Хостинг фотографий для пользователей Оринго
Чат с менеджером

Поставити питання

 
Ювелірний дім Орінго
0800-759-550
(безкоштовні дзвінки)

До вершини книжкового Олімпу

Раніше вже розповідала, чому ніби завершена колекція з містами знову трансформується. А тепер прийшов час показати, яка саме точка на мапі України стане новим срібним артефактом.

У колекції срібних телепортів вже є подібні об’єкти, але цей оминути я не змогла, бо найяскравіші спогади мого дитинства пов’язані з книжками та бібліотеками, а Одеса — особливе місто для нашої родини. Давайте познайомимося ближче з каблучкою, що присвячена Одеській національній науковій бібліотеці

832fad8ddce0e00a7951e9e582193a9f.jpg

Коли постало питання, яку споруду з казкової української Одеси я хочу побачити у сріблі, то одразу пригадала унікальні печерні будинки та порт (вони теж знайшли своє місце на каблучці), а от з головним героєм довго вагалася. Спочатку розглядала Будинок з Атлантами, потім тандем з Морвокзалу та Одеської кіностудії, потім Аркадію та Привоз… І от нарешті Привоз привів мене за руку до неймовірно гарної неокласичної будівлі, яку створив для міста Федір Нестурх. 

До речі, українським архітектором Федір Павлович Нестурх був не лише за місцем народження — працю головного архітектора міста він поєднував з активною громадською позицією та приймав участь у діяльності «Просвіти», «Української хати», «Українського клубу». Він вірив у незалежність України, в особливий шлях розвитку держави, тому з надією зустрів революцію 1917 року і з особливою радістю — Універсал Центральної ради, за яким УНР проголошувалася «самостійною, ні від кого не залежною, вільною суверенною державою українського народу»

Нестурх мріяв звести розкішний будинок для майбутньої Української національної бібліотеки, ще кращий, аніж споруда публічної бібліотеки… Добре, що публічна бібліотека у 2009 році стала національною і це бажання творця виконане. На жаль, з 1920 року в Одесі закріпилися більшовики і після короткої відлиги у перші роки радянської влади, політика партії швидко змінилася: з 1930 року почався терор проти української інтелігенції і Федора Нестурха було звільнено, як «соціально-чужого робітникам і селянам Одеси елемента», за три роки він помер.

4c92117eb5e56a4c14b191a2e3f7b716.md.jpg

Отже, повернемося до будівництва, коли творчій потенціал Нестурха був на максимумі. Трапився той рідкісний для України випадок, коли будували саме бібліотеку, з урахуванням усіх книжкових потреб та досі використовують споруду за призначенням. Хоча назвати цей книжковий храм просто бібліотекою складно: в одному місці на вулиці Пастера поєднується велич споруди, дорогоцінне історичне наповнення і велич праці людей, які зберегли й примножили культурний спадок нації.  

Федір Нестурх до початку роботи над кресленнями вивчав кращі зразки аналогічних споруд у Німеччині. Він створив  вертикальні конструкції стелажів, які можуть витримувати навантаження і не перевантажують міжповерхові перекриття, стійкі до пожеж стіни, систему вентиляції, великий читальний зал та багато іншого, щоб книжки та люди добре себе почували всередині. 

6354f8e3cf2919a1d92ea00c0ccefca5.jpg

Споруда вийшла не лише технічно виваженою, а й беззаперечно прекрасною і монументальною. У проектуванні Федір Нестурх надихався античністю: портик з колонами, орнаментальне оздоблення та каріатиди над фризом фасаду перетворили бібліотеку в храм. Будували його з 1904 року і у 1907 відбулося новосілля — в споруду переїхала перша публічна бібліотека в Україні, яка була започаткувана ще у 1829 році. 

А далі я на перепутті. Мені дуже хочеться розповідати далі про дивні дива, які творяться у стінах гарної будівлі,  про мільйони книжок у фондах, про старовинні артефакти і про безліч цікавих та сучасних проектів, які успішно існують поруч з історією. 

Та ще більше я хочу, щоб ви зараз відвідали сайт ОННБ та переконалися в усьому самі. Справжня любов до книжкової справи не перекреслює історію, не намагається приховувати імена людей, які витрачали свою енергію заради рідного міста. З давнього коріння безперервно росте особливе дерево знань, яке так дбайливо плекають одесити.  

Зробила собі електронний квиток і тепер можу гортати сторінки, які були надруковані безліч років тому. Можу милуватися розкішними гравюрами, в яких видно кожну рисочку. І, звісно, можу мріяти про день, який я проведу після перемоги у найкращому для мене світі книжок в неймовірно прекрасній українській Одесі. 

