Хостинг фотографий для пользователей Оринго
Чат с менеджером

Поставити питання

 
Ювелірний дім Орінго
0800-759-550
(безкоштовні дзвінки)

Золото та срібло у світі книжок

Творчість - річ суб'єктивна... Як зрозуміти, проста книжка чи складна, погана чи хороша? Питання непросте, і один зі способів його вирішення - літературні премії.

Літературні премії придумані якраз для того, щоб продемонструвати всьому світу зразки найкращих книжок. Звісно, у кожної премії критерії свої, та й, як не крути, поняття "хорошої книжки" все одно в підсумку залишається на відкуп читачам. Але тим не менш, наявність премії - вже неабиякий плюс у "резюме" автора і його творіння. Пропоную познайомитися з найвідомішими літературними преміями!

На першому місці, звичайно ж, буде Нобелівська премія з літератури. Отримати літературного "Нобеля" для письменника - майже як підкорити Еверест! Це визнаний знак якості для будь-якого автора. До речі , Нобелівську премію з літератури можуть отримати не тільки письменники - так, наприклад, премії свого часу удостоїлися філософ і математик Бертран Рассел і прем'єр-міністр Великої Британії сер Вінстон Черчилль.

Премія вручається за літературні досягнення світового масштабу, проте характер цих досягнень - як і визначення "світу" - з часом неодноразово змінювалися. Так, у перший час існування премії її вручали за "гармонійні", "заспокійливі" твори; після Другої світової війни - за літературні експерименти; наприкінці XX століття "світ" розширився, і премію почали вручати неєвропейським авторам, які зробили внесок у "демонстрацію розмаїття літератури". Завдяки такій зміні своєї заслуженої нагороди удостоїлися такі письменники, як Ісаак Башевіс-Зінгер і Габріель Гарсія Маркес.

Щоправда, часом "Нобель" помиляється і обходить із премією справді видатних письменників. Так, наприклад, Нобелівську премію принципово не вручають авторам жанрової літератури - саме тому свого часу комітет різко відкинув кандидатуру Толкієна, заявивши, що його твори "не можна назвати прозою вищого класу". Так само комітет вчинив із Лемом і Веллсом (останнього взагалі обізвали "незначним журналістом"!). Також премію все ще вкрай рідко вручають неєвропейським авторам. Крім того, Нобелівський комітет неодноразово викривали на ганебному боягузтві: так, Карелу Чапеку відмовили в премії, оскільки його роман "Війна з саламандрами" було визнано... образливим для нацистської Німеччини! А Салману Рушді, автору знаменитих "Сатанинських віршів" (за які йому на той момент уже загрожувала смерть), відмовили, не бажаючи втручатися в конфлікт з аятолами. Справедливості заради, після історії з Рушді ставлення до премії стало куди більш критичним.

c77e8ecb68121f5799d9627a2d8c8b7c.jpg

Не менш важлива Букерівська премія, заснована 1969 року. Це дуже престижна нагорода для авторів, які пишуть англійською мовою. Спочатку це була виключно "англійська" премія для британців, жителів країн Співдружності та ірландців, але з 2014 року її стали присуджувати будь-яким англомовним авторам незалежно від громадянства. Існує ще такий різновид премії, як Міжнародна Букерівська премія - її вручають за твори, перекладені англійською незалежно від мови оригіналу. Престиж цієї премії величезний - кажуть навіть, що Міжнародна Букерівська премія стає повноцінною альтернативою Нобелівській!

Букерівська премія - і "звичайна", і Міжнародна - вельми точно відображає сучасні літературні віяння. Цікаво, що, незважаючи на своє "суто англійське" походження, Букерівська премія значно різноманітніша й охоплює практично весь письменницький світ: серед лауреатів є й англійські, і канадські, і польські, і ізраїльські автори... А ще серед лауреатів Букера є Салман Рушді! Як бачите, справедливість усе ж таки існує.

0c72816d6a32025eaae2fa548b380fa2.jpg

І, нарешті, третя премія - "Неб'юла", найвідоміша премія в галузі фантастики. Хто сказав, що жанрові книжки - несерйозна література? "Неб'юла" (у перекладі з англійської "туманність") - американська премія, яку присуджують книжкам у жанрі фантастики або фентезі англійською мовою. У премії є кілька категорій, і деякі з них вельми незвичайні - наприклад, категорія "Найкращий сценарій для настільної/комп'ютерної гри" або "Найкращий фантастичний твір для підлітків". 

"Неб'юла" вважається премією, яку вручають винятково і тільки за літературні достоїнства твору, а не за популярність і продажі. Загалом це дуже схоже на правду: варто лише поглянути на список книжок-переможців! У різні роки до нього потрапляли "Дюна" і "Вавилон-17", "Ліва рука Темряви" та "Американські боги"... Урсула Ле Гуїн узагалі ставала лауреаткою кілька разів. Тож якщо ви шукаєте, чого б почитати, можете сміливо брати список обранців "Неб'юли".

5b9065ec6b719480a61052b732cdddb9.jpg

Літературні премії, насправді - лише умовний маркер книг "поганих" і "хороших". Не завжди відсутність премії свідчить про безталанність автора, як і володіння не завжди гарантує, що автора взагалі варто читати. Однак подібні речі слугують вельми непоганим барометром суспільних смаків і думок; іншими словами, вручення того самого "Нобеля" значно більше свідчить про комітет, ніж про лауреата. Можливо, так їх і варто сприймати. А читати, звісно ж, те, що вам самим до душі.

Ольга Орінго

Cleona
Сб, 14/01/2023 - 14:13

Мені цікаво було дізнатися про премію Оранж, яка відзначає англомовні твори, написані жінками. Хтось може назвати це гендерно несправедливим, але це факт, що жінкам важче пробиватися на літературні Олімпи. Взагалі, одне з самих цікавих спогадів про британські книжкові - це рекомендації-анотації пересічних читачів, написані від руки на картках полиць. Або огляди від досвідчених літературознавців на шпальтах газет ( з оцінками та рейтингами), які спрямовували аудиторію та формували своєрідний ресурс для лонг та шорт-листів майбутніх номінантів премій.