Хостинг фотографий для пользователей Оринго
Чат с менеджером

Поставити питання

 
Ювелірний дім Орінго
0800-759-550
(безкоштовні дзвінки)

Чароїт - рідкісний камінь для філософів.

Продовжуємо наші "кам'яні" історії. Раніше розповідали про нефрит, сьогодні (на прохання) про чароїт.

Коли фотографували для статті чароїти, то довго не могли підібрати точну колірну палітру. влюбленность Це настільки різноплановий камінь, що колір точно і не назвеш.

 

На фото наша колекція овалів 12х14.

5ba5b50310e00e82d349b1b535c5a071.md.jpg

Підібралася ось така приблизно схожа палітра:

edef53038e82fe14cc96a6e1c624f4a6.jpg

джерело палітри

Так що ж це за чароїт такий? Унікальний мінерал, що видобувається на одному-єдиному родовищі.

Поряд із кремнієм, до складу чароїту входять оксиди алюмінію, барію, натрію. Забарвлення каменю визначається в основному домішками марганцю. Воно варіюється від коричневого і ніжно-бузкового до густо-фіолетового. Під час полірування чароїту добре виявляється його тонковолокниста будова, яка дає гарний переливчастий візерунок, що складається з тонких прожилок різних відтінків. 

А ще чароїт - один з найбільш "свіжих" каменів у ювелірній палітрі. Чому "свіжий" у лапках? Це люди знайшли родовище недавно, а планета (по секрету від людей) вирощувала таку красу мільйони років. Вік породи (чароїтит), в якій знаходять чароїт, - щонайменше 125 млн. років!

Родовище його виявлено в Якутії в сімдесятих роках минулого століття. Саме річка Чара є джерелом назви цього рідкісного мінералу. Родовище "Бузковий камінь" - унікальне родовище чароїту. Ніде більше на планеті поки що чароїт не знайдено. 

Походження чароїтових порід багато в чому не зрозуміле. Дві основні версії вчених: або вони утворилися в результаті метасоматичного заміщення вміщуючих товщ під впливом хімічних процесів, або мають магматичне походження. 

Складність видобутку чароїту в тому, що стандартні способи (за допомогою вибухотехніки) застосовувати не можна, оскільки це призводить до появи в камені мікротріщин і погіршує якість сировини. Тому він видобувається за допомогою спецтехнологій або просто збирається на поверхні (невеликі шматки породи). 

Багато бродить у мережі чуток про радіоактивність чароїту. Чутки ці спричинені тим, що на початку розроблення було виявлено наявність у деяких (аж ніяк не у всіх) чароїтитах радіоактивного стисіііту, що містить торій. Зараз весь легальний обіг чароїтів на ринку проходить обов'язковий радіологічний контроль, і сировина, яка "фонить", на ринок не потрапляє. Від себе хочемо зауважити, що наш постачальник чароїтів робить ограновування зі шматків на кабошони в Харкові, і всю сировину (а також і готові вставки) дозиметром перевіряли неодноразово - все реально чисто. 

Зараз запаси чароїту виснажуються, уряд Якутії встановив квоти на видобуток і сировина (особливо для каменів ювелірної якості) починає дорожчати. "Наразі запаси чароїту оцінюються в кілька десятків тисяч тонн, причому якість каменю дуже широко варіює від зразка до зразка. Таким чином, на сьогоднішній день чароїт залишається найрідкіснішим і найекзотичнішим самоцвітом на Землі, тим більше, що знаходження аналогічного родовища навіть у світовому масштабі залишається малоймовірним".

Як сказано про чароїт тут: "Чароїт - це камінь нового часу. Він вчить безумовної любові, широти розуміння і прийняття, дає відчуття єдності з усім сущим. Він сприяє нашому духовному розвитку й усвідомленому життю, пробуджує інтуїцію". 

