Хостинг фотографий для пользователей Оринго
Чат с менеджером

Поставити питання

 
Ювелірний дім Орінго
0800-759-550
(безкоштовні дзвінки)

Що легше гуртом?

Є таке гарне слово «гурт», багатогранне воно й багато в нього значень… Якщо не розглядати зоологічні та архітектурні моменти, то найбільш уживане воно в описі життя громади. В залежності від контексту воно може описувати спільноту людей, що з’єднані однією метою, або людей, які просто знаходяться поруч, як протилежність одинакам.

От нібито майже те ж саме, просто поруч чи поруч з якоюсь метою, а яка ж різниця на виході! без понятия

Гуртом чи у гурті — це робити щось разом, спільно з іншими людьми, не ізолюючись від спільноти. Майже усі наші прислів’я нагадують про необхідність гуртуватися, поєднувати зусилля для великих та складних справ, а також приємних справ: «Добре там живеться, де гуртом сіється й ореться», «В гурті робити — як із гори бігти», «Гуртом можна і море загатити», «Гуртом і каша краще їсться» і навіть «В гурті і комар сила» (це ж чіткий натяк на бойових наших комариків!) пират 

 

6ef82a2b9ad8d5752fcc9b2799125803.md.jpg

 

Усі українські прислів’я та приказки про згуртованість мені близькі і зрозумілі, окрім однієї, найбільш вживаної «Гуртом і батька легше бити». Отакої… щоразу вона стає в голові поперек течії думок і чомусь викликає роздратування. Дуже люблю свого тата і навіть не уявляю той гурт, який я не розкидаю в різні боки за його спокій та безпеку. У самому дурному сні мені не бачиться таке, щоб хтось у традиційній українській сім’ї міг задумати підняти руку на батька, та ще й цим вихвалятися, тому й це нетипове прислів’я хочеться кудись прибрати подалі з лексикону чи хоча б якось його пояснити собі. испуг

 

107d4fa5720a8f4ab6d7dad74797cf8b.md.jpg

 

Шукала пояснення довго та прискіпливо, але десь не там, мабуть. Саме миролюбне роз’яснення виглядало цікаво, хоча й притягнуто за вуха, бо побудоване на грі слів. Є ще одне значення слова гурт — ребро монети з особливою насічкою (походить від нім. Gurt — «ремінь»). Це не лише оздоблення монети, а й стародавній захист від фальшивомонетників. Спочатку малюнок на край вручну наносили ті ж майстри, що й карбували монети, а наприкінці XVII століття процес став загальнодержавним і механізованим. 

У мережі блукає така дивовижна версія тлумачення прислів’я про нещасного батька: «Монети, які мали нерівні краї, часто підробляли, і їх почали карбувати ідеально круглими за допомогою спеціального обладнання (гурта). Майстрів, які трудилися над цим, називали гуртовиками, а цехи з виготовлення — гуртами. Батьком називали царя — в той час Петра І. Саме його портрет карбували на монетах. Тобто ця фраза про гроші».

 

ccbec808cc0825c804c3a23e22e7cb68.md.jpg

 

Так, припустимо, що саме так усе й було… Хоча ні —  з огляду на особистість того «історика», хто таку версію в мережу запустив, давайте спробуємо перевірити факти на загальноісторичну можливість співпадіння.

Засновником традиції суцільного «гуртування» вважають самого Ісаака Ньютона! Ми розповідали про це раніше у цікавій статті «Неприкосновенное золото или настоящий английский детектив». Так, гуртувальні верстати дійсно широко були запроваджені відомим Ньютоном, але придумав верстат не він, а значно менш відомий винахідник з Франції П'єр Блонді (Pierre Blondeau), Ньютон лише почав їх широко застосовувати.  

До речі, чомусь зараз замислилася: а що зі зроблено та винайденого нібито геніальним Ілоном Маском насправді є його розробкою? Публічним людям з давніх давен зазвичай приписують набагато більше, ніж вони робили, а багато простих винахідників безвісті зникають в глибокому історичному океані… 

 

0087ed30e02b5bbefaf32bd7406714af.md.jpg

 

Дійсно, на початку XVIII століття цар перейняв європейську технологію виготовлення грошей з обробкою ребра монети гуртувальним верстатом. Проте на цьому можливість збігу вичерпана, бо професії «гуртувальник» не існувало, карбування та биття — дуже різні поняття і чомусь маю сумнів, що сусіднього царя робітники ласкаво кликали Батьком. 

Отже, я зайшла у глухий кут, і як би мені не подобалася «виробничо-грошова» версія розшифровки прислів’я, бачу в ній лише горезвісну сову, натягнуту на глобус.  кеп

 

f4b4798336d475a72492116365b7061a.md.jpg

 

І що робити? Може спробуємо разом розкодувати це прислів’я, щоб воно мене не переслідувало? 

Пропоную не шукати історичне підґрунтя, а вигадати своє креативне пояснення. За саму вдалу версію буде від мене чудовий подаруночок.

