Хостинг фотографий для пользователей Оринго
Чат с менеджером

Поставити питання

 
Ювелірний дім Орінго
0800-759-550
(безкоштовні дзвінки)

Що там у австрійців?

Цікаво зазирати за лаштунки різних бізнесів, щоб розуміти, як хто працює. Тож сьогодні дізнаємося, як там справи у корпорації Swarovski, яку завжди вважала взірцем відповідальності та ідеальним сімейним бізнесом.

У 2021 році я вже трохи розповідала про зміни у стратегії та тактиці, тоді в них теж внаслідок пандемії були великі зміни. Здавалося, що обраний шлях на власний роздріб, оновлення магазинів, нові колекції та відмова від ювелірних інтеграцій мав привести корпорацію до обраної мети, але чомусь не так сталося, як гадалося. 

 

11ab1c790913639a5a9b88e17e59e637.md.jpg

 

Написала «чомусь» і замислилася — а дійсно, чому ж саме не спрацьовують добре пропрацьовані плани трансформацій, коли є гучне ім’я, нескінченні виробничі й фінансові можливості та час на реалізацію? В Австрії точно немає війни чи природних катаклізмів, капіталізація там дай боже усім, тож можна було чекати спокійно, а не стрибати зайчиком у гречку (тобто у штучні діаманти, у дорогий роздріб, у скорочення штатів тощо)…  Можливо така турбулентність викликана хибним бажанням жити ніяк не гірше, аніж було раніше?  Бачила у локальній пресі скандальні настрої навколо однієї з спадкоємиць Swarovski, яка під час кризи та великих звільнень робітників дозволяла собі непристойно розкішні канікули на яхті. Правда, критикували її та партнера (а тусила вона зі спадкоємцем австрійської компанії Red Bull) не за дурні розкошування, а за відсутність екологічності та великі викиди вуглецю — які часи, така й критика. Зростання, невпинне зростання — що зробиш, такі правила великого бізнесу. Одразу пригадала компанію «Золотий тілець» з моєї улюбленої «Догми».

47cb3feb508752534fef584572ae94d8.jpg

Так, це був дуже довгий ліричний відступ про сенс бізнесу, який завис у повітрі без остаточного розкриття теми. Рухаємося до основних подій, які можна було знайти у відкритих джерелах інформації.

Отже, п’яте покоління спадкоємців розгойдало кришталевий корабель так, що з палуби змило деякі головні речі. У 2022 році в корпорації несподівано змінився генеральний директор. На зміну Роберту Бухбауеру, правнуку засновника (згадувала його тут) уперше за весь час існування Swarovski прийшов дядько з вулиці, тобто людина не з родини!

А передували цій неймовірній події гучні скандали з акціонерами, співробітниками та родичами. Бухбауер втратив довіру за сукупністю помилок. Наприклад, він хотів перенести частину виробництва з Європи до В'єтнаму за шість місяців, але це було неможливо в такі короткі терміни і план довелося скасувати. Власним рішенням поєднав бізнес із виробництва кристалів та ювелірний бізнес в один холдинг, позбавивши тим самим частину клану належних їм часток влади й прибутку, що призвело до внутрішніх цунамі та судових суперечок. Потім Бухбауер провів масштабні скорочення і тисячі співробітників залишили компанію з вихідною допомогою у розмірі двох річних зарплат. Виявилося, це було занадто і з фінансової, і з кадрової точок зору. Збитки були дійсно чималенькі – компанія втратила тільки за 2021 рік більше 600 млн євро. 

Тепер Swarovski складно найняти нових людей і не вдається повернути старих. Радник із виробництва Ернст Даберто, якій працює в компанії понад тридцять років, згадує, що компанія переживала різні часи: колись виробництво було завантажено під зав'язку, потім обсяги зменшувались, іноді більше вироблялося дешевих товарів, інколи — навпаки розкішніших, та завжди усі розуміли, що вони роблять і для чого. Однак наразі династія видається дезорієнтованою, у боротьбі за владу та колишні прибутки окремі сімейні гілки навіть судяться друг з одним. Даберто каже: "Світ тут ніколи не буде колишнім. Дух Swarovski втратив свою силу, його тут більше немає".

16f9dd9e00cb1f45dc95418c7b2fb3d8.md.jpg

То що ж трапилось з унікальним спадком Даніеля Сваровські, який, здавалося, мав сяяти вічно, мов найяскравіша зірка на небосхилі? Раніше одна з головних тез на сайті компанії звучала так: "У Swarovski є спадщина відповідальності - ми думаємо в поколіннях, а не в кварталах. Ми прагнули залишатися вірними погляду нашого засновника Даніеля Сваровські на відповідальну компанію, яка не тільки добре ставиться до своїх співробітників, а й до навколишнього середовища та суспільства в цілому…" 

Бути щирими і порядними в легкі часи не складно, дуже складно продовжувати те ж саме в тяжкі. 

Після смерті батька три його сини Альфред, Фріц та Вільгельм спочатку вели справу разом, але потім гілки правління розділилися і залишаються такими й досі. Від Даніеля Сваровські походить священне правило компанії: керівні посади та рада директорів закріплюються виключно за сім'єю, але тепер групу компаній з обсягом щорічних продажів 2,5 мільярда євро та майже сотнею злих родичів-акціонерів більше не вдається контролювати таким чином. 

