У першій частині циклу розповідей від гемолога Юрія Курилюка ми говорили про геліодори з Волині. Сьогодні ж пропонуємо дізнатися про українські топази та оцінити їхню особливу красу.
Походження назви “топаз” має подвійне трактування:
Земля щедро обдарувала нас цим неповторним мінералом. Поклади топазів знайдені в Африці (Мадагаскар, Намібія, Нігерія, Зімбабве), Азії (М'янма, Японія, Пакистан, Афганістан, Шрі-Ланка, Росія), Європі (Норвегія, Німеччина, Швеція, Україна (Волинь), Австралії, Північній Америці (Мексика, США, штати Юта і Колорадо), Південній Америці (Бразилія).
Брила поліхромного топазу.
Найважливішим постачальником топазів є Бразилія. Тамтешні камені досягають гігантських розмірів (знайдений 1984 р. кристал масою 5 тонн має розміри 2*1,8 м), переважно безбарвні або зі слабко вираженими відтінками.
Справжньою родзинкою є рожеві, оранжеві, жовті, пурпурово-фіолетові до червоних топази з родовища Уро Прето — так звані імперіал топази — надзвичайно дорогі камені.
Топаз — абсолютний лідер серед ювелірних каменів блакитного кольору з різноманітними відтінками за обсягами пропозиції й доступністю. Неймовірне розмаїття розмірів кристалів топазу від найменших до гігантських дарує ювелірам і дизайнерам можливість використовувати його як в тендітних ювелірних прикрасах, так і в масивних предметах інтер'єру.
Винний топаз вагою 761 г.
Перший топаз на Волині був знайдений дослідником Готфрідом Осовським у 1867 році. Протягом промислового видобутку мінералів Волинського родовища знайдено силу-силенну топазів, найбільший з яких має масу 117 кг і зберігається в Музеї коштовного і декоративного каміння (смт Хорошів, Житомирська область).
Головними ознаками українських топазів є висока ювелірна якість сировини, пристойні маси кристалів, які досягають десятків кілограмів.
За кольором топази Волині бувають:
Блакитні українські топази є, напевно, єдиними доступними на ринку каменями, що мають природне блакитне забарвлення.
Блакитний необлагороджений топаз вагою 109,03 карат.
На особливу увагу заслуговує ще одна ознака українських топазів — їхні включення, або інклюзи. Так, завдяки кристалам флюориту (включення у вигляді китиць) у блакитному топазі “Академік Ферсман” утворився неповторний пейзаж зимової криги. Інклюзи в українських топазах дарують каменям виняткову ексклюзивність і впізнаваність.
Топаз "Академік Ферсман", фото. М. Бенковска, з сайту www.spiriferminerals.com
Довершену вишуканість українським топазам надають вітчизняні майстри гранувальної справи, що мають багаторічний досвід спілкування з цим каменем.
Винні топази, огранування яких здійснює українець Костянтин Залізко.
Шановному споживачу важливо пам'ятати, що винні та блакитні топази з природними кольорами — “вечірні” камені, тривале перебування під сонцем і перегрів може спричинити втрату кольору без можливості відновлення.
До магічних властивостей топазу відносять його спроможність заспокоювати, лікувати, спрямовувати енергію туди, де вона найбільше потрібна, стимулювати потяг до істини та прощення, викликати релаксацію, допомагати відкритості, чесності, самореалізації та самоконтролю.
Топаз приносить радість, щедрість, достаток і міцне здоров'я. Він, як камінь любові й щастя, стабілізує емоції, робить вас сприйнятливими до любові з усіх джерел.,
Ю. Л. Курилюк, експерт-гемолог
Спасибі, Юрію Львовичу, за ще одну "дорогоцінну" екскурсію у світ вітчизняного каміння. Сподіваємося та чекаємо на наступні цікаві статті для "Орінго"!
А якщо у вас з'явилися питання до пана Курилюка, ви можете поставити їх у коментарях до цієї новини!
brenda
Ср, 03/07/2019 - 17:47
Lenel
Ср, 03/07/2019 - 18:04
Natasha Dziuba
Ср, 03/07/2019 - 18:26
natadema
Ср, 03/07/2019 - 18:31
Nata_Li
Ср, 03/07/2019 - 19:12
Maryna
Ср, 03/07/2019 - 21:09
Наталя_м
Чт, 04/07/2019 - 09:08
Leirion
Чт, 04/07/2019 - 14:25
Гамма5
Пт, 05/07/2019 - 13:24
zemlanka
Втр, 09/07/2019 - 11:13