Хостинг фотографий для пользователей Оринго
Чат с менеджером

Поставити питання

 
Ювелірний дім Орінго
0800-759-550
(безкоштовні дзвінки)

Сам себе геммолог

Посмотрела я на замечательную литотеку и вспомнила, что в опросах и личных сообщениях вы часто задаёте вопрос: а где можно научиться самостоятельно разбираться в камнях? А раз есть вопрос, то будет и ответ улыбка Когда как не на неделе знаний разбираться с тем, откуда эти самые знания получить!

Ответить на этот вопрос мне помогут наши Оринго-эксперты - геммолог Юрий Курилюк, у которого я имела честь взять большое интервью весной этого года (часть первая и вторая), и, конечно, Елена Маслова, чьей великолепной библиотекой я сегодня воспользуюсь.

Пожалуй, просто процитирую отрывок из интервью, где Юрий Львович рассказывает, кто такой геммолог и как можно научиться разбираться в породах и камнях.

"Деякі спеціалісти в каменях на сьогоднішній день називають гемологію іноді гемографією (не «знання про камені», а «опис каменя», — прим. ред.). У чому нюанс? Гемологія —­ досить своєрідна наука. Якщо інший матеріал ми можемо скільки завгодно досліджувати — наприклад, беремо ми будь-який шматок породи, робимо з нього порошок, робимо будь-які аналізи (практично як кров, що дістаємо у людини), можемо розкласти на якісь формули, можемо дослідити… То гемологія здебільшого описова, тому що ми маємо взяти камінь, дослідити його, однак при цьому ми повинні це зробити не руйнівними методами. Це важливо і для багатьох каменів це вартісно принципово.

Гемолог – це людина, яка повинна дослідити, що вона має в своїх руках. Найчастіше у нас є якийсь твердий продукт, який має певний блиск, гру… Кажуть що першим гемологом був Пліній Старший, який в Римській імперії писав про природу, в т. ч. про мінерали. До речі, перші гемологи, перші люди, що займались камінням, працювали із прозорими каменями. Тому що непрозорі камені дуже розповсюжені і не складають для людини великого інтересу. Ми проходимо повз них і не помічаємо. Але коли в цій породі бачимо щось прозоре, то навіть наше око його одразу ловить. Люди в давнину бачили ці красиві кристалічні формування, якісь камені, і вони їх досліджували. Так що гемолог, за великим рахунком, — дослідник каміння саме такого, яке викликає якісь позитивні емоції, тобто красивого каміння.

 

01587f6bc4d3cf2bd9126f6b008def1d.jpg

Эксклюзивные серьги с дендроагатами "Светотень", архивное фото

 

Цінність каміння визначається гемологом в процесі його дослідження. Людина, яка перша бере в руки камінь, якщо це людина професійна, не має права і не може вам сказати, чи ви маєте цінність, чи ви не маєте взагалі нічого. Тому що який би не був знавець в каменях, він може на перший погляд сказати лише своє передбачення. Це все одно що людині, яка заходить в кабінет лікаря, той з першого погляду скаже весь перелік захворювань. Цього зробити неможливо, хоча дійсно є люди, які працюють постійно з каменями — і от вони дійсно з великою долею вірогідності можуть визначити на око.

Дуже важлива практика. Гемолог не тільки має знання, як визначити камінь, а й уже багато чого бачив. Не тільки каміння з різних родовищ, а й з одного родовища, з різних його частин може відрізнятися: мати кольорові відмінності, відрізнятися внутрішніми дефектами, включеннями. Тобто в ідеалі гемолог — це людина, яка знає мінералогію. В принципі як такого фаха гемолога не надається в університетах і інститутах. Здебільшого це геологи. Просто геологія поділяється на декілька спеціалізацій. Моя спеціалізація — геохімія і мінералогія. Це взагалі дуже цікаво! Геохімія ще вивчає міграцію елементів, і це дуже важливо. По них можна шукати родовища, можна досліджувати, яким чином і де корисні матеріали знаходяться. Мінералогія сама по собі, напевно, в геології одна з найбільш цікавих, візуально цікавих сфер. Коли бачиш, як мінерали знаходяться в природі…

