Хостинг фотографий для пользователей Оринго
Чат с менеджером

Поставити питання

 
Ювелірний дім Орінго
0800-759-550
(безкоштовні дзвінки)

Літературний путівник: садиби, квартири, хутори...

Втр, 07/07/2020 - 20:03 #1

Літературний путівник: садиби, квартири, хутори...

Ласкаво прошу до позачергового випуску Літературної Вітальні!

 
Оскільки зараз в Орінго триває тиждень внутрішнього туризму, вирішила зробити особливий випуск Вітальні і порадити вам цікаві письменницькі місцинки. Отже, вийде така невеличка літературна мапа. Можливо, вона стане вам у нагоді під час подорожей Україною. А можливо, нагадає про музеї, які ви вже навідали - у такому випадку розкажіть у коментарях про свої враження!
 
 

e4b31f229a343d5e5076d0b8964d5647.md.jpg

 
 
Почнемо з Півночі. Полісся складно визначається в певних межах, здебільшого це білоруські  та польські територї, а в Україні до Полісся належать деякі північні частини Волинської, Рівненської, Київської, Житомирської, Черніговської та Сумської областей. Волинь охоплює сучасні Волинську та Рівненську області, західну частину Житомирської та північну частину Тернопільської та Хмельницької областей.

синий бриллиант У Чернігові дуже раджу виділити пару годин на приватний будинок Михайла Коцюбинського. Особливо гарно там навесні, коли буяють місцеві квітники. Опікуються музеєм члени родини письменника.
синий бриллиант Подорожуватимете Волинню – зазирайте в село Колодяжне Ковельського району, до будинку-музею Лесі Українки. У цій садибі вона провела дитячі та юнацькі роки. Тут збережено не лише пам’ять про Лесю, але й про її мати, Олену Пчілку.
 

16eeaefd0f82d60ada55dcfba3005af4.jpg

Музей-заповідник Михайла Коцюбинського в Чернігові


 
Наддніпрянщина включає Черкаську, Київську, Кіровоградську, Дніпропетровську, Полтавську області, частково – Житомирську, Чернігівську, Миколаївську. Це найбільший етнографічно-історичний регіон, центр України, що займає землі по обидва боки Дніпра.
синий бриллиант Звісно, безліч цікавих місцинок у Києві – музеї Михайла Булгакова, Павла Тичини і Максима Рильського, квартира Миколи Бажана.
синий бриллиант У Сумах можна завітати до будинку-музею Антона Чехова.
синий бриллиант У Полтаві залюбки гуляють садибою Панаса Мирного, а також зазирають до музею Івана Котляревського (щоправда, особистих речей письменника і якихось артефактів там небагато, більшість меблів та устаткування відновлено та в точності дібрано з речей його друзів та сучасників).
синий бриллиант На Кіровоградщині працює заповідник-музей «Хутір Надія», садиба Івана Карпенка-Карого (Тобілевича). Сюди варто приїжджати в сезон тюльпанового квіту, це щось неймовірне: хвилі різнокольрових квітів у місцевому дендропарку стеляться просто під ноги.
синий бриллиант Черкаси пишаються музеєм книги Тараса Шевченка «Кобзар» та музеєм Василя Симоненка. Власне, це робочий кабінет Василя Андрійовича, де збереглися його меблі й особисті речі. Екскурсовод, він же чи не єдиний працівник музею, працює прямо за колишнім столом кореспондента товариша Симоненка, ставлячи свій ноутбук на скло, під яким – рукописи й листівки поета. Певно, найбільш енергетично наповнений письменницький музей, де мені доводилося бути.
синий бриллиантА от у Дніпрі можна дізнатися одразу про багатьох видатних постатей Наддніпрянщини в музеї «Літературне Подніпров’я». Розташований він у цікавезній будівлі початку 19 сторіччя, про історію якої вам також обов’язково тут розкажуть.
 

