Сьогодні хочу поговорити серйозно. Давно не давала мені спокою одна з книг на власній полиці, і я вирішила, що настав її час сьогодні. Витягла зранку з полиці "Вечір. Зламану віть" Василя Стуса... У Харкові дощить - погода для серйозної поезії.
Василь Стус - ключова постать української літератури, і часто саме його особа, біографія заступає неймовірний талант і обдарованість. Перші асоціації зі Стусом - як із Шевченком: такий свого роду батько української нації, борець, страждалець. І за всім тим часом не видно справжньої людини, яка жила за своїми переконаннями, так, як могла жити, писала так, як могла писати - і зрештою сказала все саме так, як хотіла сказати. Звісно, неможливо говорити про творчість будь-якого письменника у відриві від його життя - але не слід у кожному творі вбачати лише програму й задум висловити громадську позицію... Тож відкиньмо сьогодні трактування критиків - і пориньмо у простоту й неймовірність слова.
З листів до сина:
***
За своєю душею треба стежити так само, як за тілом. Коли я був у Твоєму віці, то регулярно влаштовував собі сповідь: що ти зробив за місяць чи два доброго, що злого. І картав себе за недобре. І виробив був добру здатність — дбати про душу. Чиста, світла душа — то запорука людського здоров’я. І завжди приємно було згадати все, що ти зробив доброго. Бо тільки добре вводить нас у коло інших людей, робить їх братами, а не просто сусідами.
Так само — дбай про своїх друзів. Вони повинні бути чисті, добрі. Інших друзів — не треба. А добрі друзі допомагають рости і ставати кращим…
***
Зле жити без ідеалів, але не менше зле — з ідеалами. Втім, уточнити смисл слова “жити“ я б не наважився: у мої 46 років воно таке ж таємниче, як і в Твої. Роки пішли тільки на те, щоб сказати: і не це, і не це, і не це.
Не знаю, чи Ти повторював ці слова, чи, може, тільки допоминаєшся: життя — це праця, любов, футбол, боротьба, щастя, мандри, навчання і т. д. Стверджуєш, щоб завтра засумніватися: воно — не тільки праця, любов, футбол і т. д. Людина існує не пізнанням (хоч — і пізнанням), не працею (хоч — і працею), не любов’ю (хоч — і нею). Людина живе, щоб жити. Дуже неокреслено, але окресленіше не сказав ще ніхто.
***
Любов — то, може, єдина справжня квітка, подарована людині Богом. Тільки в любові людина розумна. І навіть: що більше, дужче любиш — то розумнішаєш. Інших квіток, кращих за цю, квітку любові, я не знаю.
Вірші різних років
***
Церква святої Ірини
криком кричить із імли,
мабуть, тобі вже, мій сину,
зашпори в душу зайшли.
Мороком горло обгорне,
ані тобі продихнуть.
Здрастуй, Бідо моя чорна,
здрастуй, страсна моя путь!
Плещуться крила об тугу,
чим я її розведу?
Жінку лишив на наругу,
маму лишив на біду.
Рідна сестра, як зигзиця,
б'ється об мури грудьми.
Господи! Світ не святиться —
побожеволіли ми.
Ходить Господь із кадилом —
чадом безсонних ночей
щось мене світом водило,
а не розкрило очей.
Церква святої Ірини,
пугач кричить із імли,
хором ериній нарине
розпач, усе замалий —
не нагодує довіку
геть перехлялих чекань,
зводиться тихо, як віко,
шарою шпарою рань.
***
Земля зібгалась, як вода,
така плавка, така прощальна
зіп'ялась стати, щоб благальна
помічена була рука.
Хустина – голуба і синя
між золотих, як степ, пожеж.
Її скорбота тане в тінях,
як ти – у тінях танеш теж.
***
Тільки тобою білий святиться світ,
тільки тобою повняться брості віт,
запарувала духом твоїм рілля,
тільки тобою тішиться немовля,
спів калиновий піниться над водою -
тільки тобою, тільки тобою!
Тільки тобою серце кричить моє.
Тільки тобою сили мені стає
далі брести хугою світовою,
тільки Тобою, тільки Тобою.
Повністю Літературну сторінку можна прочитати тут, а також долучитися до обговорення.
Хочу спитати: кого з сучасників ви хотіли б побачити у Вітальні? Про кого прочитати? З радістю почую ваші пропозиції!
Mikurianka
Втр, 09/07/2019 - 18:46
Mikurianka
Втр, 09/07/2019 - 19:23