Якось я помітила одну цікаву суперечність: шановні сомельє та люди, які просувають культуру пиття (а буває і статейки в інтернеті від псевдолікарів) не радять поєднувати влітку сонце та алкоголь. Але! Якщо опинитися на сонячному пляжі в шезлонгу або навіть у чагарниках місцевої річки з обвугленим місцем для багаття, дбайливо оточеним цеглинами, рука так і тягнеться до холодної пляшечки пива або келиха освіжаючого коктейлю. І от що тепер робити?
Поміркуємо. Головну небезпеку для нас влітку за келихом міцного становить тепловий удар. Температура тіла підвищується до 39-40 градусів, тому що організм перестає справлятися з терморегуляцією та не відводить тепло. Головний біль стає сильним, дихання — прискореним і неглибоким, частішає серцебиття. Як не допустити такий стан, ми й розглянемо сьогодні. Алкоголь (навіть холодний) не допомагає охолодженню організму — з тієї ж причини, чому алкоголь ніби зігріває на холоді. Після вживання судини розширюються, враховуючи капіляри під шкірою. Збільшується приплив крові до поверхні шкіри, і вам стає тепліше — не найприємніший ефект, коли на вулиці і так спекотно. Особливо небезпечним є вживання на спеці в перші дні. За кілька днів організм трохи акліматизується до спеки, і алкоголь переноситиметься легше.
Тож чи можна подружити сонце та алкоголь влітку?
Відповідаю коротко: можна. Але є правила, як точно не варто пити у спеку. Я розповім вам про свої власні помилки, які я на цьому шляху зробила. І хоча влітку відмовлятися від келиха вина з льодом іноді не варіант, краще вчитися на чужих алкогольних помилках, аніж на своїй голові хворій зранку.
Помилка перша: сидіти на відкритому сонці. Давайте домовимося, що мадемуазель Шанель, яка запровадила моду на засмагу, не мала на увазі стан кури гриль або вареного раку, накачаного спиртним. Всі ми тут люди зі смаком і почуттям міри, дбаємо про свою красу, тобто не тільки використовуємо сонцезахисний крем, а й сидимо в тіні в елегантному головному уборі.
Помилка друга: не їсти. Ми вже з вами говорили про правила захисту від ранкового поганого самопочуття, і цей пункт теж був присутній. Тож від пори року він не залежить. Згодна, влітку їсти особливо не хочеться. Але на голодний шлунок алкоголь швидше всмоктується завжди, сп'яніння прийде швидше, а додайте сюди сонечко, яке кулаком б'є по макітрі — і привіт.
Помилка третя: пити мало води. Те, що алкоголь сприяє зневодненню, і воду треба пити, щоб бути огірком після тусовки і взимку, і влітку — аксіома. Ми це також обговорювали. Але влітку це особливо важливо, коли сам організм намагається налаштувати стерпну терморегуляцію. Не змушуйте його працювати на знос, пийте більше. Пам'ятайте: велика кількість води ще й контролює ступінь сп'яніння, що дуже важливо на сонці. І так — лід у келиху не дорівнює необхідній кількості чистої води.
Помилка четверта: думати, що неміцне вдарить менше, ніж міцне. Як казала героїня одного серіалу: "Вином теж можна набухатися, мамо!" Незважаючи на те, що здаватиметься, що холодне пиво, сидр чи коктейль охолоджують і вгамовують спрагу, це не так. Так, сп'яніння прийде не так швидко, але рівень зневоднення зростатиме, тому пам'ятаємо про попередній пункт і обов'язково п'ємо воду. Коктейлі штука особливо підступна — різна алкогольна база запросто зіграє з вами злий жарт. Не хочеться вимовляти влітку такі слова як “тотальний контроль” щодо розваг (навіть алкогольних), але так воно і є.
Помилка п'ята: вранці пиво. Мається на увазі не тільки початок ранкових посиденьок на пляжі, але й ранок похмілля. Похмелятися взагалі справа темна, і цю тонку межу перейти влітку з пивом найлегше. Накидає воно повільно і підступно, сп'яніння приходить швидко і нещадно, і ось уже до обіду ви допиваєте другий літр і спостерігаєте, як все летить далеко і надовго. Що робити? Вранці не пити, якщо це не добре спланована акція. З похмілля не пити, а їсти. Для цієї справи є величезна кількість рецептів і я впевнена, що у вас теж є історії про чудодійний курячий бульйон або наваристу Мівіну з ранку. В решті решт можна використовувати для пиття ламбруско, воно вранці не викликає бажання продовжити. Але краще — абсорбенти та вода.
Є, щоправда, такі напої, які буквально створені для літа: ультралегке пиво, яке має водянистий смак і нещільне тіло; сухе просеко; коктейлі, фраголіно і ламбруско в баночках — освіжаюче і в малих дозах; або галон сангрїі з собою в термосі. Але їх теж треба вживати обережно, повільно, і не стрибати після головою вниз з тарзанки з криком «гля, що можу!». Будьте пильні, і гарного вам літа!
Альона Мінакова для Орінго