9b8fd47d8ded7d05f44976c06be51834.jpg

Хутір Тобілевичів "Надія", Кропивницький район


 
Карпатська Україна ділиться на Прикарпаття, Закарпаття і власне Карпати. До Прикарпаття належить більша частина Івано-Франківської та значна частина Львівської області. Закарпаття в своїх межах приблизно збігається з територією сучасної Закарпатської області.
синий бриллиант Знайомство з літературною Карпатчиною можна почати з Івано-Франківська і Літературного музею Прикарпаття. Тут можна побачити безліч стародруків, рукописів і особистих речей відомих західноукраїнських письменників: Василя Стефаника, Марка Черемшини, Богдана Лепкого тощо.
синий бриллиант Проїздом можна зазирнути і в село Торговиця Городенківського району Івано-Франківської області до меморіального музею, присвяченого Лесю Мартовичу.

синий бриллиант Також на Івано-Франківщині у Долинському районі, село Болехів, є музей письменниці Наталі Кобринської, подружки Українки та Кобилянської. Заснований він лише в 2005 році і займає пару кімнат, але чи багато ви знаєте про Наталю Кобринську - не лише  про авторку, а й громадську діячку, засновницю "Товариства руських жінок", укладачку альманахів, просвітницю? Є шанс дізнатися більше.
синий бриллиант Якщо вас цікавить постать Івана Франка, то можна почати з Лолинського та Криворівненського музеїв, а потім переміститися на Галичину, до Львова…
 

fe7ee07c94e6dd78799423faac60aff1.jpg

Музей Наталі Кобринської, Болехів

 


Галичина займає території сучасних Львівської, Івано-Франківської, Тернопільської (крім північної частини) областей України.
синий бриллиант Саме тут, у Львові, знаходиться вілла Івана Франка, яку було перетворено на меморіальний музей ще за життя його дружини, Ольги Федорівни. Вона жила на другому поверсі, в той час як на першому проводили екскурсії, і іноді навіть спускалася, щоб додати щось до розповіді гіда. Саме тут під склом зберігаються найважливіші сторінки франкових рукописів. А ще вам покажуть професорську мантію пана Франка і, звісно, дуже докладно розкажуть про побут і історію його родини. Можна і на Личаківське кладовище заїхати - пам'ятник на могилі Івана Яковича був першим бронзовим у цьому некрополі.
синий бриллиант Крім того, у Львівській області на Мостищині можна навідатися до садиби Антоничів. «Антонич був хрущем і жив колись на вишні…» - певно, саме в батьківській садибі тільки й можна поетові мріяти про це.
красный бриллиант Ну, і трохи виокремлю з літературної тематики маловідомий широкому загалу львівський мінералогічний музей імені Євгена Лазаренка, де буде вкрай цікаво усім любителькам натурального каміння. І не забудьте про окрему виставку музею – метеоритну!
синий бриллиант А якщо будете на Тернопільщині, можете заглянути в Бережани, до музею Богдана Лепкого. Експозиція розміщена у 6-ти залах першого поверху Бережанської ратуші, пам’ятнику архітектури національного значення.
 

268ce1b537ee94186dc20fcb94e3657e.md.jpg

Львівський літературно-меморіальний музей Івана Франка, Львів

 


Невеличкий, та дуже-дуже цікавий регіон – Буковина. Буковина ти зелена, на три краї розділена… Україні дістався один з трьох «країв», межі якого співпадають з Чернівецькою областю.
синий бриллиант Обов’язково навідайте музей Ольги Кобилянської в Чернівцях – її постать часто затуляють постаттю більш зіркової подружки Лесі Українки, і про пані Кобилянську та її не менш видатну родину ми знаємо лише трішки найпопулярнішого. А її життя і творчість здатні вас здивувати! До речі, повість «Людина» не втратила своєї феміністичної актуальності і зараз, через більш ніж 130 років від написання.  
синий бриллиант Також в Чернівцях розташовано музей Юрія Федьковича – ще одного буковинця, про якого решта України вкрай мало обізнана.
 

f601283ebc55b88b52f6700d8449a18a.jpg

Літературно-меморіальний музей Ольги Кобилянської, Чернівці


 
Поділля охоплює територію сучасних Вінницької, Хмельницької (без північної смуги), Тернопільської (південь), північні райони Одеської областей.
синий бриллиант Тут у селі Слобідка-Шелехівська Деражнянського району Хмельницької області функціонує музей, присвячений життю та творчості поетеси Анни Ахматової. Це будинок тітки поетеси, Анни Вакар. Востаннє Ахматова була тут у 1939-му році. Парк навколо садиби оголошено пам’яткою садово-паркового мистецтва.
синий бриллиант У Вінниці народився Михайло Коцюбинський – я вже згадувала його дім у Чернігові, а це будинок, де він провів дитинство і юність. Теперь тут літературно-меморіальний музей і комплексна пам’ятка природи.
 

