив навколо себе безмежну історію різноманітних забобонів, легенд і оповідань. У час стрімкого розповсюдження інформації багато хто з читачів однозначно скаже, що він є знаним фахівцем смарагдової справи. Спираючись на передбачувану обізнаність, подивимось більш прискіпливо на сьогодення смарагдів, а також розглянемо ці камені через загальновідомі кліше, які часто змушують нас помилково сприймати цей беззаперечно видатний камінь.

Без перебільшення, саме колір смарагду для абсолютної більшості українських споживачів, та, напевно, не тільки українських, є головним аргументом в придбанні каменю або виробу з ним. Далеко позаду опиняється чистота каменю, навпаки, споживач впевнений, що мутнуватий блиск і зменшена прозорість є гарантією його природності.

 

Який саме колір повинен мати смарагд, щоб бути найдорожчим?

Думаю, відповідь однозначно зрозуміла: колір має бути насиченим зеленим з можливим ледь вловимим жовтуватим або синюватим відтінком, проте живим без сірих домішок або чорноти. Цей колір ідеально відтворюється в створених людиною смарагдах, які часто у нас називають гідротермальними, що відповідає їхньому методу вирощування.

 

a8bdf10aedcfd9cb326c5c59d480de4c.md.jpg

322ac241b71de196f3ff0f191703630b.md.jpg

Ліворуч - натуральне каміння, праворуч - гідротермальне

 

В чинних сьогодні в Україні класифікаціях такий колір позначається цифрою “1”. Одразу зазначу, що на відміну від зрозумілої характеристики кольору у вітчизняній системі оцінки, визначити по іноземному сертифікату наскільки “дорогим” є колір смарагда майже неможливо. Це пов'язано з тим, що на ринку не узгоджені загальноприйнятні параметри для класифікації кольору смарагдів і він подається виключно описово, наприклад very strongly bluish green (дуже сильно синювато-зелений), slightly bluish green (злегка синювато-зелений), green (зелений) тощо. Такі поняття можуть дати спеціалісту деякі приводи казати про цінність кольору смарагда, проте остаточне уявлення формуватиметься виключно візуальним переглядом каменя.

Ще однією цікавою особливістю смарагдів є не зовсім обґрунтоване, проте часом досить влучне, передбачення родовища цих каменів на підставі видимого кольору. Так, колір найдорожчих нині колумбійських смарагдів описують як “теплий або інтенсивний чистий зелений” на відміну, зокрема, від замбійських, які мають більш холодний синюватий відтінок. Майже для кожного відомого родовища смарагдів існує свій найбільш характерний ряд відтінків. Такі студії досить цікаві, проте їхнє застосування можливе лише коли ви в реальності бачили смарагди, чітко визначені як колумбійські, замбійські, бразильські, афганські, уральські тощо. В іншому випадку такі “понти” можуть виявитись далеко не дешевими.

 

87e3d1acec2134de8c7248d2a7b30319.md.jpg

Ілюстрація різниці в кольорових тонах в залежності від родовища

 

Варто завжди пам'ятати, що природа загадкова і непередбачувана, наші знання про неї не всеосяжні, а визначати місця народження смарагдів ризикують не більше десятка провідних гемологічних лабораторій за зовсім не смішні кошти.

В останнє десятиліття, крім насичених і не дуже прозорих смарагдів, на нашому ринку все частіше з'являються смарагди середніх і світлих кольорів. Користуючись якимись побутовими аналогіями продавці їх часто називають “молодими”. Можливо цей жаргон придатний для легкого пояснення покупцю різниці в якісних характеристиках каменів, проте він абсолютно недоречний з точки зору геології і гемології. Насправді такі смарагди просто є більш світлими, насамперед, у зв'язку із меншим вмістом елементів-хромофорів (зокрема хрому) в своєму складі. Місце і час утворення насичено-зелених і світло-зелених смарагдів не відрізняється, вони формувались в одну геологічну епоху за однакових умов. За показником кольору такі камені поступаються насиченим зеленим смарагдам, проте за рахунок компенсації показниками чистоти такі камені бувають навіть дорожчими за насичено-зелені зразки.

