Від фантазійної книжки про хлопчика-чарівника не очікуєш описів дорогоцінного каміння. І все ж таки, як і в житті, в «Гаррі Поттері» знайшлося місце для коштовностей.
Отож, погляньмо на Поттеріану очима ювеліра! Цікаво, що перша згадка про дорогоцінні камінці зустрічається в перший день Гаррі Поттера в чарівному світі, під час візиту у банк "Ґрінґотс" (де, як ми знаємо, зберігається усе на світі, включно з драконами).
«Гаррі приглядався, як праворуч інший ґоблін зважував купку рубінів — величезних, немов розжарені вуглини».
Рубіни – символ Ґрифіндору. Саме вони були насипані в годинник, який відлічував бали факультету (у шостій книзі, коли смертожери пробираються в Ґогвартс, Гаррі бачить «велетенський ґрифіндорський пісочний годинник був розтрощений закляттям, рубіновий пісок і досі сипався на кам'яні плити...»). Ці ж камені прикрашали меч Ґодріка Ґрифіндра.
Якщо знати символіку рубіну, неважко зрозуміти, чому саме цей камінь асоціюється з факультетом відважних. Рубін – камінь пристрасті, він символізує енергію життя та захищає від зла. Власник такого камінця завжди буде у вирі подій, в точності як Гаррі. А ще саме рубіни вважаються одними з найкращих каменів для знаку зодіаку Левів. Пам’ятаєте ґрифіндорського лева?
Добре, а як щодо інших факультетів? Мабуть, ви не здивуєтеся, що зі Слизерином пов’язують смарагди. Ці шляхетні камінці з давніх давен сприймалися як атрибути величі та влади, мудрості та холоднокровності й заможності. Вже уявили собі Луціуса Мелфоя?
Смарагдами прикрашені змії, що боронять вступ до Таємної кімнати (так, у Салазара Слизерина однозначно був гарний смак!). Ймовірно, що і літера S на горезвісному салазарівському медальоні була оздоблена саме смарагдами.
До речі, сцена з розбитим факультетським годинником повторюється в останній частині роману – ось тільки під час битви за Ґогвартс коридорами розкочуються смарагди, і це в певному сенсі символічно.
«Гаррі, Рон і Герміона збігли з мармурових сходів. Ліворуч од них задзвеніло скло, і зі слизеринського пісочного годинника, що фіксував набрані гуртожитком очки, сипонули смарагди — люди, що бігали у вестибюлі, заковзалися й заспотикалися».
На фото: каблучка "Белінда"
Про годинники двох інших факультетів згадується менше, але ми знаємо, що успіхи дому Рейвенклов відлічували сапфіри. Ці камінці символізують мудрість, цілісність особистості та духовний початок – ідеально для мудрих та трохи віддалених від реального світу рейвенкловців. А ще, якщо ви добре пам’ятаєте першу книгу, сапфіри нагадували загадкові блакитні очі кентавра-провидця Фіренце.
Гафелпаф же отримав у камінці факультету діаманти (в одному з перекладів вони таємничим чином перетворилися на жовті топази - така собі перекладацька алхімія ). Дійсно, старанні, доброзичливі та чесні гафелпафвці нагадують нам про діаманти. Отож усе найкраще – борсукам!
Інші дорогоцінні камені в Поттеріані лише згадуються. Добре обізнані у всесвіті читачі ймовірно, пригадають «безліч розкішних опалів», що виблискували на шиї та пальцях мадам Максим й прокляте «пишне опалове намисто», яке не пощастило вдягти учениці Ґогвартсу Кеті. І знов-таки, знаючись на символізмі опалів, можна побачити певний сенс у виборі цих каменів. Мінливі й примхливі, опали немов вбирають в себе усі емоції власниці – і найкраще пасують яскравим та впевненим у собі особистостям. Якраз таким як директорка французької чарівної школи – її важко не помітити та не очаруватися! На жаль, й встояти перед привабливістю опалів, навіть проклятих, дуже важко…
Місячний камінь та перли, які використовують на заняттях зіллєваріння, можуть викликати у поцінувачів прикрас лише сум: такі красиві камінчики краще не подрібнювати в пил для якогось зілля. А ось обізнаністю й рівнем підготовки до створення магічного світу Роулінг важко не захоплюватися: навіть символізму дорогоцінних каменів тут дотримано!
І пам’ятайте – «бізор — це камінчик, який беруть у цапиному шлунку і який рятує від більшості отрут». Цей камінець, звісно, не коштовний, але це знання врешті-решт допомогло Гаррі зцілити Рона.
Ольга Орінго