Закоханий у золото та загадки, один з найбагатіших міфологічних створінь по версії журналу Forbes та один з найвідоміших представників свого виду…
…дракон Смог, вигаданий Професором на основі давньогерманського епосу, одягнений в дорогоцінну броню та озвучений Камбербетчем, здатний полоняти серця навіть без драконячих чар. Недивно, що саме він став прообразом багатьох інших фентезійних драконів, майже загальним ім'ям для драконячого племені в цілому. Познайомимося з ним ближче?
Ім’я в нашого дракона саме що ні на є ювелірне – Смог Золотий (мабуть завдяки своєму величезному багатству)! Завдяки гострому на язик Більбо він отримує ще чимало прізвищ - "Смог Жахливий", "Смог, що приносить погибель", "Смог Могутній", "Смог Безмірно багатий", "Ваша Пишність". А чи знаєте ви, що ім’я Смога має дещо спільне з справжнім ім’ям Голума, Смеагол? Саме так – Смог, за задумом Толкіна, утворений від форми минулого часу давньогерманського дієслова smugan, "протискуватися в дірку", а Смеагол - давньоанглійського слова smygel, "нора", "місце, в яке вповзають". Ось така неочікувана спорідненість, а заодно й натяк на майже драконячу одержимість Голума Перстнем.
Як виглядав наш красень? Толкін описує його як золотаво-червоного дракона, Пітер Джексон, як ми пам’ятаємо, додає йому золотий смокінг – після купання у ванній з розплавленого золота Смог стає привабливіше Торіна Дубощита. З розмірами теж все добре – він найбільший з драконів Середзем’я, завдовжки приблизно 60 футів (18,3 м). Озброєний Смог полум’ям та хвостом, чиї удари схожі на таран, а ще він вміє зачаровувати, спокушати й вводити в оману словами та поглядом. Є, втім, у Смога і слабкість – він дуже полюбляє загадки і не втримується перед їх розплутуванням.
На фото: каблучка "Драконеса"
Ну і нарешті найцікавіше – скарби Смога оцінюються приблизно у 8,6 мільярда доларів. Якби не гноми, йому б вистачило і на безтурботну старість, і на найкращі ельфійські курорти!
Яким Смог міг би бути, але не став? Зберіглися чернетки, з яких зрозуміло, що спочатку Толкін планував смерть Смога від руки Більбо, у печері, але потім, мабуть, вирішив, що то занадто великий подвиг для маленького гобіта. А при створенні кіно-образу Смога для прототипу спочатку розглядалися акула-молот та комодський варан – цікаво, як би виглядав такий дракон? Важко сказати, а ось подивитися, яким його уявляв Професор, можна - зберіглося два авторських малюнка.
… «Що можеш ти, смертний хробак, зробити мені?» - знущається у фільмі Смог з лучника Барда, - «Тобі залишається лише одне – смерть!». Ситуація й насправді виглядає не кращою для Барда: його місто палає, лук зламаний, поруч – малий син, а над ними – величезна вогнедишна тварюка, що зловтішається з чужих страждань та власної безкарності. Але у Барда є чорна чарівна стріла, а у будь-якого зла є слабке місце. Тож не забуваймо - кожний дракон може бути вбитим.
Ольга Орінго