В Україну вже прийшла справжня зима, яка рішуче заштовхує наше існування у певні рамки. Інші одяг і взуття, інші настрій та стан нашої шкіри, а ще морози і ожеледиця… Ювелірні прикраси не такі вибагливі як інші речі, але й вони можуть капризувати, якщо не приділити їм трохи уваги.
Головні тези про догляд за прикрасами в нас не змінюються багато років. Вони є стисло в правилах ремонту та більш розлого в довіднику (розділ «Як зберегти прикраси красивими»), тому повторювати цю загальновідому інформацію не буду. А от деякі моменти життя прикрас, пов’язані саме з зимою, спробую нагадати.
Взимку нерідко губляться довгі або авангардні сережки, тому треба уважно слідкувати за замком. Якщо це класичний англійський — перевіряйте, чи чуєте ви чарівний «клац», коли сходяться разом швенза і гарпун (якщо раптом не чуєте – замок потрібно відрегулювати, ніжно натиснувши на гарпун у потрібному напрямку).
Сережки-гачки та сережки-конго краще носити взимку тільки при наявності позитивного досвіду, вони легко знімаються з вуха шарфом або об'ємним коміром светра.
Одну сережку замість втраченої ми наразі робимо, якщо сережки улюблені, але набагато ж краще її не втрачати.
Каблучки звичного розміру взимку у більшості людей починають вільно обертатися навколо пальців, і це треба враховувати: якщо зверху каблучки натягуєте рукавички, пересвідчіться, що прикраси при зніманні рукавиці залишилися на пальці. Я взимку каблучки ношу в спеціальній торбинці та надіваю вже у приміщені (розумна така стала, бо кожної зими губила по одній каблучці).
Також взимку нам частіше потрібно живити шкіру рук кремом. Нагадую: ані сріблу, ані каменям крем не потрібен, вони майже усі не старіють від холодів (про виключення розповім далі), їм потрібна чистота та зберігання у відповідному місці. Але коли крем вже ввібрався, каблучку можна повертати на місце.
Чим складніша форма у каблучки, чим більше там каменів та крапанів, тим менше каблучка витримує мило, креми, гелі та інші плівкоутворюючі речовини. Ви можете не помічати, як річ забруднюється, але в усі пори і під каблучкою теж забиваються залишки, спресовуються і далі живуть своїм життям (без подробиць, але люди з уявою чи мікроскопом мене зрозуміють). У цьому році ми стикалися з випадками, коли скаржилися нібито на алергію на срібло, а виявлялося що шкіра просто не витримувала того, що зібралося під прикрасами, які не знімалися місяцями.
Жодну прикрасу не можна носити постійно! Це дуже некорисно для людини і для прикраси. Так, інколи можна не знімати на ніч прикраси, якщо ви не дома чи в дорозі, та взагалі, на мою думку, прикраси краще порівнювати не з навіки вживленим в тіло чипом, а з косметикою чи білизною.
Тепер про камені. Усі напевне знають, що благородний опал — це аморфний мінерал або ж твердий гідрогель, тобто в опалі є вода (від 3 до 30%) і тому він чутливий до перепадів не тільки настрою власниці, а й температури. Якщо на дворі температура нижче нуля, не беріть з собою опал на довгу прогулянку. Інші підвиди опалів (кахалонг, рожевий перуанський чи дендритовий) не настільки ніжні, бо води там майже немає, але вони все одно гігроскопічні, тому не варто в них грати в сніжки.
Відносно гігроскопічними можуть бути не тільки аморфні мінерали, а й з кристалічною решіткою. Лагідно відносьтеся до амазоніту, лазуриту, чароїту та пегматиту — вони особливо не люблять побутову хімію, гелі для душу та різні лосьйони для тіла.
Якщо потрібна річ, яку не плануєте знімати ані літом, ані зимою, ліпше обирайте прикраси без камінців, бо навіть надживучі куб. цирконії чи популярні яшми зазвичай мають крапана та місце закріплення. Крапани взимку можуть легко знаходити до чого причепитися, відігнутися та загубити камінь (до речі — це механічне пошкодження прикраси, тому й випадок не гарантійний), а місце під каменем збирає усе з довкілля, навіть якщо це глуха закріпка.
І останнє на сьогодні, хоча можу казати ще багато: попереду в нас усіх дати традиційних святкувань, не забувайте надівати прикраси тільки перед урочистим виходом, як фінальний штрих чи підпис майстра. Срібні ювелірні прикраси люблять гарні парфуми, лак з блискітками та тонкі колготки на вас, а їм вони не личать.
Сподіваюся, що мої дружні поради допоможуть зберегти улюблені прикраси та гарний настрій. А як вже щось таки трапилося з прикрасами, звертайтеся до нас — ми допомагаємо у 98% звернень. Як і завжди, відповім на усі додаткові питання в коментарях.
З любов’ю, Олена Маслова.