Знову і знову повертаюся до чіткого розуміння надважливішої задачі для кожного українця і для нашої країни в цілому: потрібно побачити майбутнє. Бачити його так ясно, щоб вогонь війни не міг приховати схід українського сонця над обрієм. Часу до перемоги лишається усе менше, отже потрібно зафіксувати хоча б в загальних рисах ту країну, в якій захочеться жити нам та нашим нащадкам.
Погляд у майбутнє не вимагає нехтувати пройденим шляхом чи ігнорувати сьогоднення.
Наша історія і наші миттєвості життя пов'язані назавжди, вони корені усього того, що робить нас саме такими людьми! Але не тримаючи весь час перед очима картину майбутнього, до якого ми зараз прямуємо, бо життя переважно тече таки вперед, дуже легко збитися на манівці та почати виправляти історію, вірити лише в перевагу минулих перемог і не будувати сучасне світле середовище.
Мені здається, що замало чесно проживати поточну мить.
Не плануючи шлях до нашого чудового майбутнього, ми його не збудуємо і вимушені будемо приймати за нього те, що "як склалося, так і склалося". Але чи є це наша справжня доля: не мати можливості обирати, як жити, мислити, працювати, розвиватися? Ой, ну точно ні!
У цьому році світ здивовано побачив згуртовану країну, що люто бореться за своє право існувати.
Чесну і справжню Україну світ побачив, і тепер захоплено спостерігає, що ж буде далі. І Україна, яка відбудовується, не може бути менш потужною, ніж Україна, що воює та виживає. Ми щодня сплачуємо неймовірну ціну за нашу волю і свободу, ми з кров'ю здираємо с себе тавро чиєїсь власності... Тому й так важливо для нас усіх дивитися вперед, планувати майбутнє. Ціна за "зазирнути у вікно можливостей" занадто висока, а проходження цього вікна — дуже страшне, таке, що хочеться не розплющувати очі та повернутися на рік тому, коли цього усього не було... Та зась. Так не буває. Тільки наш маніячний сусід крокує в підземелля минулого, ми ж з вами просто живемо за плином ріки життя.
Сподіваюся, що не залякала вас, друзі, своїм занадто розтягнутим прологом до наступної прем'єри і пов'язаною з нею пропозиції. Є такі пісні, слів з яких не прибереш. Отже, щоб вийти з виру війни, ми усі повинні побачити майбутнє, повірити в нього, прийняти загальну ціну квитка та зробити крок вперед. Звучить усе логічно, от тільки як це зробити?
Мені здається, що треба тренувати уяву і шукати ті зразки, які будуть до душі.
Можна шукати приклади вдалих реформ у розвинених країнах, а ще — шукати яскраві образи в літературі, кіно, мистецтві, слухати мудрих людей і складати усі частинки цього пазлу в особливе місце зберігання. Коли зберемо достатньо матеріалів, можна розпочинати будівництво моделі майбутнього. Дуже хочу, щоб українське майбутнє було надійним, безпечним, надсучасним, технологічним, естетичним, а особливо — добрим і людяним.
*******
В есе
"Яке майбутнє після війни?" трохи вже розповідала вам про особливий підвіс, який несподівано склався цього літа — замовили індивідуально на подарунок одній помітній особистості українського медійного простору. Якби не головна тема пана Олексія ("П'ятий проект"), яку він щоразу намагається піднімати в різних ефірах, я б за створення такого підвіса, та ще й терміново, не узялася б ні за що. Але саме від нього я постійно чую про особливий шлях розвитку України, як відкритої країни вільних людей. І я також мрію, щоб нами захоплювалися, а лише не співчували.
Завдання на створення підвісу спочатку здавалося дуже простим: зробити жетон на кшталт "Вірю в ЗСУ", тільки написати там "Русь-Україна", бо таке ім'я Олексій Арестович бачить у України майбутнього. Але хто ж тут любить робити просто?