 

Чи дійсно смарагди завжди “порочні” і чи всі включення говорить про природність смарагдів?

Час від часу, коли в наших головах не вистачає знань, ми намагаємось покладатись на логіку, що загалом абсолютно справедливо, крім випадків, коли на таку саме логіку намагається покладатись ті, хто хочуть ввести нас в оману.

Дорогоцінне каміння - саме один із таких випадків, а смарагд є одним із яскравих прикладів цього. Користуючись споконвічно відомим кліше, що чистих смарагдів майже не буває, різноманітні майстри-алхіміки плідно працюють на ниві задоволення попиту зеленого мутного матеріалу під виглядом природних смарагдів. Так, за природний смарагд можуть видавати зелений пофарбований агат, забарвлений в зелений колір кварц, проте вищим пілотажем є пропозиції вирощених різними методами смарагдів з різноманітними включеннями, які потрапили туди під час синтезування. Відрізнити такі включення від природних, особливо коли камінь стоїть у виробі, буває напрочуд важко, самі ж камені при цьому мають гарний колір і досить непогану прозорість, що відносить їх до цінового преміум-сегмента.

 

cc98e85e80eea50be7b9a2525b94e6e8.md.jpg

Прикраса з кварцем, що видають за смарагд

 

Частка справжніх природних каменів із візуально спостережними включеннями в смарагдах сягає 80 — 90 % від всього об'єму ринку. Тому загальновизнаним є оцінювання чистоти смарагдів візуально. Камені візуально чисті відносяться до 1 або 2 групи чистоти за українськими класифікаціями, що відповідає параметрам VVS, VS за класифікацією GIA, хоча при перегляді їх в 10-кратну лупу включення можуть бути досить очевидними. Чисті візуально камені навіть за умови світлого кольору є досить дорогими, оскільки прозорість каменя забезпечує незвичайний для смарагда блиск та гру кольорів, яка не спостерігається в сильно дефектних каменях.

Напівпрозорі і непрозорі смарагди  складають середню-дешеву цінову нішу. Особливо це стосується непрозорих каменів, зазвичай їх не ограновують, а кабошонують, оскільки головна мета огранування - створення оптичних ефектів, пов'язаних з відбиттям і заломленням світла - в таких зразках зведена нанівець.

Золоту середину по вартості і привабливості мають смарагди середніх характеристик, де зберігається прозорість каменів, проте включення можуть покращувати візуально спостережений колір каменя.

Окремим випадком, що значно впливає на враження від смарагда є темні включення (слюда), які хоча й однозначно вказують на його природне походження, викликають у більшості покупців негативну реакцію.

З іншого боку, тріщини, що зазвичай в смарагдах зустрічаються, не створюють візуального дискомфорту, проте є головним болем для ювелірів, які закріплюють камені у виробах, оскільки кожна з них при невмілій роботі варта помножити камінь на нуль.

Отже, внутрішній світ смарагдів різноманітний, непередбачуваний й напрочуд індивідуальний. Його розуміння не стільки гортання сторінок інтернету або книжок, а насамперед тривала практика вивчення, детального документування, інструментального визначення та аналізу.

 

4a17d50c94265ac5f6979ab950c14083.md.jpg

Діадема герцогині Анжуйської, що містить 40 смарагдів та 1031 діамант

 

Чому смарагди так часто “криво” гранують?

Радянські спеціалісти, що весь час займались діамантами, були шоковані якістю огранування і полірування смарагдів. У переважній більшості стандартних смарагдів якість огранування якщо не жахлива, то досить погана. Якщо в діамантах, рубінах і сапфірах в огранці можна спостерігати незначні вади симетрії чи поліровки, то в смарагдах вони видимі неозброєним оком, що ускладнює, часом до неможливості, підбір парних каменів.

