Особисто для мене, найбільш «кулінарною» книгою є «Пригоди бравого вояка Швейка» чеського письменника Ярослава Гашека. Тим більше, що цей роман – улюблена книга нашої сім’ї, джерело неповторного гумору, іронії та безкінечних Швейкових байок.
«Кухарське мистецтво найкраще можна пізнати під час війни, особливо на фронті, - писав Ярослав Гашек. Тому особливе місце у творі займають страви військової польової кухні - події в романі розвиваються під час Першої світової війни. Тут представлена вся різноманітність чеської кухні – це і франкфуртська печеня, паштет із печінки, ліверні та кров’яні ковбаси, кнедлики з м’ясом чи печінкою, сиром, вишнями; гуляш зі свинини, казковий омлет із посіченою печінкою, нирки в мадері, різноманітна підлива, штрудель. Спокійно читати книгу неможливо. Чого лише варті розмови вояків-симулянтів у гарнізонній тюрмі про шкварки.
«Коли б хто послухав їхню розмову, то подумав би, що опинився в товаристві кулінарів вищої куховарської школи або на гастрономічних курсах.
— І звичайнісінькі лойові шкварки можна їсти, поки вони ще теплі, — оповідав один, який лежав тут із хронічним катаром шлунка. — Коли лій починає шкварчати, їх треба видушити досуха, посолити, посипати перцем, і, я вам скажу, ніякі гусячі шкварки з ними не зрівняються.
— Не дуже там з гусячими шкварками. Свинячим шкваркам умитися треба перед ними, — сказав чоловік з раком шлунка. — Нема нічого смачнішого за гусячі шкварки. Ясно, їх треба шкварити аж до золотистого кольору, як це роблять євреї. Беруть жирну гуску, здирають сало разом із шкурою і смажать.
— А знаєте, ви помиляєтеся щодо цих свинячих шкварок, — зауважив Швейків сусіда. — Звичайно, я говорю про шкварки з домашнього сала, або, як їх називають домашні шкварки. На колір вони не брунатні і не жовті, Це мусить бути щось середнє між цими двома відтінками. Такі шкварки не повинні бути ні надто м’які, ні надто тверді і щоб не хрумтіли, бо тоді вже вони перепалені. Вони мусять танути на язиці, щоб вам при цьому здавалося, ніби сало тече по вашому підборідді.
— А хто з вас їв шкварки з кінського сала?»
Найчастіше в романі зустрічаються різноманітні кнедлики. Кнедлик (чеш. knedlík, словацк. knedľa) – страва чеської та словацької кухні, це варений виріб із тіста чи картоплі, готується на пару або у воді, може бути з різними начинками або без.
Отже, картопляні кнедлики з м’ясом, приправлені смаженою цибулею та шкварками.
Інгредієнти:
- 800-900г картоплі
- 200-300г свинячого фаршу
- 200г борошна
- 100г манки
- 2 яйця
- 1 велика цибулина
- сіль, перець, зелень
- шмат підчеревини або сала для шкварок
Приготування:
Готуємо начинку для кнедлів – смажимо фарш з цибулею, солимо перчимо, додаємо зелень.
Для тіста варимо картоплю, охолоджуємо, товчемо, додаємо яйця, манку, борошно, сіль – замішуємо ніжне тісто.
Потім із тіста формуємо кнедлики, викладаючи фарш на тісто. Вони можуть бути круглими, або продовгуватими. Обкачуємо їх у борошні та кладемо у киплячу підсолену воду. Після спливання їх на поверхню - варимо ще 2 хвилини та дістаємо.
Готові кнедлики посипаємо смаженою цибулею та шкварками. Також вони добре смакують із сметаною та зеленню. Подаємо до столу з міцним чеським пивом, яке так полюбляв Йозеф Швейк. Смачного!
Насмілюсь доповісти, пані та панове – картопляні кнедлики з м’ясом!