Коли я думала над колами Орінго, про які є цікаве та вичерпне есе Олени Анатоліївни, я згадала про мандалу — символ Всесвіту, вписаний у ідеальну форму.
Мандала, що складається з узорів і симетричних форм, що повторюються, є священним і духовним символом у східних культурах. Хоча прикраси у вигляді мандали носять люди з усіх куточків земної кулі, не всі знають про символіку та значення, що стоїть за ними.
Слово «мандала», кьіл-кхор (dkyil-'khor), буквально означає «те, що оточує центр». Під «центром» у разі мають на увазі «сенс», та її оточує символ, який свідчить про цей сенс. Символ зазвичай має форму кола із круговими геометричними візерунками. Він також складається з багатьох інших форм: менших кіл, пелюсток квітів або релігійних символів. Наприклад, колесо з вісьмома спицями, також відоме як «колесо дхарми». Всі ці символи розходяться з центру. Одні малюнки геометричні та симетричні, інші — органічні та плавні. Символ може бути намальований на тканині чи папері, або вигравіруваний на камені чи бронзі. Він часто використовується у медитації, оскільки вважається, що очищує розум та сприяє концентрації. Вважається, що симетрична форма цього символу вносить у життя баланс і гармонію, що робить його ефективним інструментом для медитації. Одна з найдавніших форм мистецтва, мандала була виявлена у багатьох культурах та релігіях. Першим, що згадують, був буддизм: але існують згадки про мандали у Китаї та Японії, і навіть у культурі корінних американців.
Вважається, що мандала — це символічне зображення Всесвіту та внутрішнього світу людини. По суті, вона є виразом первинності та сутності. Мандала сприймається як енергетична матриця: усвідомлює це людина чи ні, вона взаємодіє з нею, поєднуючи із джерелом зцілення. Звідси природньо, що мандала вважається найдавнішим способом лікування. Необ’єктивне сприйняття реальності — часта проблема, оскільки більшість людей відчувають і переживають психологічні труднощі. Працюючи над мандалою, людина відкриває свої внутрішні ресурси та відновлює свою цілісність. І якщо в східній традиції зцілення за допомогою мандали сягає глибини віків, то в західній традиції Карл Юнг першим став використовувати цей символ у психотерапії та психології для самопізнання. Він вважав, що мандала є візуальним проявом несвідомого, доступним для розуміння мовою, якою може говорити наша душа, проявляючи себе, розкриваючи себе світові. І якщо ви скажете, що Юнг не був езотериком, саме час знову передивитися його ідеї .
Існують різні види мандал: насправді вони різняться за своєю стилістикою навіть залежно від географічної приналежності. Це як візерунки вишиванок, характерні для кожної області нашої країни. Є багато різних дизайнів мандали, які можна знайти у різних частинах світу: у Бутані, Індіії, Непалі, Індонезії, Китаї, Японії. Найпоширеніші види мандал: для медитації та навчальна, де кожна лінія, форма та колір представляють різні аспекти релігії чи філософії. Цікавий підхід до мандалі є у буддійських ченців: вони годинами створюють її з піску. Кожна піщинка розміщується на трубах, щоб створити хитромудрі візерунки, текстури та форми. Як тільки манадала закінчена, вона відразу знищується, щоб продемонструвати віру монахів у те, що ніщо не вічне.
Природньо, що мандали широко відображені у мистецтві, зокрема в ювелірному. Символ є настільки популярним, що його виготовляють майстрині чи не з усього світу.
А у вашому житті є власна мандала, чи, можливо, ви вже працювали з їх магічними властивостями?
Альона Мінакова для Орінго
Cleona
Сб, 04/11/2023 - 00:19