Одного весняного дня красень метелик
стріпнув легенькими крильцями
і несподівано сів на підвіконня старого будинку....
(Оксана Радушинська «Павучок без імені»)
Всім привіт!
Перш за все, хочу привітати всіх з новим сезоном Срібної Мрії і побажати втілення ваших найсміливіших і найзаповітніших ювелірних мрій!
Нехай удача посміхається, а ескізи малюються з натхненням і легкістю!
Ідея ескізу цієї срібної прикраси для конкурсу крутилась у мене в голові вже досить давно (майже рік) і ніяк не давала спокою. Але, як часто буває, все якось не складалось з малюванням ескізу. А потім, побачивши у каталозі новинку - ланцюжок «Лісовий» - одразу прийшло натхнення, а за ним і ескіз!
Тож, представляю вашій увазі підвіс «Подалірій», названий так на честь прекрасного метелика Iphiclides podalirius, який і надихнув мене на створення цього ескізу.
Легенда розповідає, що, метелики були колись квітами, які навчилися літати. Ось і прилітають вони до квітів, кружляють над ними, кличуть за собою. А ті, може, й хотіли б, та вже не вміють літати. А ось давні слов’яни вважали, що метелики — це душі померлих, тому ставилися до них особливо шанобливо.
Одні з найбільших європейських метеликів — Махаон і Подалірій — названі на честь синів знаменитого міфічного лікаря Асклепія. Зокрема, в «Іліаді» Гомера вони показані лікарями-воїнами, що мають високий авторитет. Пізня антична традиція називала Махаона хірургом, а Подалірія - терапевтом.
В Україні, Німеччині, Литві, Латвії та ще в деяких європейських країнах метелики махаон і подалірій занесені до Червоної книги. Охороняються вони у всіх заповідниках, національних парках та ентомологічних заказниках України. На жаль, у результаті господарської діяльності людини — вирубування лісів, розорювання степів, осушення боліт, використання отрутохімікатів — чисельність цих видів значно скоротилася, а подекуди вони навіть перебувають на межі зникнення. Адже на розмірах популяції метеликів позначаються найменші зміни у розмаїтті рослинності місць їхнього проживання. Ще прикро, що через свої яскраву зовнішність та великі розміри, махаон і подалірій надто часто потрапляють до ентомологічних колекцій, їх люблять також просто «мати у себе», щоб милуватися незвичайною красою. А чисельність популяції цих метеликів у нашій країні невелика, насамперед через природні умови (в теплішому кліматі їх значно більше). Та загалом людська діяльність не дуже сприяє їх збереженню.
Махаон і подалірій, як і більшість метеликів, не лише прикрашають наше життя. Вони впливають на життя лісів і взагалі рослинності всієї Землі. Так, серед метеликів є чимало шкідників сільськогосподарських рослин. Однак на стадії личинок і гусені вони посідають важливе місце в живленні птахів, а дорослі особини запилюють рослини.
Ідея прикраси не нова, але чому саме Подалірій?
По-перше, і найголовніше, 16.05.2020 відбулось «особисте» знайомство з цим красенем - метелик прилетів у наш двір і люб’язно дозволив роздивитись його з усіх боків і насолодитись досконалістю природної краси! А ще, не втрималась - і багато фотографувала. Адже раніше я про цей вид навіть не здогадувалась, навідміну від добре відомого нам Махаона. А виявилось, що вони - «брати»!
По-друге, дізнавшись, що метелика занесено до Червоної Книги, так хотілося зробити акцент саме на унікальність цього рідкісного виду, який опинився під загрозою зникнення. Адже майже щодня на нашій планеті знищуються і зникають безслідно унікальні види тварин і рослин, нажаль... В ідеалі, (можна ж тут помріяти?) мені дуже б хотілося, щоб з’явилась колекція срібних «червонокнижних» мешканців, як, наприклад, у бренду «Вільні люди» є подібна колекція вишиванок....
І наостанок - фантастичне забарвлення Подалірія, як на мене, просто ідеальне для того, щоб красень-метелик «ожив» у сріблі!
Технічні характеристики підвісу:
Розміри приблизні: 35х70 мм (наближені до реальних, розмах крил справжнього метелика - 60-75 мм);
Покриття - оксидування (найкраще підкреслить неоднорідність і фактурність поверхні), комбіноване;
Центральна вставка - тільце метелика: кабошон маркіз 9х18 (крапанова закріпка аналогічно «Зерно істини»);
Срібні крильця - фігурні, об'ємні, з різною фактурою поверхні: глянцева поверхня (світлі ділянки малюнку) і неоднорідна фактура (ділянки «в крапочку») - аналогічно «Сангріі», нижні крильця біля основи кабошона мають складочки (ефект гофре);
Блакитна (синя) смуга знизу на крильцях - ювелірна емаль;
Вушко заховане зі зворотнього боку і розміщене таким чином, щоб ланки ланцюжка (в ідеалі - «Лісовий» або плетений шнурочок), утворювали вусики метелика.
***Спало на думку, що для полегшення конструкції підвісу, можливо, слід (краще?) верхні крильця метелика зробити "ажурними" і залишити зі срібла тільки фактурні елементи - роздільні смужки? Тим паче, що справжній фон забарвлення Подалірія - блідо-кремовий, тобто на шкірі це буде виглядати максимально реалістично... Оскільки не маю можливості розрахувати складність виконання такої задачі і також невідомо, якою буде навіть приблизна вага прикраси, сподіватимусь на розсуд ювелірів, але такий варіант ідеї теж вважаю можливим...
***Свого ідеального метелика уявляю в оксидуванні, зі вставкою темного-майже чорного лабрадора з яскраво-синьою ірізацією і такого ж відтінку вставкою емалі у крильцях (щось подібне до першого зображення нижче)***
Спробувала додати трішки об'єму і кольору для кращої візуалізації ескізу
Дякую усім, хто завітав на мою конкурсну сторінку і приділив увагу!
------------------------
Для написання довідкової частини узято матеріали з газети «День», тут можна прочитати повну статтю: https://day.kyiv.ua/uk/article/taym-aut/mahaon-i-podaliriy
Детальніше прочитати про метелика, а також ознайомитись з іншими "червонокнижними" мешканцями можна на сайті Червоної книги України: https://redbook-ua.org/item/iphiclides-podalirius-linnaeus/
Фото - власне, зроблене 16.05.20 https://www.instagram.com/p/CAPpK_5HL4k/?igshid=1nh60umzksy9f
Підвіс «Подалірій»