Уже скучили за захопливими розповідями Ельміри Гасимівни так само, як і ми? Сьогодні нова розповідь про камені, які представлені в нашій літотеці.
Чорний, як ніч, або плямистий, як шкура чудової тварини, неповторний, унікальний кожним вкрапленням і зрощенням - все це обсидіан.
Напевно, кожному доводилося чути другу назву обсидіана - "вулканічне скло". Ця назва справедлива більш ніж на 99% - саме стільки вулканічного скла в чорному камені. На цьому недосвідчений мінералог міг би закінчити розповідь про обсидіан: звичайний лід більше підходить під визначення мінералу, ніж вулканічне скло. Так-так, той самий лід у склянці мохіто. Річ у тім, що мінералом заведено вважати "тверде тіло природного походження, яке перебуває в кристалічному стані". Пригадуєте шкільну хімію? Звичайно ж, лід - вода в кристалічному стані, а скло - аморфна речовина, і в нього немає кристалічної решітки. Але не біда, такі нюанси не заважають віднести обсидіан до гірських порід і напівдорогоцінного каміння, а тільки роблять його унікальним і винятковим.
У чому ж причина цієї винятковості? Які сили здатні створити склодувну майстерню в надрах землі? У давнину ці сили вважали божественними, давали імена і складали легенди про підземних ковалів. Ну що, готові до невеличкої екскурсії?
Глибоко-глибоко в надрах Землі є зони, в яких камінь плавиться і перетворюється на рухому і текучу магму. Це вогняне море може берегти свій жар і остигати на глибині та у вічній темряві мільйонами років, дбайливо складаючи мозаїку кристалів. Повністю застигнувши, така магма може стати, наприклад, гранітом - гірською породою з вираженими зернятами мінералів, у якій усе "з толком, з розстановкою". Але іноді енергія вогняного моря настільки велика, що ніякими силами неможливо утримати її в глибинах Землі. Магма торує собі шлях на поверхню, вогняне море стає вогняними річками лави, а ми говоримо, що сталося виверження вулкана.
Але не будь-який вулкан може бути склодувною майстернею. Для утворення обсидіану потрібно кілька умов: у хімічному складі лави повинен переважати оксид кремнію, а ось бульбашок газу і води не повинно бути зовсім. Така лава, дуже швидко остигаючи на поверхні Землі, не встигає зібрати свою кристалічну мозаїку і перетворюється на вулканічне скло. Чисте, без включень води і бульбашок повітря вулканічне скло і є наш сьогоднішній герой - обсидіан. Колір обсидіана залежить від домішок і може бути темно-сірим, коричневим, зеленуватим і чорним.
А цятки? Звідки вони в різновиді обсидіану, який називається "сніговим"? Сірі, іноді дуже світлі включення в обсидіані - це кристали мінералу кристобаліт, рідного брата кварцу. Такі включення утворюються в перехідній стадії, коли в лаві встигає зібратися тільки частина кристалічної мозаїки. І ростуть ці кристали, до речі, за тим самим принципом, що й сніжинки, а це означає, що двох однакових кабошонів снігового обсидіану не буває. Але саме за унікальність ми і любимо натуральні камені, чи не так?
До речі, про любов до каменів. Обсидіан потрібно не просто любити, а навіть трохи берегти і плекати. Як і будь-яке скло, він досить крихкий, і прямого удару може не пережити. І, як будь-яке скло, має твердість 5,5 за шкалою Мооса, а отже, його можна подряпати кварцом, топазом і сталевими предметами. Хоча він сам - той ще боєць!
Стародавніх людей обсидіан приваблював не стільки своєю красою, скільки цікавими особливостями: відколи обсидіана гострі й досить рівні, його нескладно обробляти. Завдяки цим рідкісним для каменю властивостям, з найдавніших часів з обсидіану виготовляли зброю. У палеоліті він ніс смерть мамонтам, у XVI столітті - іспанським конкістадорам, а в книгах Дж. Мартіна - білим ходокам.
Ритуальный обсидиановый нож
Глянцево-чорний обсидіан, що приховує в собі темряву і полум'я глибин, цінувався в усі часи. Його наділяли магічними властивостями і застосовували в побуті, давали поетичні назви, про нього складали і продовжують складати легенди. Обсидіан вважають талісманом практикуючих магів, йому приписують здібності вберегти від необдуманих вчинків, стримати агресію, підвищити концентрацію уваги. Для гармонізації енергетики обсидіан рекомендують використовувати разом із гірським кришталем (за матеріалами порталу "Літотерапія")
В обсидіані, здається, об'єдналися всі стихії: вогняна лава, чорні надра Землі, крижана легкість "сніжинок". Своєю монохромністю і ненав'язливим блиском обсидіан здатний додати благородства будь-якій прикрасі, а якщо ви вірите в силу каменів, він стане вашим талісманом на довгі роки.
ЕКАЕСЕЛИЯ
Чт, 14/07/2016 - 16:30
Marina K
Чт, 14/07/2016 - 17:46
Lyoka-soroka
Чт, 14/07/2016 - 18:05
ki-ver
Чт, 14/07/2016 - 18:14
Леотон
Чт, 14/07/2016 - 18:54
inega
Чт, 14/07/2016 - 19:51
Ivolga
Чт, 14/07/2016 - 20:07
IrinaB
Чт, 14/07/2016 - 20:30
Puschai
Чт, 14/07/2016 - 21:26
Ola
Пт, 15/07/2016 - 10:17