 

8abc50cdddfb9f06d377dfd17f573d6b.jpg

Выставка Tucson Gem and Jewelry Show

 

Здається, є уже в Україні спеціалізації суто гемологічні, не буду стверджувати. Щось такого плану в Київському університеті може бути. Але все це прив’язано до геології. Професія гемолога сама по собі не настільки розвинена. Оскільки як такої промисловості видобутку кольорових дорогоцінних каменів немає, немає і мережі навчальних закладів з відокремленими гемологічними факультетами. Зараз все більше стає центрів, які донавчають. У світі найбільш серйозним залишається GIA (Гемологічний інститут Америки), також проводить навчання Німецький інститут гемології, вони найбільш користуються повагою. Також є новостворені виші в Азії, але ми про них мало знаємо.

Наш ринок настільки своєрідний, що у нас навіть серйозні лабораторії можуть не знати деяких нюансів. Тому важливий процес обміну інформацією і між інститутами, і між покупцями і продавцями каміння. Вони іноді бувають кращими знавцями каміння в своїй вузькій спеціалізації".

 

973e2d42e8481aadfd2a0a5d653b340f.jpg

Эксклюзивный подвес с пейзажной яшмой "Генуэзская крепость"

 

А для тех, кто пока не готов серьезно изучать геологию, геммологию и прочие науки, в помощь - личная библиотека Елены Масловой, большой поклонницы натуральных минералов и камней. Вот некоторые книги, которые Елена Анатольевна советует заполучить и изучить желающим приобрести новые знания:

звездочка Г. Банк, "В мире самоцветов";

звездочка Г. Смит, "Драгоценные камни";

звездочка Н. И. Корнилов, Ю. П. Солодова, "Ювелирные камни";

звездочка Ф. Немец, "Ключ к определению минералов и пород";

звездочка "Всё о драгоценных камнях и минералах. Полный справочник по горным породам, минералам, драгоценным камням".

 

85a896e6becd183a386a90e7a3f96ee3.md.jpg

 

489ed95b74a7eeb9dfbec8adccb4437d.md.jpg

"Всё о драгоценных камнях и минералах"

 

Этими книгами и справочниками мы пользуемся и при написании статей, и просто в ежедневной ювелирной работе. Минералогия - наука, в которой принципиально ничего не меняется, только дополняется, а значит, смело можно положиться на проверенные издания прошлого века в том, что касается точной информации. И наслаждаться полиграфией и сочностью красок современных каталогов! Что-то из этого можно найти в интернете, что-то несложно купить, а что-то бывает и в библиотеках, особенно если эта библиотека - университетская.

Ну и, конечно, нельзя не посоветовать уже классику для любителей камней - "Занимательную минералогию" академика А. Е. Ферсмана. В сети её можно прочесть, например, здесь - или, опять же, попробовать найти в библиотеке или у букинистов. О личности самого Александра Ферсмана я уже писала - если вы ещё не знакомы с этой персоналией, мы всей командой Оринго искренне советуем познакомиться. Кроме "Занимательной минералогии", можно прочесть "Воспоминания о камне" - чудесные лирические познавательные истории, и "Рассказы о самоцветах".

 

Удачи и вдохновения в получении новых знаний!

 

Анастасия Оринго оринго 2

 

celenitty
Ср, 07/10/2020 - 16:58

Настя,спасибо за ссылки. Я это все как- то пропустила. Теперь с удовольствием почитаю
vasarlo
Ср, 07/10/2020 - 17:10

Геммология прекрасная наука. Большое спасибо за статью и за ссылку на "Занимательную минералогию".
liya
Пт, 09/10/2020 - 11:23

спасибо за познавательную статью