Пояснення цьому прозаїчно-просте і не пов'язане із недолугістю огранувальників. Як зазначено вище, смарагди належать до дуже дефектних мінералів, до того ж часто сильно тріщинуватих. Це створює для огранувальника значні труднощі, коли з одного боку він має надати каменю задуману форму, а з іншого не допустити, аби камінь не розвалився. Крім цього, з метою покращення кольору і забезпечення максимального виходу придатного смарагди ограновують з надлишковою масою. Каменями з “великими дупками” часто називають смарагди, маючи на увазі заокруглені глибоки павільйони в них. Огранувальники ніби знущаються над ювелірами і перекидають відповідальність за цілісність каменів на останніх, яким не залишається нічого іншого як ретельно і наполегливо готувати касти під коштовну зелень.

Смарагди правильно огранені зустрічають рідше, особливо на нашому ринку, оскільки вартість таких каменів за умови однакової якості із каменями низької якості огранування збільшується у два, а часом, і три рази. Відповідно попит на такі камені значно менший і використовують їх лише у дорогих індивідуальних виробах.

Заради справедливості варто зазначити, що проблеми з огрануванням смарагдів притаманні не лише українському ринку, а є загальносвітовою практикою, особливо для стандартних виробів.

 

0ab43aec0116924ef91c81919ce1c511.jpg

Золота підвіска зі смарагдом з музею Вікторії та Альберта

 

Як часто облагороджують смарагди і як розпізнати облагороджені смарагди від необлагороджених?

Облагородження смарагдів народилось дуже давно і сьогодні є надзвичайно розвиненим явищем. За весь довготривалий час їхнього використання основним методом облагородження є заповнення відкритих на поверхні тріщин маслом, смолами або іноді воском. Інгредієнти, які використовують, мають природне або синтетичне походження.

Заповнення тріщин має на меті покращити якість смарагда — дефекти стають менш видимими, і додатково зміцнити тріщинні порожнини. Оскільки за оцінками майже 99% видобутих смарагдів проходять відповідні процеси промаслювання (це загальна назва для такого облагородження незалежно від матеріалів заповнення), він сприймається ринком як само собою зрозуміла реальність. Ця інформація спеціально не зазначається в номенклатурі каменя.

На відміну від каменів стандартних розмірів, великі смарагди часто супроводжуються сертифікатами. Сертифікат надає остаточну відповідь на питання, чи відбувалось облагородження каменя і наскільки сильно камінь був облагороджений. GIA виділяє три ступеня облагородження від слабкого до сильного “minor”, “moderate” і “significant”.

 

2a4cf1fd8f9aac50e81b86e98b007f25.md.jpg

Смарагд до і після промаслення

 

Наявність облагородження і ступінь його проявлення сильно впливають на вартість каменів. Різниця між необлагородженим і облагородженими смарагдами може становити від 50% до 200%. Значно зменшується ціна каменів, ступінь змін яких визначена як “significant”. Більш точно вказувати на цінові співвідношення доволі важко з огляду на індивідуальний характер товару.

Важливою рисою звичайного загальноприйнятного облагородження залишається його безколірність, що передбачає використання виключно безбарвних інгредієнтів, якими заповнюються тріщини. Використання барвників при облагородженні має бути обов'язково вказаним і ще сильніше зменшує ціну таких смарагдів.

 

Які основні дилеми має вирішити для себе споживач перед купівлею смарагдів?

Природний чи вирощений. Людина обирає камінь з якоюсь метою, якщо вона більше обернута до потойбічних властивостей мінералу, бажання відчути природу і прагнення отримати не лише задоволення, але й цінність для себе і наступних поколінь - безперечно, ваш вибір за натуральним каменем. Проте, переважна більшість людських бажань миттєві і їх швидке здійснення має приносити задоволення не лише від самої речі, а також мати відносно непомітні фінансові втрати — тоді ваш вибір сміливо може впасти на вирощені гідротермальні смарагди.

Додатковим виправданням цього буде зв'язок цих каменів з природою, оскільки виростити смарагд в лабораторії можливо лише на природному субстраті, до речі, найкраще це виходить на кристалах берилів з українського родовища. З іншого боку, кристали вирощених смарагдів не досягають гігантських розмірів, найбільші ограновані камені не перевищують 10-12 мм в діаметрі та й вартість сировини не є копійчаною. Гідротермальні смарагди невеликих розмірів не викликають неприємного присмаку дешевої синтетики, а цілковито можуть сприйматись оточуючими за природні.