2e890ae05d4db27d234aa7bb1c5e4f51.md.jpg

25300e813cdb5d03ca3458e79c583604.md.jpg

b2c45e79c9c37708726b11a290dc23ec.md.jpg

7abdf5ca6f05533ec0c9512d59bc6276.md.jpg

fa22dff3c943cbc835cbc875b02694aa.md.jpg

Це не фінал одеських історій, продовження ще обов’язково буде — треба ж розповісти про печерні будинки, про море та порт, про мою любов до Одеси… Але зараз я зупиняю потік слів, щоб ще не закидати ними головну думку: обличчя міст створюють люди, яким не байдуже, що після них залишиться.  І мабуть, небайдужість до зв’язку минулого й майбутнього робить живим наше сьогодення, а нас — справжніми людьми.

О.М. любовь

Julia777
Ср, 11/12/2024 - 21:36

Дуже гарна каблучка вийшла).
Loana
Ср, 11/12/2024 - 22:54

О, дякую за таку каблучку! Навіть не сподівалась, що Ваш вибір припаде на цю чудову будівлю, і дуже йому тішусь. Вона для мене знакова, стільки годин провела в її читальному залі підчас студентства. А якщо піднятися розкішними парадними сходами на другий поверх, то можна потрапити в чудовий відділ, присвячений історії міста. Якось у мене була власна розвідка - пошук адреси технікуму, в якому навчались і де познайомились мої дід та бабуся. Інтернет виявився безсилим, і тоді мені порадили звернутись в ОННБ, у відділ краєзнавства «Одесика». Там мене люб'язно зустріли і видали цілий стос телефонних довідників Одеси 30-их років, в яких я дійсно знайшла необхідну інформацію (а попутно дізналась ще багато цікавого). Це було дуже круто - відновити частинку родинної історії.
LeTim
Ср, 11/12/2024 - 23:08

Так, будинок бібліотеки вражає своєю архітектурою і тим, що у нього таке прекрасне внутрішнє наповнення. Щодо Одеси я багато про що чула і читала, але ось про те, що одесити володіють таким розкішним місцем книголюбів, я не знала. Спасибі, що Ви теж стоїте в ряду небайдужих і талановитих людей, для яких доля України - це особисте й надважливе. Тепер у нашій колекції дуже красива, абсолютно оригінальна одеська каблучка, такої ні в кого немає!
ВикторияВ
Чт, 12/12/2024 - 00:10

Гарний вибір. Цей будинок мені подобається, знакове місце! Бібліотекарі молодці, зустрічі проводять, презентації книжок. Театр поруч, Український та ляльковий. А яка там скульптура гарна поруч.
Aviamasha
Чт, 12/12/2024 - 14:11

Розчарування! Ненавиджу це місце зі студентських років. Місце, де співробітники ненавидять читачів. Місце, де, коли ти просиш допомоги у пошуку, отримуєш порцію презирства. Де неможливо було нічого скопіювати, а лиш годинами переписувати від руки. Місце, в яке більше ніколи не хочеться вертатися. Never-ever!
Оринго
Чт, 12/12/2024 - 16:29

Маріє Олександрівно, тобто якщо з мене колись (теж понад двадцять років тому) в Держпромі хабаря вимагали, мені треба було їм розчаруватися назавжди та зі здриганням згадувати це, коли бачу його зображення? Тимчасові люди трапляються на життєвому шляху постійно, тому й намагаюся в спогадах тримати тільки добре.

Шкода, що історію, красу й велич цієї споруди, а також її значення для міста, зіпсували особисті враження від непрофесійності деяких працівників, які напевне вже давно на пенсії. Сподіваюсь, що колись з'явиться привід дати ОННБ другий шанс і не розчаруватися. 
shursh
Чт, 12/12/2024 - 19:00

Чудова каблучка вийшла! Оригінальні, не "попсові" символи славного міста. Дякую!
Aviamasha
Чт, 12/12/2024 - 19:30

Добре, що у вас з Харківською будівлею інші відносини. Для мене ця установа - це, в першу чергу, люди. Які вони були - я написала. Радію, що новим поколінням студентів не треба ходити навшпиньки перед злими бібліотекарями "горьковки", бо зʼявився інтернет і доступ до всіх знань світу онлайн. Так, у мене травма. Вибачте, зачепили. Згадала яку безпорадність відчувала в тій будівлі.