Щоб якось зупинити хаос і отримати шанси на продовження сімейного бізнесу, правління влітку 2022 року нарешті знайшло гендиректора не з родини. Цією рідкісною пташкою, що долетіла до середини Рейну, став Алексіс Насард. Раніше Насард працював у Procter&Gamble, старшим бізнес-консультантом у McKinsey & Company, генеральним директором в маркетинговій дослідній компанії Kantar і у виробника взуття Bata, а також в Heineken. 

 

df20f73ffe22b62d542205e1577ce929.jpg

 

Алексіс Насард чітко озвучив кришталеву мрію: він хоче підвищити прибутки бренду за допомогою розширення сегменту великих покупців та люксових предметів розкоші, а не за рахунок дрібних покупців. Відбувається жорстка робота по оновленню, щоб повернути Swarovski до зони прибутку. Інновації супроводжуються більшою автоматизацією та цифровізацією. Різкий контроль витрат, чіткіші рамки для продажу з новою бонусною системою повинні значно збільшити продажі. Насард сказав: "Ми керуємо не музеєм, а компанією".  

Ціни миттєво підняли на 18-20%, закрили майже половину крамниць по усьому світу і шукають нові програми розвитку. Велику ставку Алексіс Насард зробив на штучно створені діаманти. Перша колекція "Galaxy" з такими діамантами вже продається в США. Це великий новий ринок і, можливо, там є непомітні моїм очам зони стрімкого зростання. Згодом Тала розповість нам дещо дійсно цікаве про вирощені діаманти, колекцію і новий розкішний флагманський магазин.

 

ddb6bf1ebadebc107e19cfd08ae0f928.jpg

 

На завершення згадаю довгоочікуваний вихід бренду з росії. Остаточно вони вийшли лише у 2023 році, а ще минулого року з питаннями по каменям українцям пропонували звертатися до …регіонального московського офісу. І от нарешті відбулося це важливе для світового порядку рішення, хоча й знову з грошовим підґрунтям. А ще у грудні 2022 Насарда з приводу пошуку такого складного рішення цитували так: «З часткою в 2,5 – 3% від загального обсягу продажів цей ринок невеликий і тепер, на жаль, більше не важливий, отже не має значення, відмовимося ми від нього чи збережемо його» 

синий бриллиант

Я дуже люблю Swarovski, як особливий європейський бренд з історією та майбутнім. Люблю їх кольори і форми, люблю їх успіхи і вчуся на їх невдачах. І чомусь мені здається, що нас, таких закоханих у справжню кришталеву мрію, не так і мало по світу. Тому не втрачаю надію, що в тіні невдалих поколінь вже зростають юні маги з душею геніального Даніеля, які знатимуть ціну справжнього. І що насправді вони управляють музеєм.

 

Якщо цікаво, то далі буде...

 

О.М. любовь

olenabuglova
Пт, 20/10/2023 - 09:47

Дякую, питання етики бізнесу -це завжди цікаво. З нетерпінням чекатиму продовження.
Наталия Николаевна
Пт, 20/10/2023 - 09:56

Дуже цікаво, і хай буде далі
Lina2018
Пт, 20/10/2023 - 10:06

І я чекаю на продовження.
aslvle
Пт, 20/10/2023 - 12:16

Може, це не в тему, та більш ніж десять років тому, коли я була в музеї Swarovski, звісно, зайшла і до їх магазинчику. Запам'ятався великий вибір камінчиків у прикрасах, але самі прикраси - або вкрай лаконічні, або досить "дорого-багато". Припускаю, що з того часу суттєво змінився асортимент. Впевнена, що в мене геть суб'єктивний погляд. Не претендую аж ні разу на достойного та грамотного поціновувача :) Але дуже хочу зробити реверанс у бік ОРІНГО: саме з Вашою допомогою, з Вашим поглядом на прикраси, з Вашим смаком я оцінила продукцію Swarovski. Мабуть, їхню сутність для мене розкривають саме срібні ідеї та краса Ваших прикрас. ДЯКУЮ.
aslvle
Пт, 20/10/2023 - 12:18

А, так! Чекаю на продовження.
Madra Rua
Пт, 20/10/2023 - 13:15

Зіткнулася на колишній роботі з процесом... ну, власники бізнесу називали це "ефективною оптимізацією", але на ділі то був процес, який призвів до певної деструкції, дуже відчутної саме з середини. Якщо спочатку це була камерна справа, яка займала певну нішу і робітники розуміли, що, навіщо і як вони роблять, то згодом почали вводитись якісь незрозумілі і непотрібні ускладнення, дивні новації, якісь зарозумілі конструкції і надбудови, почалося транслювання "ми маємо наздогнати і обігнати ось тих і он тих". Все ставало все більш громіздким і безглуздим, і замість того, щоб плідно і з задоволенням працювати, всі наче кожен день проходили якийсь квест, правила якого ніхто чітко не розуміє і які до того ж у будь-який момент можуть змінитися. Справа при цьому поступово втратила свою індивідуальність, своє обличчя. Можливо, якісь подібні процеси запущені і в компанії Сваровськи. Якщо так, то це дуже сумно. І дивлячись на подібне, хочеться згадати девіз патріция Вітінарі: "Не ремонтуй те, що не зламано".