 

Облагороджений чи ні. Це питання більше для гурманів і любителів абсолютних ексклюзивів. Як зрозуміло із написаного вище, знайти гарантовано необлагороджений смарагд посильна, проте доволі дорога, важка і тривала справа. Головне при цьому чітко розуміти, що підтвердження відсутності змін в камені має бути відповідним чином засвідчене, а не зроблене “на словах”. Розуміння, що у Вас необлагороджений смарагд, викликає значне внутрішнє задоволення, проте, на жаль, не створює особливого відношення оточуючих, оскільки візуально облагороджені і не облагороджені смарагди часто виглядають абсолютно ідентично.

Необлагороджений смарагд є гарантованою і більш вигідною інвестицією, ніж облагороджений, проте по відношенню до обох зберігається тенденція збільшення ціни, тому  купувати їх однаково вигідно і перспективно. З іншого боку, варто пам'ятати, що облагороджені в звичайний спосіб (промаслюванням) камені не змінюють власних властивостей, не створюють загрози людині чи небезпеки руйнування каменя.

 

Колір чи чистота. Ця дилема не існує тільки в вирощених смарагдах, де і перше, і друге ідеальне. Природні камені, незважаючи на наявне чи ні облагородження, настільки катастрофічно різко злітають в ціні при поєднанні найвищих характеристик за чистотою і кольором, що у споживача непомітно народжується думка, чи не краще за такі гроші купити діамант.

Гойдалка між чистотою і кольором вирішується кожним індивідуально і навряд чи може бути якимось чином об'єктивно прокоментована. Єдиний корисний коментар - не шукати в собі сили купувати смарагд “заради назви”, коли його вигляд вас зовсім не надихає. На щастя, ми вже далеко відійшли від тих часів, коли ювелірні вироби були лише цінним ломом і вкладанням в них нічого не вартих грошей.

 

bfec50d4ce269ca86619c7666534ca4c.jpg

Каблучка з вирощеним смарагдом, що має назву Chalk та важить 37 каратів

 

І вже геть на останок для тих, хто зміг таки дочитати цей довгий опус — скільки не шукали геологи і навіть хіміки-лаборанти інших замінників цьому неперевершеному зеленому кольору, для якого навіть сама назва “зелений” звучить якось сіро-образливо, нічого подібного знайти не змогли. Напевно, тому смарагди, навіть незважаючи на свій далеко не ідеальний внутрішній світ, залишаються одною із найбажанішою і найдорожчою справжньою коштовністю, в розмаїтті відтінків якої кожен може обрати притаманний йому образ.

 

Юрій Курилюк для Орінго

 

Висловлюємо глибоку вдячність Юрію Курилюку за цю неймовірно глибоку та вичерпну лекцію! 

І сподіваємося на нові історії про коштовне каміння девочка

Iro4ka
Втр, 24/11/2020 - 18:08

Спасибо за статью! С нетерпением жду новых)))
brenda
Втр, 24/11/2020 - 18:09

Как же мне нравится изумруд до "промаслення"!!!
lantana
Втр, 24/11/2020 - 18:24

Спасибо за статью! Откройте интригу: в Оринго будут изумруды?
Eleonora2000
Втр, 24/11/2020 - 18:43

Дуже дякую!Цікаво!Цінна інформація!
Natasha Dziuba
Втр, 24/11/2020 - 19:13

Дуже класна розповідь! Дякую! Взимку зелені смарагди особливо надихають)
Lenel
Втр, 24/11/2020 - 19:25

Изумруды - прекрасны!!! Спасибо за интересную статью!
Оля-Оринго
Втр, 24/11/2020 - 19:43

Лариса Владимировна, обязательно раскроем эту интригу, но несколько позже mail
Cleona
Втр, 24/11/2020 - 19:58

Теперь многое стало понятным... спасибо большое.
Cvetochnayafeya
Втр, 24/11/2020 - 21:25

Спасибо огромное.
Ivolga
Ср, 25/11/2020 - 00:54

Мне не промасленный больше понравился .