«Істинне Таро — це символізм; воно не промовляє жодною іншою мовою і не відображається ні в яких інших знаках», – писав А. Е. Вейт, розробник однієї з найвідоміших колод Таро. Можливо, символізм Таро й неможливо відобразити в інших знаках, але от додати додаткові значення до конкретної колоди – легко.
Юного таролога, що щойно вивчив (ще непевно) значення карт та арканів класичної колоди Райдера — Вейта і вирішив поцікавитися, а які ще існують колоди, чекає величезний сюрприз. На момент написання цієї статті відомо понад 40000 різноманітних колод таро, і кількість ця збільшується у геометричній прогресії. Можливо, просто зараз хтось малює нову колоду!
Стривайте, а що там взагалі можна намалювати? 78 карт, 22 старших аркани, решта – молодші, чотири масті та досить жорстка система символів, які повинні бути присутні на картках… Все вже ніби придумано до нас.
Насправді, коли починаєш розбиратися у цій складній системі, не втомляєшся дивуватися, як багато усього вона в себе вміщує. Історичні, нумерологічні, астрологічні та кабалістичні відсилки, прив’язка до різноманітних філософських систем – Таро, немов губка, вбирала в себе все нові та нові пласти символів і з легкістю погоджується на нові експерименти. Спробувати розробити «світлу» чи «темну» колоду? Зв’язати Таро зі скандинавською чи єгипетською міфологією? Замінити малюнки на максимально абстрактні чи надати їм національного колориту? Ой, як цікаво – ця система справді сприймає усе (окрім, звісно, невігластва).
Саме так і народжуються нові колоди: хтось експериментує, прив’язуючи до базового символізму Таро своє бачення. Якщо експеримент виходить вдалим – колода йде у світ (втім, і невдалі експерименти, на жаль, часто друкуються та лякають своєю… оригінальністю). На сьогодні існують колоди на любий смак, причому іноді впізнати в них Таро досить складно: я сама один раз з подивом роздивлялася нову колоду, що пропонувала мені замість звичайних мастей Закляття, Видіння, Виклики та Дари, з малюнків же посміхалися феї, їжачки та білочки. Зорієнтуватися вийшло не одразу…
Зате коли Олена Маслова продемонструвала мені нове Таро, що пов’язане з магією Оріша та гарно пасує до нової колекції «Я дам тобі знак», я вже нічому не дивувалася! Міжкультурні зв’язки – це те, що вливається в Таро найбільш органічно. З самого свого початку строкате та багатошарове, воно з цікавістю сприймає нові ідеї, і такі колоди виходять чи не найвдалішими. І хоча зі складною культурою Оріша я познайомилася нещодавно (і дізналася чимало нового зі сьогоднішній Жениної статті).
Orisha Tarot можна назвати взірцем того, як людина обережно та вдумливо працює з символікою, поєднуючи воєдино дві досить різні системи. Бекграунд Ендрю МакГрегора, автора колоди, вражає: він понад 30 років вивчав систему Таро і понад 18 – магію Оріша. Як сам автор пише в передмові до колоди, він глибоко поважає і Таро, і Орішу, і хотів віддати належне обидвом системам. Саме тому він намагався уникати простих аналогій (дуже легко сказати, що, оскільки Шанго головний серед Оріша, він також буде на картці Імператор у Таро, але така паралель залишить поза увагою купу інших іпостасей Шанго).Тож автор довго досліджував, які ідеї представляють карти Таро і як саме ці ідеї реалізуються в традиції Оріша, підбирав усе – від персонажів й предметів до кольорів і гри світу, досліджував політику і історію, продумував перший та другий план кожної картки… можете не сумніватися, що Урунміла, Оріша, що опікується розумом та гаданням Іфе, допомагав Ендрю МакГрегору у його праці – чи захоплювався нею!
В результаті народилася складна для розуміння, але напрочуд цікава колода, яка допоможе глибше познайомитися з Оріша навіть тим, хто нещодавно почув це слова. Оріша чимало працюють з предками, тож хто зна – можливо, саме через цю колоду до вас звернуться ті корені, про які ви навіть не думали?..
Перейдемо від слів до практики і познайомимося з колодою ближче!
Гадання в нас сьогодні буде максимально нестандартне, адже картки з Orisha Tarot тягнула не я, і навіть не мої бешкетливі котики, а Олена Маслова (в мене є відчуття, що в них з колодою з перших же хвилин виник особливий зв’язок). Вона підібрала сім комбінацій по три картки у кожній. Одну я забракувала – тому про неї буде окрема замітка від Олени, інші ж шість склалися у дивовижні історії.
В кожній з цих історій – старовинна мудрість континенту, що був колискою людства, яскраві кольори та символи, що пробуджують уяву… Готові доторкнутися до цього дива? Тоді уважно вглядіться в карти, пам’ятаючи слова автора колоди про те, що тут «кожен персонаж, споруда чи квітка мають своє значення» і оберіть цифру від 1 до 6. Трохи пізніше, по традиції, буде толкування.
Жовте сонце стоїть високо в небі, починають бити барабани, магічні камені лягають у нову комбінацію. Готові випробувати себе чимось новим?
1
2
3
4
5
6
Дізнатися трактування карт можна за посиланням.
Ольга Орінго
allavoytenko
Ср, 15/05/2024 - 19:02
Julia777
Ср, 15/05/2024 - 19:25
Nifli
Ср, 15/05/2024 - 20:35
Cleona
Ср, 15/05/2024 - 20:45