Тиждень марила образом цього підвіса, перечитувала фантастику, згадувала вчення про ноосферу, малювала і стирала, та ідея не оживала, поки одного вечора мене не торкнуло — потрібно почати модель з правильного вузла, від якого потім срібним прапором майоритимуть усі слова і знаки. І чотири пагорби, як чотири важливі віхи розвитку чи чотири сходинки до мрії... Замалювала тим, що було під рукою, щоб не забути: товстим маркером (підписую ним пакетики з замовленнями) на звичайній паперовій серветці. Зранку навіть сама не одразу зрозуміла сутність натхнення...
Форма виявилася вдалою, концепція імені між вузлом і гербом ідеально склалася, проте хотілося зворотній бік чималенького підвісу зробити фантастично цікавим. На допомогу мені прийшло зображення зі
сторінки ФБ пана Олексія, де щасливі родини дивляться на футуристичне місто і безмежний космос за ним. А коли на наших срібних пагорбах з'явилися люди, то оточуюче середовище вже створювалося напрочуд легко.
Окрім космічної перспективи мені обов'язково потрібне було велетенське дерево, з міцним корінням, стовбуром та кроною. Таке розумне родове дерево, яке усе витримає, всіх втримає та збереже, я завжди уявляю, коли думаю про зв'язок поколінь. І ще воно було вкрай мені потрібне поруч з суцільним футуризмом, як символ відродженої і збереженої екосистеми України, усіх наших лісів: карпатських, волинських, харківських тощо. Дуже хочу, щоб в українському майбутньому були не тільки космічні кораблі, а й звичайні дерева.
Відео підвіса вже з оксидуванням можна побачити тут.
Підвіс вийшов дуже помітним, мужнім, вагомим (30 грамів!) і до майбутнього володаря таки потрапив вчасно. Замовники подарунка залишилися задоволенними і все було добре, окрім одного: мені дуже хотілося й собі подібний амулет.
Що ж заважало зробити собі, бо й підвіс авторський, і за створення образу я грошей не брала? Особисто мені поки що не до душі назва для майбутньої країни "Русь-Україна", бо зарано витрачати сили на велике змагання за ім'я і на подальше відмивання від вкравших його сусідських лап. І ще потрібні були розмір та вага поменше, щоб жетон став універсальним.
З часом бажання це не зникло і я вирішила підвіс максимально зменшити, але все одно зробити. Забігаючи наперед — зовсім зменшити підвіс не вдалося, він став майже утричі легше, але тільки на 20% менше по габаритам. Робити його дуже складно, тому буде
підвіс "Майбутня Україна" лише інколи з'являтися у розділі "У наявності".
І дерево, і космос, і родину, і хвилі всесвіту, і сходи-пагорби — усе це ми зберегли у вмістилищі срібного майбутньго. Ще мені дуже подобається текстура живого каменю, з якого проступають слова й знаки — якщо в нього вдивлятися, то можна бачити рух і дихання атомів.
А які відмінності? Ви їх можете знайти і порахувати самостійно.
Дякую ювеліру Сергію Дорошенко за чудову візуалізацію моїх думок і за доведення моделі до повної досконалості. Сподіваюся, що цей сильний амулет знайде собі енергійних володарів і ми разом станемо на крок ближче до того Майбутнього України, якого ми насправді варті.
А варті ми з вамі, друзі, усього самого найкращого!
О.М.
Cvetochnayafeya
Сб, 05/11/2022 - 20:46
shursh
Сб, 05/11/2022 - 21:11
Cleona
Сб, 05/11/2022 - 21:39
Оринго
Сб, 05/11/2022 - 22:39
Cleona
Вс, 06/11/2022 - 01:14
Cleona
Вс, 06/11/2022 - 01:23
Елена Маслова
Вс, 06/11/2022 - 01:26
Мала надію, що є й інші кола людей, які вже моделюють майбутнє. Хочеться бачити та розуміти різні тенденції, вони ж повинні розходитися, обговорюватися і підсилюватися.
Поки що чомусь спливло в голові сакраментальне "узок круг этих революционеров...", хай бог милує на ніч таке згадати.
Cleona
Вс, 06/11/2022 - 01:37
Cleona
Вс, 06/11/2022 - 01:44