ab2ec0a417cfab14dded86701b6afd2b.md.jpg

Літературно-меморіальний музей Анни Ахматової, Слобідка-Шелехівська 


 
Слобожанщина в сучасних межах охоплює центрально-південну частину Сумської області, Харківську область, північну частину Луганської області та північно-східну частину Донецької області..
синий бриллиант Літературна Харківщина – окрема тема для досліджень, особливо якщо вас цікавить перша половина двадцятого сторіччя. Найважливіше місце для відвідин – будинок «Слово», кооперативне житло радянських письменників, де жили Микола Хвильовий, Микола Бажан, Михайло Яловий, Микола Куліш, Михайль Семенко, Остап Вишня… Історія будинку цікава й моторошна, саме з цим місцем пов’язане поняття «розстріляне Відродження»: хтось, як Хвильовий, застрелився сам, когось, як десятки інших, вивезли чорними воронками. Меморіалу тут немає, але тематичні екскурсії водять гіди харківського літературного музею.
синий бриллиант У Лисичанську Луганської області діє музей Володимира Сосюри, що розташований в місцевому однойменному будинку культури. Особисті речі поета, рукописи, видання різних років тощо довгі роки збирав учитель історії загальноосвітньої школи Лисичанська Василій Акімов. Частими гостями музея, до речі, були родичі Володимира Миколайовича.
 

6854c1b03ee8b30b741a9c4f73ba7c24.md.jpg

Будинок "Слово", проект Михайла Дашкевича, Харків

 

 

Нарешті, місця, куди в таку спеку вабить кожного українця – Південна Україна: до її складу входять Запорізька, Дніпропетровська, Херсонська, Одеська та Миколаївська області, а також Автономна Республіка Крим та місто Севастополь.

синий бриллиант Одеський літературний музей розташовано в палаці князів Гагаріних, де в різні часи виступали Ференц Ліст і Марія Заньковецька. Одеса - це феномен окремої «держави в державі», з нею пов'язані персоналії і творчість Адама Міцкевича, Олександра Пушкіна, Івана Буніна, Ісака Бабеля, Едуарда Багрицького, Юрія Олеші.
синий бриллиант А в місті Херсон знаходиться музей-квартира письменника Бориса Лавреньова, тут він народився і виріс. Можливо, вас зацікавить не стільки літературна спадщина Бориса Андрійовича, ніж колекція експонатів, які зберігаються тут: це унікальна колекція живопису, до якої входять роботи футуриста Давида Бурлюка.

 

98b3f4b1f3064e6d1697e4babd043526.md.jpg

Літературний музей, Одеса

 

Ось така в мене вийшла літературна мапа для завзятих туристів, любителів літератури улыбка  І будьте певні, вона далеко не повна! Якщо маєте, що додати до цього списку, запрошую приєднатися в коментарях!

 

Приємних пізнавальних подорожей - і до нових зустрічей в Літературній вітальні Орінго! оринго 2
 

Ср, 08/07/2020 - 13:49 #2

На моїй рідній Рівненщині у невеликому селі Пересопниця можна відвідати ''Культурно-археологічний центр ''Пересопниця''. Саме на землі древньої Пересопниці було створено книгу, яка є нашою національною святинею - українську Першокнигу - Пересопницьке Євангеліє.
При вході в музей Вас зустрінуть скульптури архімандрита Григорія та писаря Михайла, які схилилися над переписом ''Пересопницького Євангелія''. В музеї знаходяться сотні книг Євангелія на різних мовах світу, стародруки та найголовніша цінність - факсимільна копія ''Пересопницького Євангелія'' (оригінал зберігається у Національній бібліотеці України в Києві, саме на цій книзі складають присягу президенти).
Євангеліє написане 1561 року в Пересопницькому монастирі має 482 пергаментних аркушів, містить мініатюри та написане староукраїнською мовою. Вага книги - 9 кг 300 г. 
Проїжджаючи по трасі Рівне-Луцьк обов'язково заїдьте у мальовниче село Пересопниця та пориньте у світ княжих часів та мудрості святого слова.
 