Найімовірніше, всі (описувані в безлічі джерел) магічні властивості чароїту пов'язані саме з кольором і рідкістю мінералу. Але на практиці можна сказати точно: якщо дивитися довго на прикрасу з чароїтом, то умиротворення настає точно. улыбка  У всіх відтінках є в ньому містична глибина і якась невловима ніжність. Особливо, якщо уявити, скільки мільйонів років він чекав зустрічі саме з Вами... любовь

Джерела інформації: Дж.Стоун "Ювелірна енциклопедія", журнал "Географія" (№6/2010)

-------------------------------------------------------------------------------------------- 

Додатковим бонусом покажемо фотографії з архіву О.А.Маслової. Це огранювання у вигляді великодніх яєць за спецзамовленням. Помилуйтеся фантастичним чароїтом (праворуч). влюбленность

ed0b2ae116731fe3cbb0a8a83e911889.md.jpg

c6dad7e8367ff8f08c17c52d83b3de18.md.jpg

 

IraYanchuk
Ср, 13/04/2016 - 20:13

Если честно, я и не подозревала, что чароит может быть настолько разнообразным и красивым! Пожалуй, нам нужно ещё больше статей о натуральных камнях - очень интересно и познавательно. Спасибо!
Oksanushka
Ср, 13/04/2016 - 22:43

Спасибо огроменное за статью! Чарующий камень)). Аж дух захватывает как подумаешь, что носишь на себе многомиллионолетнюю красоту). Как жаль, что не находят новых месторождений(( Интересно, что за процесс единичный прошел в недрах Якутии, родивший такую красоту?
Oksanushka
Ср, 13/04/2016 - 22:47

И цветовую палитру вы очень точно подобрали))
Marina K
Чт, 14/04/2016 - 07:32

Спасибо за статью! Очень полезная и познавательная! Я когда-то купила комплектик, (не в ювелирке) камень красивого красновато-фиолетового оттенка, волокнистый. Правда, стремно носить, когда узнала про возможный р/а фон. Муж смеялся, говорит всякая порода добытая из земли фонит . А еще мне на глаза попадалась шкатулочка из чароита - прелесть непередаваемая!
Эльмира
Чт, 14/04/2016 - 15:07

Oksanushka, процесс в недрах, скорее всего, не был уникальным. Уникальным оказались компоненты, вовлеченные в него. Это как кастрюля с водой на плите. В зависимости от того, что добавить, может получиться и борщ, и компот, и просто кипяток. Других месторождений чароита пока нет, хоть и искали аналоги. Но заранее расстраиваться не стоит: массив пород, в котором находится месторождение Сиреневый камень, достаточно большой и в нем еще есть место для приятных сюрпризов (стараюсь обойтись без проф.лексики, но "есть перспективы прироста запасов"). Надеюсь мне простят минутку занудства: уж очень интересен и минерал и месторождение А в серебре чароит - совсем загляденье!
vesele.moloko
Чт, 14/04/2016 - 17:14

хоть я и владелица небольшого гарнитурчика с чароитом, кажется, что этого мало!:D
Оринго
Чт, 14/04/2016 - 18:36

Эльмира Гасымовна, можно ещё много таких  "минуток занудства"улыбка Очень интересно рассказываете, спасибо!

Oksanushka
Пт, 15/04/2016 - 07:24

Уважаемая Эльмира, спасибо за Ваше "занудство" ;-). Извините за нескромный вопрос - Вы геолог? Здорово про кастрюлю на огне! Я это и имела ввиду что от встречи всех компонентов не просто жидкий кипяток, а ого-го какая каша "заварилась"))). До сих пор жалею, что будучи на Выставке камней в день открытия не купила чудесную пластину чароита (прям готовая картина), а пошла на следующий день, а камень закончился(((.
Oksanushka
Пт, 15/04/2016 - 07:32

Дорогой "Оринго" есть вопрос по бонусному фото! Помогите разгадать загадку, из чего еще пасхальные яйца там есть? Рядом с чароитом, справа налево это что, аметист или турмалин какой? А потом яшма? А желтое яичко это что? Просветите пожалуйста, не оставьте в неведении)))
Oksanushka
Пт, 15/04/2016 - 09:20

И еще просьба - расскажите пожалуйста о пегматите. Не обращала внимания на этот камень, пока не увидела его в Ренессансе. Такие себе "письмена" в камне))