В Орінго сьогодні чудова подія! Саме як значуща подія сприймається новий допис нашого дорогоцінного друга, експерта-гемолога Юрія Курилюка, бо це перший текст для орінговців з початку війни. І зовсім не випадково розповідь буде про те, як із вогню та надзвичайних умов народжується щось унікальне.
Жити неначе на вулкані. Так кажуть ... проте, думаю, вам не треба це пояснювати. Ми не тільки знаємо це по книжках, а, напевно, краще за багатьох інших в світі відчуваємо на власній шкірі.
Якщо люди живуть як на вулкані, то деякі камені не тільки там живуть але й народжуються. Вулкан асоціюється у всіх нас із киплячою і вибухаючою лавою, що часом поволі, а часом стрімко розпливається із вогняного жерла вкриваючи все навколо. Потім вона охолоджується і кристалізується, простіше — стає твердою.
Зрозуміло, що виверження — це швидкий і кардинальний катаклізм, пов'язаний із значною зміною фізичних і хімічних умов. Це призводить до виникнення, без перебільшення, видатних мінералів, окрасою яких є дорогоцінні камені.
Різноманітність дорогоцінних каменів, що утворюються в результаті вивержень є наслідком різного складу магми (бідності або насиченості кремнієвою кислотою), що вивергається.
Найвідомішим дорогоцінним представником, якій народжується у прадавніх вулканах є діамант. Збідніла на кременеву кислоту магма, що застигає в жерлі такого вулкана при кристалізації народжує діаманти, а разом із ними їхніх супутників - гранати піропи, хризоліти і циркони. З таких родовищ по всій земній кулі видобувають переважну більшість діамантів і піропів.
Для дослідників кімберлітів, саме так називають материнську вулканічну породу діамантів, важливим джерелом інформації про вміст діамантів є склад піропів, яких в кожному кімберліті вдосталь. Українськими вченими було доведено, що за хімічним складом гранатів (більше про гранати є у "Червоної історії") можна з достатньою ступінню обґрунтованості стверджувати, що трубка є перспективною на пошук діамантів або не є такою.
Коли під час свого проходження магма наштовхується на збагачені глиноземом (оксид алюмінію) породи, ми отримаємо ще одного традиційного представника дорогоцінного світу — сапфір. Родовища такого походження відомі в Індокитаї (В'єтнам, Камбоджа, Таїланд), а також Австралії. За кольоровою гамою це сині, зелені, жовті і навіть фіолетові камені, часом кольори міксуються, особливо зворушливо, коли в одному камені поєднується жовтий і синій колір, якій одразу викликає у всіх нас відповідні асоціації.
Якщо діаманти і сапфіри знаходяться у надзвичайно дрібних кількостях в тілі застиглої магми, то магма, яка збагачена кремнеземом, яку називають кислою створює цілі масиви неперевершених непрозорих каменів.
Загальновідомими мінералами кислих вивержених порід є обсидіан, іризуючий лабрадор, місячні камені, а також найрізноманітніші яшми. На відміну від божевільного блиску діамантів або безмежно глибинної блакиті сапфірів вони дарують нам численну гаму малюнків і візуальних ефектів, що дає шанси для реалізації будь-якої фантазії або асоціативних рядів.
З огляду на наш час, варто зазначити: народжуватись і жити на вулкані надзвичайно важко.
В катаклізмі завжди хтось карбується, набуває надзвичайного блиску і стає справжнім діамантом, незламним і незмінним. Таких зазвичай небагато, проте всі навколо дивляться на них з захопленням і повагою. Значно більше тих, хто не готовий викарбуватись в щось надзвичайно тверде, проте вростаючи в загальну масу, утворює неповторні пейзажі, подібні до яшми, де дрібні елементи не менш важливі, ніж малюнок в цілому.
Згадаємо, що неймовірні жовто-сині сапфіри утворюються в вивержених породах. Може тому наше з вами життя таке “вулканічне”?...
Однак завжди можна знайти спосіб приборкувати внутрішні вулкани — треба просто дуже цього захотіти. І ще знову захотіти бачити сенс у діях природи, а також радіти красі оточуючого світу та чарівним дрібничками, що грайливим блиском або дивним візерунком дарують нам душевний спокій.
Все буде Україна!
Оринго
Втр, 10/05/2022 - 22:23
kim
Втр, 10/05/2022 - 23:45
ВикторияВ
Ср, 11/05/2022 - 10:22
SEMENOVNA89
Ср, 11/05/2022 - 18:51
Cvetochnayafeya
Чт, 12/05/2022 - 07:19
RaRiz
Пт, 13/05/2022 - 08:23