Нова і, як завжди, дуже цікава розповідь Ельміри Гасимівни про ексклюзивне поповнення нашої літотеки. Читайте і милуйтеся!
"Зима в розпалі, за вікном сніжить і хуртовина, наближаються водохресні морози. У такі дні добре пити чай з імбиром, пекти пряники і мріяти про теплі країни. Наприклад, про барвисті африканські джунглі, про їхні яскраві кольори, птахів і каміння.
Так-так, саме про каміння! Сьогодні я розповім про гостя з тропічної Танзанії, що вражає своїми барвами, - цоїзит із включеннями корунду, іноді можна зустріти назву аніоліт. Цей яскравий камінь здається мені шматочком вічнозеленого лісу, в якому під густим пологом листя ховаються яскраві та соковиті плоди дивовижних рослин.
Джунглі ховають від нас таємниці і скарби, частина яких не розгадана і не знайдена досі. Перед нами одна з коштовностей, яку довго зберігала у своїй скриньці пані Африка.
Мінерал цоїзит відомий геологам з початку ХХ століття. Він посідав своє місце в колекціях і музеях, і, здавалося, на більше не претендував: практичного застосування йому не знайшли, а естетично... Найчастіше цоїзит має зеленувато-сірий колір і нагадує чи то грудку битого скла, чи то березневий замет, що підтанув, на узбіччі великої дороги. У ньому, безумовно, є своя природна краса, але не в скриньку ж його!
Зміни в історії цоїзиту відбулися в середині минулого століття, коли в Танзанії було виявлено відразу кілька яскравих і неповторних різновидів цього мінералу. Найвідоміший - танзаніт - неповторний фіолетово-синій камінь, здатний глибиною і насиченістю кольору скласти конкуренцію сапфірам. Сподіваюся, коли-небудь я напишу для вас історію танзаніту, а поки що у нас інший головний герой.
Яскраво-зелений, з чорними прожилками і включеннями циоїзит, безумовно, прекрасний, але природа Африки розщедрилася і переплела його з малиновим і сливовим корундом, нібито після консультації дизайнера.
Результат перевершив очікування, однак умови роботи у "дизайнера" були не особливо комфортні. Ніякого офісу в центрі і соцпакета, а глибини земних надр з їхнім високим тиском і температурою, мігруючими рідинами, що близькі до температури кипіння, а то й зовсім переступили її. У таких умовах з нічим непримітних різновидів мінералу плагіоклазу утворюється цоїзит. Але дизайнеру цього мало! Для завершення роботи потрібно додати рожевий корунд, благо умови відповідні. Ось тільки найменша дрібниця: потрібна майже повна відсутність кварцу в масиві гірських порід, з яким відбуваються перетворення. Але ж кварц - один із найпоширеніших мінералів на Землі! Але місце таке знайшлося в надрах Східної Африки, і природа щедро переміщала рожевий корунд із цоїзитом.
До речі, мені доводилося зустрічати назву "рубін у цоїзиті", але з погляду геолога, це не зовсім правильно. Рубіном називається прозорий корунд ювелірної якості рожевого і червоного кольору. Дуже рідко знаходять зростки, в яких і цоїзит, і корунд прозорі, через красу та унікальність такі зразки космічно дорого коштують. Але назвати корунд рубіном можна пробачити, адже це навіть не обман, чого не можна сказати про підробку, а те, що підробляють такий помітний камінь - не дивно. Найчастіше за цоїзит з корундом видають будь-який інший камінь, просто пофарбувавши в характерні кольори. Перевірити справжність легко*: корунд - один із найтвердіших мінералів у природі, і його може подряпати тільки більш твердий алмаз. Сталевий ніж або шило і навіть кристал кварцу не заподіють рожевим включенням корунду ані найменшої шкоди. Однак старатися не варто: цоїзит менш твердий і вимагає трохи дбайливішого ставлення, нарівні з іншими кабошонами.
Камінь, що притягує погляди, звичайно ж, не залишився поза увагою езотериків і астрологів. Цоїзиту з корундом приписують здатність посилити біополе людини, надати життєвих сил і впевненості тим, хто йде до мети всупереч думці оточуючих. Його використовують для медитацій і трансформації негативних енергетичних посилань на позитивні, вважають оберегом, що зміцнює стосунки в родині. Астрологи радять носити цоїзит з корундом представникам стихії Повітря, а всім іншим знакам - прислухатися до своїх відчуттів і при бажанні "розбавляти" його енергію "спокійним" безбарвним камінням, наприклад гірським кришталем. Я ж можу порадити слухати своє серце, і якщо камінь змушує його битися частіше від захоплення і захоплення - неодмінно поповнити ним свою скриньку."
--------------------------------------------------
Tata27
Пт, 13/01/2017 - 14:08
ircha1
Пт, 13/01/2017 - 14:31
Наталя_м
Пт, 13/01/2017 - 15:12
Svit_nik
Пт, 13/01/2017 - 15:26
Эльмира
Пт, 13/01/2017 - 15:30
Наталя_м
Пт, 13/01/2017 - 15:54
ekos
Пт, 13/01/2017 - 19:33
АЮ
Пт, 13/01/2017 - 20:38
markisa-07
Пт, 13/01/2017 - 23:55
Dara
Пнд, 16/01/2017 - 08:26