 

О.М. любовь

Nifli
Вс, 06/11/2022 - 21:29

Пропоную замінити "батька" на "бацька"))) І тоді вже все стане на свої місця! І одразу стане зрозуміло "аткуда гатовілась нападєніє"... ;-)
Lina2018
Вс, 06/11/2022 - 22:00

Мені здається, що у цьому вислові "гуртом і батька легше бити" пропущено слово "чортового". У українській літературі 19 ст. (Панас Мирний, Коцюбинський) можна зустріти "посилати до чортового батька", тобто "посилати під три чорти". У розмовній мові із часом слово "чортовий" відкинули. У російській мові цей вислів має змінену форму, стосується матері. Ось вона, глибинна відмінність у ментальності. А зараз  вислів "гуртом легше і чортового батька бити" набув нового змісту. Усім гуртом, українським і світовим, поборемо цього чорта зі сходу.
SEMENOVNA89
Вс, 06/11/2022 - 23:18

Як на мене, то це прислів'я використовується як докір по відношенню до людей, які нападають гуртом на невинниго, тому образ батька саме в цьому контексті має найвиразніше значення.. Як пожурити дітей, яким не доходить рівень їхньої провини. Цей варіант, певне, міг би реанімувати це прислів'я)
Sunshine
Пнд, 07/11/2022 - 01:16

Я завжди, коли вживали це прислів'я, перефразовувала його для себе як " Гуртом і батька легше розвеселити", тому що в кожного рівень "смішного" різний - а так в когось да вийде...шутка за шутку)) Бо без позитиву в наш час ніяк! Як нам відомо, що посмішка продовжує життя!) І батьки хай живуть довго і щасливо!
Aviamasha
Пнд, 07/11/2022 - 01:58

Уточнення про гурт: монети були з дорогоцінних металів, і їх часто підпиляли, щоб те золото собі відтяти. Для того і придумати гурт, щоб одразу було видно, де монета надкушена. Був ще один винахідливий спосіб отримати дорогоцінний метал з монет: їх складали в шкіряний мішечок та довго-довго трясли. Монети шкрябалися між собою, золотий пил осідав в мішечку. Але спосіб працезатратний, то ж винахідники зосередилися на більш простих способах "видобутку" золота.
Cleona
Пнд, 07/11/2022 - 18:05

Теж не підтримую версію колективного нападу на людину старшого віку, бо це погано характеризує національний менталітет. Але знайшла ще одне значення слова "гурт" - який більш вживаний у західних регіонах. Це - мотлох, ганчір'я. Тобто можна відходити якогось батька за погані справи мотлохом у навчально-повчальних цілях. Теж не кращий варіант, але більш гуманний.
Cleona
Пнд, 07/11/2022 - 18:48

Версія антимонархічна. Українська антимонархічна ідея була захована у грі слів нібито професійного сенсу, тобто виготовлення монет з портретом царя вимагало спеціального обладнання (гурту) і сили ( биття). Але насправді, українці прокламували об'єднання громади для повалення монархії доволі успішно завдяки хитрому тлумаченню.
larisa-shpakova
Пнд, 07/11/2022 - 19:18

Вперше почула цю приказку від свого татуся. Була вкрай спантеличена. Думка про те, щоб навіть словом ненароком образити рідну людину була неприйнятною, а про те, щоб бити і поготів. Але тато пояснив, що справа в іншому. "Бити", на його думку, означало переконувати, доводити свою точку зору. Слово "битий" в українській мові означає уторований, досвідчений, навчений життям. Більшість людей поважного віку є досить консервативними, і переконати їх у будь-чому буває досить важко. Але гуртом зробити це легше ніж поодинці. Тож батька легше переконати (бити), якщо аргументів на користь якогось нововведення буде більше. Не знаю, на скільки це правильно з точки зору філології, але мені пояснення сподобалося і запам'яталося.
Nifli
Пнд, 07/11/2022 - 20:09

Якщо серйозно, то я розумію це прислів'я у тому тлумаченні, що гуртом легше здолати когось, кто має авторитет. Тобто когось, хто старше, наприклад, за рангом чи посадою (ватажка, атамана, лідера, начальника), за віком, за ступенем визнання, тощо... Бо не завжди влада означає правоту, не завжди вік означає мудрість, досвід не завжди гарантує відсутність помилок, а визнання та популярність - не завжди свідчать про геніальність, ясний розум та непохибність ідей. Навіть видатні правителі та будь-які відомі діячі та знаменитості помиляються - історія має багато таких прикладів. Але, як правило, довести ці помилки, виправити їх, відновити справедливість та відстояти правду можливо лише гуртом (тобто, всім суспільством).
Nimfa
Втр, 08/11/2022 - 19:41

Є версія, що вислів "гуртом і батька легше бити" походить з часів трипільців, у яких була своя особлива традиція побудови поселень. Поселення ці були колоподібні: дома будували навкола майдану, де стояв певний знак центру - Батько, який мав чотири обличчя, що дивились на всі сторони світу. Це був стовп з дерева або каменя, який встановлювали і вбивали в землю гуртом. І мова тут йде не про чийогось особистого батька, а про Батька Всесвіту (тобто ідола бога, в якого вірили трипільці). Чому вони називали його батьком? Тому що вважали себе синами та онуками своїх рідних богів.