Зустрічайте черговий випуск камінних історій від гемолога Юрія Курилюка! На цей раз поговоримо про чарівливу хризоколу, що підкорила нас минулого тижня. Що ж це за цікавинка?
До речі, якщо вам хочеться більше дізнатися не лише про хризоколу, то можна почитати, наприклад, розповідь Олени Маслової з 2016 року про кабошоновий світ Орінго. А у Довіднику є цілий путівник по гемологічним статтям - зазирайте та насолоджуйтеся!
***
У світі каменів, як і в людей, зустрічаються мінерали, подібні один на інший, неначе близнюки, проте один більш “розкручений”, всім відомий і дорогий, інший знаний лише спеціалістами, для споживача - дешева тінь першого. Так виглядає історія бірюзи і мало відомої у нас хризоколи.
Хризокола є самостійним природним мінералом і ніколи навмисно не маскувалась під бірюзу, більш того, її характеристики значно відрізняються від бірюзи і легко можуть бути визначені навіть коли камінь закріплений у виробі.
Оскільки хризокола може бути гарним замінником бірюзи за візуальним сприйняттям, легко стає зрозумілим, що основними кольорами хризоколи є блакитний, часом з домішками зеленого, до насиченого синього і чорного. Колір є похідною від складу каменя. Мідь є основним хромофором (елементом-барвником), який дарує їй небесну блакить, аналогічно до бірюзи і турмаліну параїба.
Хризокола поруч з іншими мінералами
Загалом структура і склад хризоколи досить важко зрозуміти споживачу, оскільки в ньому водночас присутні як кристалічні, так і аморфні структури завдяки широкому вмісту водню, кисню, а також води. Все це спричинює значну м'якість мінералу — темно-сині зразки відрізняються твердістю 2,5 за шкалою Мооса, що однозначно викреслює їх із потенційно дорогоцінних матеріалів, проте присутність в структурі каменя кремнезему робить його більш витривалим і ювелірно придатним, піднімаючи цей показник до 6-7. І якраз такі різновиди мають гарний колір.
Підвіс "Тайна камня" з хризоколою, фото архівне
Дивно, однак хризокола не є новітнім відкриттям для ювелірів. Її ідентифікували, назвали і стали використовувати дуже давно. У 315 році до Р. Х. грецький філософ і ботанік Теофраст описує використання тоді ще неназваного каменя для обробки дорогоцінного метала — золота. Він указує на спроможність цього каменя склеювати метал, тобто, як би сказали сучасні ювеліри, використовувати його як припій. У прадавній грецькій мові слово “хризос” означало "золото”, а слово “кола” - “склеювати”, тобто “той що склеює золото”. Так з легкої руки Теофраста вже більше ніж два тисячоліття незмінно називається цей мінерал.
Надалі хризокола то тут, то там виринає в історії. Хроніки Риму оповідають про забаганку імператора Нерона засипати лазурним порошком хризоколи арени для колісниць, в епоху Відродження її використовують як фарбувальний пігмент (більш м'які різновиди), а пізніше і як вставки в різноманітні прикраси, тривалий час існувала практика застосування хризоколи як лікувального засобу. Відома хризокола не тільки в Старому Світі, у доінкових племен Південної Америки цей камінь символізував воду, ювелірні намиста з ним знайдені у похованнях тих часів.
Хризокола в огляді літотеки Орінго
Непростий склад і структура хризоколи є результатом процесів її утворення — це проходження і подальша кристалізація кремнієвих розчинів у мідних жилах. Форми, у яких в природі знаходять хризоколу, здебільшого натічні - сталагміти, сталактити, утворення у вигляді виноградного грона тощо.
Часто хризокола асоціює з іншими мінералами, зокрема з малахітом і бірюзою — така міксована порода має власну назву “ейлатський камінь” за назвою ізраїльського міста де вона видобувалась в копальнях царя Соломона. Відомі асоціації хризоколи з кварцом - “кварц-хризокола”, і в складі азуліту — суміші малахіту, куприту, діоптазу, азуриту і хризоколи.
Географія розповсюдження хризоколи досить широка — Мексика, Чилі, Перу, США (Аризона), Шотландія, Австралія, Ізраїль, Франція. В Орінго постачається хризокола з родовищ Перу, що має чудовий блакитно-зеленуватий колір.
Природна хризокола
Ейлатський камінь
Хризокола - камінь спокою та миру. Він заохочує прощення, співчуття та лагідність, зміцнює емоційні зв’язки, знімає відчуття провини, тривоги та конфлікти. Вважається, що він здатний регулювати емоції та виправляти розлади настрою. Відлюдники, ченці і навіть в’язні використовували цей камінь, щоб відбити тривогу та депресію. Хризокола зменшує страхи, пов’язані з ізоляцією, що напрочуд актуально і запитувано в наш час.
Літотерапевти пов'язують хризоколу з горловою чакрою. Вважається що вона розвиває здібності спілкування та висловлювань. З цієї причини камінь дарують як амулет для молодих музик і вокалістів, він підвищує впевненість власників, так що вони здатні висловити весь свій потенціал та без остраху співати перед аудиторією. Лікувальні здібності хризоколи також пов'язують з полегшенням хвороб горла (бронхіт, тонзиліт, трахеїт).
У психологічному відношенні камінь хризокола особливо корисний для жінок: він регулює гормональні цикли та передменструальний синдром, сприяє здоровому розвитку плода та зменшує родові болі. У Перу існує традиція пропонувати екстракт хризоколи вагітним жінкам.
Юрій Курилюк, спеціально для Орінго
***
Ми дякуємо пану Курилюку за цю розповідь! Щиро раді, що серед друзів Орінго є справжні професіонали, люди, залюблені в ювелірство. Попереду на нас чекає ще багато різного про каміння та їхні властивості, тож слідкуйте за тижневими планами!
SEMENOVNA89
Чт, 08/04/2021 - 12:49
galady
Чт, 08/04/2021 - 12:49
Cvetochnayafeya
Чт, 08/04/2021 - 13:27
sanasob
Чт, 08/04/2021 - 13:36
Вера Морозова
Чт, 08/04/2021 - 13:53