Пнд, 13/07/2020 - 17:29 #3

Яно Іванівно, дякую за таку цінну підказку! surprise

Пт, 24/07/2020 - 16:35 #4

В місті Острог Рівненської області знаходиться музей книги та друкарства. Книжкова колекція музею нараховує близько 5000 експонатів. Експозиція першого поверху розповідає про виникнення слов'янської писемності та діяльність Кирила та Мефодія, рукописні книги, Івана Федорова. На другому поверсі музею можна ознайомитись із Острозькою друкарнею та іншими, які діяли в Україні. Музей книги містить колекцію стародрукіа 16-18ст., серед яких кириличні стародруки та видання друкарень Англії, Франції, Італії та інших країн світу.
На третьому поверсі музею знаходяться найцікавіші експонати основних колекцій, які зберігає Музей книги та друкарства в Острозі. Серед них колекція антикварної та букіністичної книги, а також колекція оригінальної книжкової графіки та екслібрисів. Серед рідкісних експонатів в музеї знаходиться найстаріша книга колекції -  Coniurationes demonum, Рим, друкарня Стефана Планка, 1492р. У книзі описано обряд екзорцизму, направлений на вигнання бісів і інших потойбічних істот з одержимої ними людини за допомогою молитви та певних ритуалів, що і зображено на гравюрі:
315b5db7c9b12d8f68eb99a15b3c974a.md.jpg
Це єдина інкунабула у книгозбірнях Волині.

 Також в музеї зберігається друга найдавніша друкована книга ''Декреталій'' папи Григорія IX (Париж 1511р.).
7e1f0a4828035f1d65b0a438de5b6884.md.jpg

Тут зберігаються також глаголичне видання Хорвацького (Венеція 1561р.).

Острозька Біблія Івана Федорова (1581р.):
7d6964dd0a6a0e36b93e669182e5e520.md.jpg
Це перше друковане видання всіх книг Святого Письма церковно-слов'янською мовою, здійснене Іваном Федоровим, має 1256 сторінок.

Октоїх. Дермань, 1604р., друкарня князя Острозького. Октоїх - це книга церковних  пісень для 8-ми голосів у православному богослужінні на 8 тижнів. Книга є першим Октоїхом в Україні, а ще в ній вперше зустрічається українська літературна мова у друкованому вигляді.
d35f7ac973c1ba6f6edb72e20771f6aa.md.jpg
Котляревський, ''Енеїда'', Санкт-Петербург, друкарня, 1798р. - перше прижиттєве видання, перший друкований твір нової української літератури, написаний народною мовою.
Також в музеї зберігається Патерик Києво-Печерський, 1762р. , а ще ''Кобзар'' Т.Шевченка 1876р., Прага - перше закордонне і безцензурне видання.
a7218d4b976bbfa5e9f87b4ace16691a.md.jpg

Ще з найцікавішого тут є колекція букварів, 770 одиниць. Більше 100 примірників ''Кобзаря'' Шевченка, є колекція мініатюрних книг, розміром до 10*10см - майже 600 примірників. 
Загалом усього не перелічити, колекції різноманітні та порадують своєю самобутністю і унікальністю.
Острог цікаве і старе місто, варто тут побувати і прогулятися визначними місцями та відвідати прекрасні культурні осередки Україниheartangel.

Сб, 25/07/2020 - 10:27 #5

В Рівному знаходиться літературний музей Уласа Самчука, автора книг ''Волинь'', ''Марія'', ''Ост'' і багатьох інших.
d314a4b795c14247bdae666074725435.md.jpg
Музей відкриває побут та творчу діяльність Самчука, містить перші видання його творів, фотографії, особисті речі. Також в цьому ж красивому будинку розміщений єдиний в Україні музей бурштину:
29157055594947f8370bd624a61a3511.md.jpg
65e915e4ee6cbb6b6aff822be27e31eb.md.jpg